فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

ماساژ درمانی چیست و چه فوایدی دارد؟

ماساژ درمانی و فواید آن

از زمانهای دور، ماساژ در بسیاری از فرهنگ های شرقی و غربی، یکی از اولین ابزارهایی بوده است که مردم برای از بین بردن درد از آن استفاده می کرده اند. امروزه ماساژ به یک تکنیک تخصصی برای رفع درد های عضلانی در فیزیوتراپی تبدیل شده است. مقاله زیر برای آشنایی بیشتر با ماساژ درمانی تهیه شده است. می توانید از فهرست برای دسترسی به مطالب مورد نظر خود استفاده کنید.


فهرست
ماساژ درمانی یا ماساژتراپی چیست؟
مراحل ماساژ درمانی
مزایای ماساژ درمانی
ماساژ درمانی برای چه کسانی خطر دارد
چه زمانی به ماساژ درمانی نیاز دارید
انواع تکنیک های ماساژ درمانی
نکته آخر در مورد ماساژ درمانی 

 

ماساژ درمانی یا ماساژتراپی چیست؟

ماساژ درمانی تکنیکی تخصصی است که در آن فیزیوتراپیست با لمس بدن بیمار بافت های عضلانی نرم را آزاد و درمان می کند. ماساژتراپیست با ماساژ بیمار فشار و تنش عضلات او را کم کرده و باعث افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده می شود. ماده اندورفین در بدن نقش یک نوع مسکن دارد. فرایند ماساژ باعث آزاد شدن ماده اندورفین در بدن می شود.

ماساژدرمانی

در ماساژ درمانی، فیزیوتراپیست متخصص ماساژ را روی نقاط خاصی از بدن انجام می دهد. فیزیوتراپیست ها آموزش های بسیاری در زمینه ارتوپدی و توانبخشی دیده اند و با دیدی تخصصی، ماساژ درمانی را انجام می دهند. به طرز شگفت انگیزی، موثر ترین و لذت بخش ترین ماساژها تا به حال توسط پزشکان آموزش دیده انجام شده است. هر نقطه از بدن نیازمند تکنیک منحصر به فردی است. فیزیوتراپیست ها در انواع روش ها و تکنیک ها برای انجام ماساژ تخصص دارند.

 

مراحل ماساژ درمانی

1- فیزیوتراپیست ها عموما ابتدا درباره سوابق پزشکی بیمار از او سوال می پرسند و به بررسی علائم درد و علت های آن می پردازند. سپس نقاط دردناک و نواحی آسیب دیده بدن را ارزیابی می کنند.

2- در مرحله بعد فیزیوتراپیست قسمت های آسیب دیده را با دست ماساژ داده و دستکاری می کند. ماساژتراپیست ها از کف دست ها، انگشتان دست، ساعد و آرنج ها برای ماساژ عضلات و بافت نرم بدن استفاده می کنند. به این فرایند به اصطلاح منیوپولیشن می گویند. فیزیوتراپیست ها گاهی اوقات بسته به شرایط بیمار از لوسیون و روغن، جداول ماساژ یا صندلی و لامپ های گرمایی UV پزشکی مخصوص نیز استفاده می کنند.

3- در مرحله آخر، پزشک به بیماران درباره وضعیت صحیح بدن و نحوه صحیح نشستن و ایستادن مشاوره می دهد. ماساژها معمولا از 15 دقیقه تا بیش از 1 ساعت می توانند به طول بیانجامند.

 

مزایای ماساژ درمانی

تجربه نشان داده است که ماساژ یک درمان مؤثر برای کاهش استرس، درد و تنش عضلانی است. همچنین ماساژ برای افزایش گردش خون در بدن و بهبود استایل بدن مفید است. ماساژ می تواند درمانی برای بیماری های زیر باشد:

- اضطراب
- اختلالات گوارشی
- فیبرو میالژیا
- سردرد

درمان سردرد با ماساژ

- بی خوابی مربوط به استرس
- سندروم درد مزمن
- بافت های نرم یا آسیب های نرم
- صدمات ورزشی 

 

ماساژ درمانی برای چه کسانی خطر دارد؟

برای کاهش ریسک ناشی از ماساژ درمانی حتما ماساژ باید زیر نظر متخصص و فیزیوتراپیست انجام شود. اکثر افراد می توانند از ماساژ استفاده کنند. با این حال ممکن است ماساژ برای افرادی که بیماری های زیر را دارند مناسب نباشد:

- اختلالات خونریزی یا داروهای کاهش دهنده خون
- زخم های سوختگی یا زخم
- ترومبوز ورید عمقی
- شکستگی
- پوکی استخوان شدید 

 

چه زمانی به ماساژ درمانی نیاز دارید؟

اغلب افراد از مزایای ماساژ درمانی نا آگاه هستند و صرفا آن را روشی برای ریلکس کردن بعد از یک روز سخت نگاه می کنند. بسیاری نمی دانند چه زمانی به ماساژ درمانی نیاز دارند. فراموش نکنید که ماساژ درمانی از روشهای موثر در درمان شل شدگی عضلات کف لگن است. اما چگونه می توان فهمید به ماساژ درمانی نیاز داریم:

آسیب های ورزشی
ورزشکاران بیشتر از افراد عادی در معرض آسیب دیدگی هستند. ورزش، فشارهای عضلانی زیادی به اندام ها وارد می کند به ویژه زمانی که به صورت حرفه ای ورزش می کنید. ماساژ درمانی اصولی می تواند تضمینی برای عود نکردن آسیب دیدگی های ورزشی باشد. در این افراد انجام تکنیکهای ماساژ درمانی در درمان انواع آسیب دیدگی ها و رهاسازی عضلات و تاندونها موثر است.

دردهای عضلانی
دردهای کمر، شانه ها، گردن و دیگر اندام ها پیغام بدن برای استراحت کردن است. گاهی اوقات ما این پیغام ها را نادیده می گیریم تا زمانی که دیگر دیر شده باشد. به عنوان مثال اگر شما روزانه با بلند کردن وسایل سنگین سر و کار دارید کمر شما در خطر است. آوردن ماساژ درمانی در برنامه روتین زندگی، می تواند از آسیب دیدگی های شدید جلوگیری کند. تجربه ثابت کرده است که ماساژ درمانی تاثیر شگفت انگیزی در بهبود دردهای عضلانی مانند کمر دارد.

درد وسط کمر

بیشتر بخوانید: درد وسط کمر و درمان آن

سردردهای مزمن
سر درد ممکن است به علت آسیب در شانه ها و گردن باشد. درد شانه علت های مختلفی دارد که با ماساژ درمانی می توان بسیاری از آن ها را درمان کرد.

استرس بیش از حد
استرس دلیل خوبی برای ماساژ است، زیرا ماساژ هورمون استرس کورتیزول را کاهش و سطح اندورفین را افزایش می دهد. در حقیقت، ماساژ درمانی یکی از شناخته شده ترین ابزارهای تسکین دهنده استرس می باشد.

کم خوابی
کمبود خواب عامل دیگری است که برای درمان آن می توان از ماساژ درمانی بهره گرفت. افزایش گردش خون توسط ماساژ باعث می شود بیمارانی که دچار مشکلات خواب هستند راحت تر بخوابند.

شانه یخ زده
شانه یخ زده از دردهایی است که می تواند حرکت شانه ها و دست ها را برای بیمار بسیار سخت و زندگی او را مختل کند. ماساژ درمانی یکی از بهترین روش های بازگردانی دامنه حرکتی یک شانه یخ زده است.

شانه یخ زده

بیشتر بخوانید: شانه یخ زده: علائم، علت و درمان قطعی

فیزیوتراپیست های مرکز فیزیوتراپی مهربان با اشراف بر متد های ماساژ درمانی روز دنیا می توانند شما را در رهایی از دردهای عضلانی و استرس کمک کنند. مجهزترین مرکز فیزیوتراپی غرب تهران با داشتن تجهیزات روز دنیا و کادر متخصص، آماده ارائه تمامی خدمات ماساژ درمانی می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

 

انواع تکنیک های ماساژ درمانی

یک ماساژ درمانگر حرفه ای باید در تکنیک های مختلف ماساژ تخصص داشته باشد. بعضی از این تکنیک ها عبارتند از:

ماساژ طولی

ماساژ طولی

ماساژ طولی یک روش ماساژ اساسی و موثر است که در جهت جریان خون انجام می شود. این تکنیک به پراکندگی خون و التهاب از محل آسیب و در نتیجه کاهش التهاب و تورم کمک می کند. این سبک ماساژ در شل کردن عضلات دچار اسپاسم بسیار مفید است.

تکنیک ورز دادن

تکنیک ورز دادن

ورز دادن را می توان با روش های مختلف انجام داد و بر اساس این از کدام قسمت دست برای ماساژ استفاده می شود تقسیم بندی می شود. مثلا در این تکنیک می توان از انگشتان یا کف دست برای ورز دادن استفاده کرد. فشار وارده و ریتم و سرعت ماساژ به هر قسمت بدن باید با توجه به شدت آسیب بافت آن ناحیه باشد.

ماساژ مایوفاشیال

ماساژ مایوفاشیال

فاشیا بین پوست و ساختار زیرین عضلات و استخوان قرار گرفته است. فاشیا یک شبکه به هم پیوسته از بافت ها است که عضلات، اندامها و ساختارهای اسکلتی بدن را به هم متصل می کند. جراحات، استرس، تروما و ضعف بدنی می تواند باعث محدودیت فاشیا شود. سندروم پلانتار فاشیای کف پا یکی از شایع ترین آسیب های فاشیا است. هدف از این سبک ماساژ آزاد شدن فاشیا و بازگرداندن بافت آن است.

ماساژ نقطه ماشه ای

ماساژ نقاط ماشه ای

نقاط ماشه ای نقاطی از عضلات بدن هستند که در مقابل لمس و ضربه حساسیت زیادی دارند. نقاط ماشه ای نقاط فعال در مرکز ماهیچه هستند که گاهی اوقات دچار اختلال شده و درد می گیرند. درمان دردهای نقاط ماشه ای با دو روش درای نیدلینگ و ماساژ درمانی ممکن است. ماساژ نقطه ماشه ای یک تکنیک بدنی است که فیزیوتراپیست با استفاده از فشار به بافت نرم عضله، درد و سایر اختلالات را از بین می برد.

بیشتر بخوانید: علت و درمان انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر + ورزش

ماساژ عمیق متقاطع

ماساژ عمیق متقاطع

ماساژ متقاطع روشی است که به طور مستقیم توسط انگشتان به کار می رود. در ماساژ متقاطع یک فشار نوسانی در جهت بافت اعمال می شود. این تکنیک عمدتا برای آسیب های تاندون یا رباط ها استفاده می شود.

ماساژ فشرده
ماساژ فشرده باعث فشرده سازی ریتمیک عضلات می شود. هدف از این ماساژ افزایش جریان خون در بافت هاست. به طور کلی از این تکنیک به عنوان گرم کردن عضله برای ماساژ های عمیق و خاص استفاده می شود. ماساژ ورزشی از نوع ماساژ فشرده است.

ماساژ سوئدی
ماساژ سوئدی یکی از شناخته شده ترین ماساژها در جهان است. تکنیک های ماساژ سوئدی شامل ضربات طولانی، سایش، اصطکاک، ارتعاش، فرسودگی و تکان دادن است. ماساژ سوئدی برای بالا بردن اکسیژن خون، کاهش سموم عضلات، بهبود جریان خون، افزایش انعطاف پذیری وکاهش تنش مفید است.

 

نکته آخر در مورد ماساژ درمانی

ماساژ درمانی زمانی ‌که توسط فیزیوتراپیست های آموزش‌دیده و حرفه ای انجام شود، دارای خطر کمتری است. ماساژتراپیست‌ها باید تمامی اقدامات احتیاطی را در رابطه با افرادی که دارای مشکلات خاص هستند انجام دهند. توجه داشته باشید که ماساژ نباید دردناک یا ناراحت کننده باشد. اگر بخشی از ماساژ شما به درستی انجام نمی شود یا دردناک است، بلافاصله این موضوع را به ماساژتراپیست خود اطلاع دهید.

ماساژ درمانی یکی از تکنیکهای فیزیوتراپی است که هدف آن آزادسازی عضلات و کاهش درد است. این روش به طور مکرر توسط فیزیوتراپیستها انجام می شود. شما هم چنانچه دچار گرفتگی و اسپاسم شدید عضلانی هستید می توانید از این روش برای غلبه بر درد استفاده کنید. جهت معاینه و کسب اطلاعات بیشتر با مرکز فیزیوتراپی مهربان به شماره 02126741456 تماس بگیرید.

در پایان اگر سوال یا ابهامی در مورد ماساژ درمانی دارید می توانید آن را در قسمت نظرات زیر همین مقاله مطرح کنید. سوالات شما توسط فیزیوتراپیستهای مرکز پاسخ داده می شود. جهت دریافت پاسخ، مجددا به همین صفحه مراجعه فرمایید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو