فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

مگنت تراپی چیست و چه فوایدی دارد؟

مگنت تراپی و فواید آن

مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی یکی از روش‌های درمان فیزیوتراپی است که برای بهبود آسیب ها و بیماری های مختلف استفاده می شود. در مگنت تراپی نیازی نیست بیمار دارو مصرف کند و عوارض جانبی خاصی هم ندارد. در این مقاله بعد از معرفی مگنت تراپی، انواع مگنت تراپی و مزایای استفاده از آن را بررسی می کنیم. سپس توضیحی در مورد جلسات مگنت تراپی و رابطه آن با فیزیوتراپی داده شده است. می توانید از فهرست زیر برای دسترسی به قسمت های دلخواه خود استفاده کنید.


فهرست
 مگنت تراپی چیست؟
انواع مگنت تراپی
روش های درمان مگنت تراپی
مزایای مگنت تراپی
عوارض مگنت تراپی
در مگنت تراپی چه اتفاقی می افتد؟
مگنت تراپی زانو
مگنت تراپی و فیزیوتراپی
مگنت تراپی در تهران
هزینه مگنت تراپی در فیزیوتراپی 

 

مگنت تراپی چیست؟

مگنت تراپی یک روش درمانی بر پایه تحریک بافت ها و سلول های بدن است. در این درمان از مگنت (آهن ربا) برای ایجاد میدان مغناطیسی استفاده می شود. بدن به طور طبیعی همیشه دارای میدان مغناطیسی و الکتریکی است. تمام سلول های ما مقدار کمی انرژی مغناطیسی دارند. اساس مگنت تراپی بر این است که وقتی قسمتی از بدن ما دچار مشکل می شود در واقع میدان مغناطیسی آن قسمت از تعادل خارج شده است. اگر نزدیک قسمت آسیب دیده یک میدان مغناطیسی قرار دهیم میدان مغناطیسی بدن به حالت نرمال بر می گردد.

مگنت تراپی چیست

مگنت قسمت آسیب دیده بدن را تحریک کرده و باعث بهبود گردش خون در بافت ها می‌شود. در نتیجه به سلول ها بیشتر مواد مغزی می رسد و ضایعات بافت ها سریع تر خارج می شوند. به این ترتیب ترمیم بافت ها سریع تر شده و سیستم ایمنی بدن تقویت می گردد.

 

انواع مگنت تراپی

مگنت تراپی چندین نوع دارد:

مگنت تراپی میدان مغناطیسی استاتیک: در این روش پوست بدن با یک مگنت تماس داده می شود. در مراکز فیزیوتراپی این کار معمولا توسط تخت های مخصوص انجام می شود.

تخت مگنت

مگنت تراپی الکتریکی: در این روش از آهن رباهایی با بار الکتریکی استفاده می شود. پالس های الکتریکی ساطع شده از این آهن ربا می توانند باعث تحریک نقاط مختلف بدن شوند.

مگنت تراپی با درای نیدلینگ: مگنت تراپی را می توان همزمان با طب سوزنی انجام داد. در این روش زمانی که پزشک فرایند درای نیدلینگ را انجام می دهد از یک آهن ربا در همان قسمت استفاده می کند.

 

روش های درمان مگنت تراپی

قرار دادن بدن در میدان مغناطیسی روش های مختلفی دارد. یکی از این روش ها استفاده از دستگاه‌ های الکترومغناطیسی است مانند کفش های مخصوص، پشتی‌های آهن‌ربایی و دیگر محصولات طبی موجود در بازار. اما بهترین روش درمان تحت نظر فیزیوتراپیست با دستگاه های مخصوص است. از وسایل پر کاربرد در مراکز فیزیوتراپی می توان به تخت های مغناطیسی، نوار ها و مگنت های مخصوص اشاره کرد.

کفی های مخصوص مگنتی

اگر می خواهید کمر درد، زانو درد یا آرتروز خود را درمان کنید ما مگنت تراپی در فیزیوتراپی مهربان را به شما پیشنهاد می کنیم. مرکز فیزیوتراپی مهربان با کادری متخصص و مجهز آماده درمان دردهای مزمن شما عزیزان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره با شماره 02126741456 تماس بگیرید.

 

مزایای مگنت تراپی

امواج مغناطیسی باعث تحریک متابولیسم در بدن می شود. همچنین مقدار اکسیژن مورد نیاز سلول ها افزایش یافته و محیط اسیدی کاهش پیدا می کند. در واقع به طور دقیق تر هنگامی که میدان مغناطیسی روی ناحیه ملتهب ساطع می شود، از پوست عبور کرده و در بافت و خون نفوذ می کند. به دلیل وجود این میدان مغناطیسی سلول‌های آسیب‌دیده یون‌های خود را در جهت نرمال خود بازآرایی می‌کنند. در نتیجه مواد زائد می‌توانند راحت‌تر و سریع تر از بافت های بدن خارج شوند.

مگنت تراپی معمولا برای تمامی درد های بدن استفاده می شود مانند درد های کمر و پا. در ادامه تعدادی از بیماری هایی که مگنت تراپی در بهبود آن ها نتیجه گرفته داده است ذکر می شود.

- درد های آرتروز
- التیام زخم ها
- کاهش درد های عضلانی
- درمان سردردهای گردنی
- درمان واریس

سردرد گردنی

- راه حلی برای بی خوابی
- درمان آسیب های ورزشی
- درمان پارکینسون

 

عوارض مگنت تراپی

اکثر افراد در برابر میدان مغناطیسی با شدت پایین مقاوم هستند. اما بهتر است افراد زیر از این روش درمانی استفاده نکنند.

- افرادی که مشکل قلبی شدید دارند
- افرادی که از انسولین استفاده می کنند
- زنان حامله
همچنین ممکن است برخی افراد بعد از درمان حالت تهوع، سرما خوردگی یا درد داشته باشند. این عوارض دائمی نیست اما حتما باید با پزشک در مورد آن صحبت کرد. اگرچه این عوارض جانبی بسیار نادر است.

 

در مگنت تراپی چه اتفاقی می افتد؟

ابتدا بیمار باید روی تخت مخصوص دراز بکشد. سعی کنید لباس های راحت بپوشید تا در طول درمان اذیت نشوید. در مرحله بعد پزشک ناحیه آسیب دیده بدن را تحت امواج مغناطیسی قرار می دهد. در این مرحله ممکن است در بعضی نقاط بدن کمی احساس سوزش کنید. حتی ممکن است ناحیه آسیب دیده کمی درد بگیرد. نگران نباشید چون این موارد موقتی است و از مرحله سوم و چهارم به بعد از بین می رود. تجربه نشان داده است درد بیماران بعد از چندین جلسه درمان کاهش چشمگیری پیدا کرده است. مدت زمان جلسات طبق نظر فیزیوتراپیست بین 15 تا 45 دقیقه می باشد.

مگنت تراپی فیزیوتراپی

البته در نظر داشته باشید درمان بعضی بیماری ها مانند پوکی استخوان نیاز به مدت زمان زیادی دارند. تراکم استخوان چیزی نیست که با سه یا چهار جلسه انجام شود و امکان دارد مدت درمان به 1 سال برسد. به همین خاطر توصیه می شود صبور باشید و درمان ها را تا زمانی که پزشک تشخیص می دهد ادامه دهید.

 

مگنت تراپی زانو

مگنت تراپی بر روی بیمارانی که مشکلات زانو دارند، بسیار مؤثر می باشد. روش درمان درد های زانو با مگنت تراپی عموما بستن زانو با نوار مخصوص روی مفصل بیمار است. این نوار مغناطیسی مانند یک آتل عمل کرده و در ناحیه زانو میدان مغناطیسی اعمال می کند که باعث می شود بیشترین اثر را در زانو داشته باشد.

مگنت تراپی زانو

بیشتر بخوانید: انواع زانو درد که باید آنها را جدی گرفت 

 

مگنت تراپی و فیزیوتراپی

به دلیل تاثیر مگنت تراپی روی عضلات و استخوان ها و اثر بخشی در کاهش درد های عضلانی، می توانیم مگنت تراپی را زیر مجموعه ای از فیزیوتراپی بدانیم. در واقع مگنت تراپی در درمان بیماری هایی مانند آرتروز بسیار موفق عمل می کند. البته ادغام حرکات فیزیوتراپی و مگنت تراپی می تواند تاثیر بسیار بالایی در روند درمان بگذارد.

مگنت تراپی یکی از روش های درمان دردهای عضلانی و آسیب های وارده به بدن است. بیماران عزیز می توانند در مرکز فیزیوتراپی مهربان، یکی از مراکز پیشرو در زمینه درمان دردهای مزمن، مگنت تراپی را انجام دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره با شماره 02126741456 تماس بگیرید.

 

مگنت تراپی در تهران

همان طور که گفته شد مگنت تراپی از آن دسته از درمان هایی است که ممکن است در بعضی بیماران عوارضی کوتاه مدت داشته باشد. در نتیجه بسیار مهم است کجا و نزد چه کسی این درمان را انجام می دهید. مرکز فیزیوتراپی دکتر مهربان به عنوان بهترین فیزیوتراپی غرب تهران یکی از مراکزی است که سال ها در زمینه مگنت تراپی تجربه دارد. تیم تخصصی این مجموعه از عوارض احتمالی درمان آگاه هستند و بیماران را تا رسیدن به نتیجه مطلوب همراهی می کنند.

 

هزینه مگنت تراپی در فیزیوتراپی

هزینه هر جلسه مگنت تراپی نسبت به خیلی درمان های دیگر کم تر است و می تواند جایگزینی برای درمان های پر خرج باشد. توجه داشته باشید انجام درمان بدون مصرف دارو است و نیازی به هزینه کردن برای داروهای مختلف نیست. شما می توانید برای اطلاع دقیق از قیمت ها با مرکز فیزیوتراپی مهربان تماس حاصل بفرمایید.

اگر سوالی در مورد مگنت تراپی دارید می توانید در قسمت نظرات زیر همین مقاله مطرح نمایید. سوالات شما توسط فیزیوتراپیست های مرکز پاسخ داده می شوند. جهت دریافت پاسخ مجددا به همین صفحه مراجعه فرمایید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو