فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

علائم و درمان قطعی سرویکالژیا

علائم و درمان قطعی سرویکالژیا

سرویکالژیا (Cervicalgia) اصطلاحی است که برای توصیف درد یا ناراحتی قابل توجه در گردن، به ویژه در قسمت پشت و طرفین بکار برده می شود. لومباگو (Lumbago) اصطلاحی مشابه با سرویکالژیا است که به درد کمر اشاره دارد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که تا زمان 65 سالگی، تقریباً همه (یعنی 95% مردم) حداقل یک بار دچار سرویکالژیا شده اند. بعلاوه چون افراد در طول روز از موبایل خود استفاده زیادی می کنند ممکن است دچار سندروم گردن پیامکی شوند که بی توجی به آن خطراتی برای فرد بهمراه دارد.  در این مقاله به بررسی علائم و درمان این بیماری خواهیم پرداخت. برای دسترسی به قسمت های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
گردن درد سرویکالژیا چیست
علائم گردن درد سرویکالژیا
تشخیص گردن درد سرویکالژیا
گردن درد سرویکالژیا و وضعیت روانی شما
درمان بیماری سرویکالژیا
فیزیوتراپی گردن درد سرویکالژیا

 

گردن درد سرویکالژیا چیست؟

سرویکالژیا اساسا درد گردن یا دردی است که در ستون فقرات گردنی ایجاد می شود. ستون فقرات گردنی شامل اولین مهره تا هفتمین مهره ستون فقرات می باشد. اولین استخوان ستون فقرات تقریبا در سطح گوش قرار گرفته و هفتمین استخوان در قاعده گردن قرار دارد.

هفت استخوان اول ستون فقرات، استخوان های تشکیل دهنده گردن هستند. این بدان معنی است که برخلاف انتظار، استخوان زیر هفتمین مهره گردنی، هشتمین مهره نیست. این مهره اولین مهره قفسه سینه (توراسیک) است که به دنده اول وصل شده است و با ستون فقرات سینه در ارتباط است که مربوط به نواحی فوقانی و میانی کمر است. فتق دیسک گردن ممکن است به درد در ناحیه گردن منجر شود. اختلال بین قدرت و انعطاف پذیری عضلات گردن نیز علت دیگر بروز این عارضه است.

گردن درد سرویکالژیا یکی از عارضه هایی است که در صورت عود کردن می تواند فعالیت های بیمار را محدود کند. برای جلوگیری از این مساله اگر علائم این بیماری را در خود مشاهده می کنید می توانید با مراجعه به مرکز فیزیوتراپی مهربان درمان خود را آغاز نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

سرویکالژیا

 

علائم گردن درد سرویکالژیا

علائم گردن درد سرویکالژیا شامل موارد زیر می باشد:

درد مداوم گردن
درد شدید در گردن در اثر حرکت
به ویژه سرگیجه
کشیدگی
سفتی در عضلات کمر و گردن
حساسیت عضلات گردن به لمس
سر درد: درمان سردرد با منشا گردنی با فیزیوتراپی قابل درمان است.

گاهی ممکن است درد بسیار شدیدی را در ناحیه گردن تجربه کنید، اما این درد معمولا در همان ناحیه احساس می‌شود و مناطق دیگر را درگیر نخواهد کرد. برای مثال، این برخلاف درد ارجاعی ناشی از فتق دیسک است. در فتق دیسک گردن یک ریشه عصب نخاعی آسیب دیده، احساس درد شدید و برق گرفگی به مسیر عصب منتقل می‌کند. درد ارجاعی اغلب دور از لیزاسیون (محل آسیب دیده) احساس می شود. لیزاسیون اصطلاحی است که به مکان آسیب یا مشکل تحریک کننده درد اشاره دارد. علاوه بر این، صرفنظر از این که درد گردن صرفا ناشی از فتق دیسک باشد یا همراه با علائم ارجاعی دیگر، می توان آن را گردن درد سرویکالژیا نامید. به یاد داشته باشید که فیزیوتراپی فتق دیسک گردن از بهترین روش های درمانی است که پزشکان آن را توصیه می کنند.

ستون فقرات گردنی در اعضا و اعصاب حسی قرار دارد، یعنی سرویکالژیا می تواند همراه با علائم دیگر نیز رخ دهد. تجربه نشان داده است که سرگیجه مکرر همراه با وزوز گوش؛ تق تق و صدا دادن مفاصل گردن، مشکلات شنوایی و علائم مربوط به سیستم قلبی و عروقی نیز در لیست علائم قرار دارند.

بیشتر بخوانید: آیا گردن درد خطرناک است؟

 

تشخیص گردن درد سرویکالژیا

سرویکالژیا تا حدودی یک اصطلاح کلی است. در واقع سرویکالژیا یک نام جایگزین برای درد گردن، سفتی گردن و یا جابجایی مهره‌ های گردن است. جز اختلال در دیسک مهره های گردنی، علل مستقیمی را برای سرویکالژیا اعلام نشده است.

اگرچه به طور کلی تشخیص علت اصلی سرویکالژیا دشوار است، اما این تشخیص می تواند به هدایت گزینه های درمانی بیمار کمک کند. سوابق پزشکی كه با پزشك خود در میان می گذارید، می‌تواند به پزشک کمک کند تا دلایل جدی‌تر درد گردن را تشخیص دهد. باید هنگام صحبت در مورد علائم خود، صادق و دقیق باشید. پس از تکمیل مصاحبه پزشکی، معاینه فیزیکی می تواند به تایید تشخیص کمک کند.

گردن درد سرویکالژیا

 

گردن درد سرویکالژیا و وضعیت روانی شما

گردن درد سرویکالژیا به عنوان یک سندرم بالینی تعریف شده است که معمولا با حرکت محدود گردن یا درد ارجاعی در یک یا هر دو بازو همراه است. این درد ارجاعی معمولا با احساس سوزن سوزن شدن در انگشتان همراه است.

اما موارد بیشتری بجز علائم جسمی در رابطه با این موضوع وجود دارد. تغییرات خلقی، به ویژه اضطراب و افسردگی معمولا بخشی از تصویر بالینی این بیماری هستند. تجربه نشان داده است که اگر سرویکالژیا همراه با اضطراب و یا افسردگی نباشد، انجام اقداماتی برای تسکین علائم آسان ‌تر است. آن ها همچنین خاطرنشان می كنند كه وقتی درد گردن در اوایل شروع آرتروز گردن رخ دهد، احتمال خطر بروز اضطراب یا افسردگی بیشتر است.

بیشتر بخوانید: قولنج گردن +عوارض شکستن قولنج

فیزیوتراپی یکی از بهترین روش های درمان گردن درد می باشد. مرکز فیزیوتراپی مهربان به عنوان بهترین کلینیک فیزیوتراپی غرب تهران با تجهزات روز دنیا و فیزیوتراپیست های متخصص آماده ارائه خدمات به بیماران است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

 

درمان بیماری سرویکالژیا

سرویکالژیا همانطور که در مطالب بالا ذکر شد، اصطلاحی جامع برای تمام انواع درد گردن است. بنابراین ممکن است درمان ها با توجه به علت دقیق، متفاوت باشند. اگر علائم آزار دهنده بیشتر از یک هفته به طول بیانجامد، یا اگر به طور جدی روند زندگی روزمره شما را مختل سازند باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

درمان سرویکالژیا عموما شامل داروهای ضد درد مانند استامینوفن یا دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (آسپیرین آلو یا ناپروسین، موترین، یا ایبوپروفن و غیره)، فیزیوتراپی، درمان رفتاری - شناختی کوتاه‌ مدت برای کمک به کنترل محرکان درد و مدیریت واکنش شما نسبت به آنها، کاهش فعالیت و پوشیدن گردن بندهای طبی برای کمک به ثابت نگه داشتن ناحیه آسیب دیده است.

فیزیوتراپی سرویکالژیا

 

فیزیوتراپی گردن درد سرویکالژیا

گردن درد سرویکالژیا یکی از بیماری هایی است که با فیزیوتراپی قابل درمان است. فیزیوتراپی با تمرکز بر از بین بردن علائم و جلوگیری از بازگشت دوباره بیماری یک درمان کامل برای بیماری سرویکالژیا می باشد. در در ادامه می توانید با دو روش فیزیوتراپی برای درمان گردن درد آشنا شوید:

درای نیدلینگ: درای نیدلینگ یا سوزن خشک روشی بسیار موثر در درمان گردن درد سرویکالژیا می باشد. فیزیوتراپیست ها با سوزن های مخصوص عصب های گردن را تحریک کرده و باعث افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده می شوند.

تمرین درمانی: تجربه نشان داده است که سرویکالژیا با تمرین درمانی درمان می شود. در این روش فیزیوتراپیست با آموزش حرکات مفید برای گردن درد به درمان کمک می کند.

در آخر اگر سوالی در مورد گردن درد سرویکالژیا دارید می توانید زیر همین مقاله در قسمت کامنت ها مطرح بفرمایید.  

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو