فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی

سبک زندگی امروز، ما را مجبور می کند بدن را در حالت هایی قرار دهیم که باعث آسیب رسیدن به آن می شود. یکی از نقاط حساس بدن که بیشتر مواقع تحت فشار قرار دارد سر و گردن است. نشستن های طولانی، خم کردن سر و گردن به جلو هنگام استفاده از رایانه، قوز کردن پشت فرمان خودرو و استفاده مداوم از تلفن همراه، همگی موقعیت هایی هستند که می توانند باعث بروز آسیب هایی مانند سندروم گردن پیامکی شوند. یکی دیگر از عارضه های رایج "قوس گردن" یا "سر و گردن رو به جلو" است.

سر و گردن به جلو

سر و گردن رو به جلو به چه معنی است؟ دلایل و تاثیرات آن چیست؟ چگونه درمان می شود؟ و چه حرکات اصلاحی برای درمان آن وجود دارد؟ همه این سوالات در مقاله زیر مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته اند. شما می توانید از فهرست زیر برای دسترسی به بخشهای مورد نظر خود استفاده کنید.


فهرست
عارضه سر و گردن رو به جلو چیست؟
علائم بیماری سر و گردن رو به جلو
روش های تشخیص بیماری قوس گردن
دلایل ایجاد سر و گردن رو به جلو
عوارض سر و گردن رو به جلو
پیشگیری از بیماری قوس گردن
درمان سر و گردن رو به جلو
فیزیوتراپی سر و گردن رو به جلو
حرکات اصلاحی سر و گردن رو به جلو
نکته نهایی درباره درمان سر و گردن رو به جلو 

 

عارضه سر و گردن رو به جلو چیست؟

به طور ساده عارضه سر و گردن رو به جلو یعنی به شخصی از بغل نگاه کنیم و گردن شخص سر را جلوتر از شانه ها و بدن قرار داده باشد. در واقع عضلات بین دو کتف کش آمده اند! عارضه سر و گردن رو به جلو، حجم کاری بسياري از عضلات متصل به ستون فقرات گردن را افزايش مي دهد. بد نیست بدانید با گذشت زمان قوس گردن می تواند منجر به عدم تعادل عضلات شود، چرا که بدن تلاش می کند تا این عارضه را سازگار و راه هایی موثر برای نگه داشتن سر به صورت مستقیم پیدا کند. در نتیجه بعضی از عضلات ممکن است دراز و ضعیف شوند، در حالی که عضلات دیگر کوتاه تر و سخت تر می شوند.

 

علائم بیماری سر و گردن رو به جلو

وقتی فرد به عارضه سر و گردن رو به جلو دچار شده باشد معمولا یک یا چند مورد زیر را احساس می کند:

درد کلی: یک درد خفیف و ملایم که ممکن است در بغل یا پشت گردن ، بالای کمر، شانه و یا سر احساس شود.

درد شدید: اگر عضله تحت فشار قرار گرفته باشد و یا به اسپاسم برسد، منجر به تنگی عضله و درد شدید می شود که ممکن است دردی تیز یا سوزش در گردن احساس شود.

درد نقطه ماشه ای: این درد موجب ایجاد نقاط سفت و حساسی در عضلات می شود که هنگام لمس شدن می توانند حتی بیشتر دردناک شوند. نقاط ماشه ای عموما در پشت گردن هستند، اما درد می تواند به بالا تا سر و یا پایین به شانه برسد. در برخی مطالعات، سندروم تونل کارپال و درد مچ دست با احتمال زیادی به وضعيت سر رو به جلو مرتبط می شود که به ویژه در افراد مبتلا به میگرن بسیار شایع تر است. (بیشتر بخوانید: علت و درمان انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر + ورزش)

درد نقاط ماشه ای

بیشتر بخوانید: درمان قطعی درد نقاط ماشه ای چیست؟

تنگی ماهیچه: عضلات می توانند به علت فشار زیاد، آسیب، درد ناگهانی و یا تحت تاثیر التهابات مجاور دچار التهاب و تنگی شوند. با توجه به درد و کاهش عملکرد ماهیچه، گردن ممکن است سخت شده و دامنه حرکت آن کمتر گردد.

سر و گردن رو به جلو مي تواند منجر به دردی بيش از دردهای عضلاني شود، از جمله: درد مفاصل، ديسک ها، ريشه هاي عصبي و ديگر ساختارهاي اطراف گردن.

بیشنر بخوانید: آشنایی با بیماری رادیکولوپاتی و درمان فیزیوتراپی

 

روش های تشخیص بیماری قوس گردن

روشهای متفاوتی برای تشخیص بیماری وجود دارد:

روش خط کشی
در این روش بیمار درحالی که پشتش به دیوار است می ایستد، سپس پزشک (یا هر شخص دیگری) از یک خط کش استفاده می کند تا فاصله پشت سر او از دیوار را اندازه گیری کند. اگر سر به دیواره بچسبد در حالی که به طور طبیعی راست ایستاده است، هیچ جلو رفتگی روی سر وجود ندارد. هرچه سر از دیوار فاصله بیشتری داشته باشد این عارضه جدی تر خواهد بود.

تست تشخیص

اندازه گیری زاویه گردن
این روش شامل اندازه گیری زاویه رو به جلوی گردن است که توسط یک خط افقی و یک خط که از گردن به گوش می رسد لنجلم می شود. هرچه این زاویه بیشتر باشد آسیب جدی تر است.

استفاده از عکس های رادیوگرافی 

 

دلایل ایجاد سر و گردن رو به جلو

چند مورد از عوامل ابتلا به عارضه سر و گردن رو به جلو که باید به آن ها توجه کرد به قرار زیر است:

• فعالیت هایی که شامل نگاه کردن زیاد به پایین باشد مانند تایپ کردن، نوشتن و ...
• قوز کردن هنگام نشستن و ایستادن (قوز کمر)
• رانندگی در شرایطی که سر بیش از 5 تا 7 سانتی متر از صندلی فاصله داشته باشد
• حمل کوله پشتی یا کیف سنگین با یک شانه
• فتق دیسک گردن و درد پشت سر
• استفاده از بالشت های نامناسب هنگام خواب
• حرکات ورزشی سنگین که به گردن فشار می آورند
• ضربه به سر و گردن 

 

عوارض سر و گردن رو به جلو

موقعيت سر و گردن به جلو هنگامي رخ ميدهد که گردن بجای آن که سر را مستقیم بالای شانه ها قرار دهد به سمت جلو حرکت کرده و سر را به فاصله بيشتری از شانه قرار می دهد. این بیماری به چندین مشکل منجر می شود:

اثر بیماری روی ستون فقرات
ستون فقرات گردن سالم یک انحنای طبیعی و منحصر به فرد دارد که به آرامی از پایین جمجمه شروع و به بالای قفسه سینه و کمر ختم می شود. این موقعیت غیر طبیعی و رو به جلو در ستون فقرات سر و گردن، فشار زیادی بر روی دیسک ها، مهره ها و مفاصل ایجاد می کند که ممکن است انحطاط نخاعی را تشدید یا تسریع کند. علاوه بر این کشش و تنش بر روی نخاع و ریشه های عصبی مجاور را افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید: درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی

اثر بیماری روی عضلات گردن
در این عارضه، عضلات گردن و بالای کمر باید به طور مداوم کار اضافی انجام دهند تا کشش گرانش را در سر به جلو حرکت کرده خنثی کنند. در نتیجه، عضلات بیشتر در معرض تنش و اسپاسم های دردناک قرار می گیرند.

اثر بیماری روی کمر
سر و گردن رو به جلو اغلب همراه با شانه های جلو و کمر قوز کرده می باشد که می تواند باعث درد بیشتری در گردن، کمر و یا شانه شود.

اثر بیماری بر اختلالات عضلانی
برخی عضلات مانند عضلات گردن، کمر، شانه ها و قفسه سینه می توانند کوتاه و تنگ شوند، در حالی که دیگر عضلات می توانند بلند و ضعیف شوند.

اثر بیماری بر کاهش تحرک گردن
با افزایش سختی در عضلات و یا مفاصل، دامنه حرکت گردن کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید: آیا گردن درد خطرناک است؟ 

 

پیشگیری از بیماری قوس گردن

قرارگیری بدن در وضعیت مناسب عامل بسیار مهمی در پیشگیری از ابتلا به این عارضه است. اما وضعیت مناسب چگونه است؟ وضعیت مناسب زمانی است که مچ پا، زانوها، باسن، شانه ها و گوش ها همه در همان خط عمودی قرار می گیرند. در این موقعیت خنثی فشار روی گردن به حداقل می رسد زیرا وزن سر به طور طبیعی بر روی ستون فقرات گردن قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: درمان افتادگی مچ پا

در اینجا چند روش ساده برای تنظیم فعالیت های روزانه خود برای جلوگیری از ابتلا به قوس گردن آورده شده است:

1- اطمینان حاصل کنید که بالای صفحه رایانه شما با چشمان شما هم سطح است و حدود دو وجب از چهره شما فاصله دارد.
2- حتما کوله پشتی را روی هر دو شانه قرار دهید تا توزیع وزن را متعادل کنید.

کیف مناسب

3- استفاده از پشتی مناسب برای کمر در زمان نشستن یا دراز کشیدن های طولانی مدت.
4- استفاده از بالش طبی
5- سعی کنید صاف راه بروید و سر خود را مستقیم به سمت روبرو قرار دهید. 

 

درمان سر و گردن رو به جلو

وضعیت رو به جلو بودن سر و گردن می تواند منجر به درد گردن، بی حسی دست ها، تنفس نا مناسب و حتی مشکلات عصبی شود. هر 1 سانتی متر که گردن رو به جلو باشد بدن باید 4.5 کیلوگرم وزن اضافی تحمل کند. در نتیجه حتما باید پیشگیری و درمان انجام بگیرد. این عارضه اگر قبل از آسیب زیاد به عضلات و حتی نخاع شناسایی و درمان شود اثرات آن به اعضای دیگر بدن نخواهد رسید.

بیشتر بخوانید: شکستن قولنج گردن چیست و چرا رخ می دهد؟

دارو های شل کننده عضلات: استفاده از دارو های شل کننده عضلات می تواند به تسکین درد کمک کند.
گردنبندهای طبی: گردنبند های طبی نیز در ثابت نگه داشتن گردن و کاهش درد موثر است.
تراکشن گردن: این وسیله باعث کشش گردن می شود که به شل شدن عضلات کمک می کند.
فیزیوتراپی: روش بهتر و اصولی تر از روشهای بالا، درمان فیزیوتراپی است. با فیزیوتراپی می توان درد های ناحیه گردن را تسکین داد و شکل طبیعی بدن را بازیابی کرد.

 

فیزیوتراپی سر و گردن رو به جلو

فیزیوتراپی یکی از روش هایی است که می توان به عنوان پیشگیری و درمان از آن استفاده کرد. درمان فیزیوتراپی با تمرکز بر افزایش قدرت عضلات و قرارگیری بدن در حالت طبیعی می تواند دامنه حرکتی گردن را بهبود ببخشید. فیزیوتراپیست بر اساس پیشرفت بیماری و توانایی جسمی بیمار از ترکیبی از درمان های زیر استفاده می کند.

ماساژ درمانی
زمانی كه ماهیچه تحت فشار زیاد باشد، تجمع مواد زاید مانند اسیدلاكتیك موجب ایجاد درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات می شود. ماساژ، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده ، مواد غذایی و اكسیژن تازه را به بافتهای موردنظر می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی كمك می كند. فیزیوتراپیست با بررسی و معاینه دقیق، عضلاتی که نیاز است شل یا تقویت شوند را پیدا کرده و با ماساژ درمانی اصولی آن ها را شل می کند. همچنین در این روش فیزیوتراپیست با ماساژ نقاط ماشه ای می تواند به کاهش درد کمک کند.

ماساژ درمانی

منوال تراپی و کایروپراکتیک
منوال تراپی یک تکنیک فیزیوتراپی است که برای درمان دردهای ستون فقرات توسط دست انجام می شود. از این روش برای کاهش درد و افزایش دامنه حرکت گردن استفاده می شود. کایروپراکتیک نیز یک روش دستی فیزیوتراپی برای کاهش درد ستون فقرات و گردن است. در درمان کایروپراکتیک ستون فقرات بیمار توسط متخصص فیزیوتراپی دستکاری و تنظیم می شود. این دستکاری هم با دست و هم با دستگاه انجام می شود اما اساس درمان یکی ست.

درای نیدلینگ و تکارتراپی
تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی دکتر مهربان نشان داده است که ترکیب دو روش درای نیدلینگ و تکارتراپی یکی از بهترین روشهای آزادسازی عضلات گردن و در نتیجه اصلاح پوسچر نامناسب مبتلایان به قوس گردن است. بعد از این مرحله، ما می توانیم با استفاده از حرکات اصلاحی به تقویت عضلات گردن و درمان کامل بیماری دست پیدا کنیم.

بیشتر بخوانید: پوسچر بد چه عوارضی دارد و چگونه درمان می شود؟

درای نیدلینگ

بیشتر بخوانید: تفاوت درای نیدلینگ با طب سوزنی

حرکات اصلاحی برای سر و گردن به جلو
ممکن است بیماری به دلیل ضعف ماهیچه و یا درد زیاد نتواند حرکات را به درستی انجام دهد. به همین دلیل فیزیوتراپیست ابتدا توسط ماساژ درمانی، درای نیدلینگ یا الکتروتراپی عضلات را شل می کند. بعد از شل شدن عضلات، حرکت های ورزشی را می توان با درد کمتری انجام داد.

بیشتر بخوانید: ورزش های مفید در درمان گودی کمر (هایپرلوردوزیس)

در فیزیوتراپی سر و گردن رو به جلو، تمرکز بر شل کردن و تقویت عضلات گردن و شانه است. فیزیوتراپیست با توجه به شرایط بیمار و پیشرفت بیماری حرکات کششی و تقویتی مناسبی برای بیمار در نظر می گیرد. شما هم می توانید برای دریافت فیزیوتراپی تخصصی این بیماری با فیزیوتراپی مهربان با شماره 02126741456 تماس بگیرید.

 

حرکات اصلاحی سر و گردن رو به جلو

حرکات اصلاحی برای ین بیماری به دو دسته مختلف تقیسیم می شوند: دسته اول حرکات شل کننده عضلات و دسته دوم حرکات تقویتی. در ادامه می توانید انواع مختلف این حرکات را ببینید:

حرکات دسته اول: شل کردن عضلات دچار گرفتگی با کشش

- ریلکس کردن عضلات پشت گوش با توپ: عضلات پشت گوش عضلات کوچکی در پایه جمجمه (درست در جایی که گردن به سر می رسد) هستند. تنش در این ناحیه مسئول بسیاری از دردهای عضلانی و گاهی سردرد و سرگیجه است. از روی کمر روی تخت یا زمین دراز بکشید و توپ را در زیر گردن خود درست در پایه جمجمه در هر دو طرف ستون فقرات قرار دهید. سر خود را به چپ و راست بچرخانید. این کار را 5 دقیقه انجام دهید.

ریلکس عضلات پشت گوش در درمان سر و گردن رو به جلو

- کشیدن پشت گردن: صاف بایستید و چانه را به سمت سینه نزدیک و خم کنید. انگشتان خود را ببندید و پشت سرتان بگذارید. به آرامی توسط نیروی وزن دست ها پشت گردن خود را بکشید. این حرکت را 3 بار انجام دهید و هر بار 30 ثانیه نگه دارید.

کشیدن پشت گردن در درمان سر و گردن رو به جلو

- کشیدن دو طرف گردن: نشسته یا ایستاده بدن خود را صاف کنید. سر خود را مستقیم بگیرید و گوش چپ را به شانه چپ نزدیک کنید. به آرامی وزن دست خود را روی سر وارد کنید و گردن را بکشید. همین کار را برای سمت راست انجام دهید. این حرکت را 3 بار انجام دهید و هر بار 30 ثانیه نگه دارید.

کشیدن دو طرف گردن در درمان سر و گردن رو به جلو

- آزاد کردن عضله SCM را در جلوی گردن: SCM عضله قوی و نازکی است که از پشت گوش تا حدود وسط گلو کشیده شده است و یک حالت V شکل در زیر گلو به وجود می آورد. شما می توانید مطابق شکل، این گروه ماهیچه قوی را احساس کنید. عضله را پیدا کنید و آن را با کشیدن و چرخاندن بین انگشتان به آرامی ماساژ دهید. تمام بالا و پایین عضله را ماساژ دهید. خیلی با فشار و عمیق این کار را انجام ندهید.

آزاد کردن عضله گردن در درمان سر و گردن رو به جلو

- کشش ماهیچه های قفسه سینه: نزدیک یک درب باز بایستید دست راست خود را مطابق شکل، در سمت راست درب و کف دست خود را به طرف درب قرار دهید. آرنج خود را خم کنید، به طوری که در زاویه 90 درجه باشد. یک گام کوچک با پای راست خود بردارید در حالی که دست همچنان روی در باشد. اکنون شما باید در قسمت جلویی قفسه سینه و زیر بغل خود احساس کشش کنید. کشش را برای 30 ثانیه نگه دارید و در طرف مقابل تکرار کنید.

کشش ماهیچه های قفسه سینه در درمان سر و گردن رو به جلو

حرکات دسته دوم: تقویت عضلات گردن با تمرین

- حرکت انقباض شانه: به پشت دراز بکشید، زانوها را خم کرده و کف پای خود را صاف بر روی زمین قرار دهید. صورت خود را مستقیم رو به روی سقف قرار دهید. سر خود را به آرامی و بدون حرکت گردن به جلو ببرید. فرض کنید دارید با بینی خود یک کمان می کشید. سپس به آرامی بینی خود را به حالت قبل برگردانید. 10 بار این حرکت را انجام دهید و بعد از چند روز، حرکت را تا 20 بار افزایش دهید.

حرکت انقباض شانه در درمان سر و گردن رو به جلو

- فشار بر تیغه شانه: صاف روی صندلی بنشینید. گردن شما باید صاف باشد و زانوهای شما با زاویه 90 درجه با روی زمین خم شود. تیغ شانه های خود را به هم نزدیک کنید مانند این که می خواهید آنها را به هم برسانید. این حالت را 3 ثانیه نگه دارید و 10 بار تکرار کنید.

فشار بر تیغه شانه در درمان سر و گردن رو به جلو

 

نکته نهایی درباره درمان سر و گردن رو به جلو

انجام تمرینات بالا بسیار موثر است. این حرکات را در منزل انجام دهید و در همان مراحل اولیه، با پیشرفت بیماری مبارزه کنید. نکات پیشگیری گفته شده در این مقاله هم بسیار کمک کننده خواهند بود. اما دقت کنید در صورتیکه انحراف سر و گردن شما بیشتر از حد معمول است و یا درد زیادی در گردن و جلوی پیشانی خود احساس می کنید نیاز به انجام تکنیک های پیشرفته تر فیزیوتراپی مثل تکارتراپی، ماساژدرمانی، درای نیدلینگ و انجام درمانهای منوال دارید. برای درمانهای پیشرفته تر و موثرتر حتما به مراکز فیزیوتراپی مراجعه فرمایید.

هم اکنون در مرکز فیزیوتراپی مهربان می توانید مراحل درمان قوس گردن را زیر نظر افراد متخصص آغاز کنید. این مرکز با در اختیار داشتن کادری تخصصی و جدیدترین دستگاههای روز دنیا به عنوان مجهزترین مرکز فیزیوتراپی غرب تهران آماده ارائه خدمات تخصصی به شما همشهریان عزیز است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

سوالی اگر در مورد این مقاله دارید خوشحال می شویم در بخش کامنتهای زیر مقاله آن را مطرح کنید. سوالات شما توسط فیزیوتراپیستهای مرکز در اسرع وقت پاسخ داده می شوند.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو