فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست

اگر بین کتف های خود احساس درد دارید احتمالا کمی نگران هستید. بد نیست بدانید درد و سوزش بین دو کتف می تواند ناشی از یک مشکل ساده مانند اختلال در خواب و یا حتی دلیلی به جدیت سرطان داشته باشد. اگر شما چنین دردی را احساس می کنید بسیار مهم است که به بررسی علت این درد بپردازید. در مقاله پیش رو برخی از مهمترین علت های درد و سوزش بین شانه ها بررسی شده است. از فهرست زیر می توانید برای دسترسی سریعتر به بخش مورد نظر خود در مقاله استفاده کنید.


فهرست
علائم درد و سوزش بین دو کتف
علت درد و سوزش بین دو کتف
تشخیص منشا درد و سوزش بین دو کتف
عوارض درد و سوزش بین شانه ها
درمان درد و سوزش بین دو کتف 

 

علائم درد و سوزش بین دو کتف 

درد و سوزش بین دو کتف معمولا با حرکات شانه و گردن احساس می شود. این علائم معمولا می توانند درد های عضلانی کوچک یا اسپاسم های شدید را شامل شوند. به یاد داشته باشید که این مسئله ممکن است از علل خشکی و گرفتگی شانه هم باشد.

درد و سوزش بین دو کتف

از دیگر علائم می توان به بی حسی و سوزنی شدن یا درد در یک یا هر دو سینه اشاره کرد. اگر به عصب های گردن آسیب وارد شده باشد بیمار در نقاط دیگری از بدن (مثلا سر انگشتان) احساس درد و کرختی خواهد کرد. غیر از درد در ناحیه بین شانه ها، ممکن است دست بیمار دچار خواب رفتگی شود و حتی برخی بیماران با کاهش توان دست ها مواجه می شوند. در این حالت بیمار در نوشتن دچار مشکل می شود.

بیشتر بخوانید: درد کتف چپ و درمان فیزیوتراپی آن

 

علت درد و سوزش بین دو کتف

در ناحیه بالای کمر و بین دو کتف اعصاب، عضلات، تاندون ها و رباط های زیادی وجود دارند. وقتی که هر کدام از این ها تحریک یا ملتهب می شوند، درد و سوزش در آن ناحیه به وجود می آید. درد بین کتف ها می تواند علت های بسیاری داشته باشد، اما در بیشتر موارد به مشکلات عضلانی مربوط می شود. علت درد می تواند آسیبهایی در ساختار بین دو کتف باشد. حتی ممکن است آسیب در ناحیه دیگری از بدن باشد اما در ناحیه بین دو کتف احساس شود. برخی از علل احتمالی درد بین کتف ها عبارتند از:

در کلینیک فیزیوتراپی مهربان با بکارگیری امواج پرتوان لیزر و شاک ویو آسیب های وارده به عضلات بین دو کتف را درمان کرده و سرعت ترمیم را افزایش خواهیم داد. این مرکز با در اختیار داشتن کادری تخصصی و جدیدترین دستگاههای روز دنیا به عنوان مجهزترین مرکز فیزیوتراپی غرب تهران آماده ارائه خدمات تخصصی به شما همشهریان عزیز است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید: شاک ویو تراپی چیست؟

 

گرفتگی عضلات گردن و بین دو کتف

شایع ترین علت درد بین دو کتف گرفتگی عضلانی است. این فشار می تواند ناشی از حالت بد بدن، بلند کردن اجسام سنگین، انجام فعالیت هایی که بدن در آن ها دچار چرخش ناگهانی می شود (مثل ورزش تنیس) و خوابیدن بر روی تشک سفت باشد.

بیشتر بخوانید: علتهای مختلف درد شانه را بهتر بشناسیم.

دیسک گردن
دیسک گردن یکی از سخت ترین بیماری های ناحیه گردن است. این بیماری می تواند به نواحی پشت کمر و بین دو کتف درد و سوزش شدیدی را وارد کند. برای آشنایی با درمان تخصصی این عارضه، مقاله فیزیوتراپی تخصصی دیسک گردن را مطالعه بفرمایید.

دیسک گردن

آرتروز
آرتروز زمانی اتفاق می افتد که غضروف های پیرامون مفصل ها دچار پارگی شوند. مانند دیسک گردن، آرتروز نیز می تواند باعث درد در نقاط مختلف بدن از جمله بین دو کتف شود. برای آشنایی با انواع آرتروز و علائم آن، این مقاله را بخوانید.

حمله قلبی
حملات قلبی خفیف، به ویژه حملات قلبی در زنان، همیشه با درد قفسه سینه شروع نمی شود و در مواردی ممکن است با درد بین دو کتف همراه باشد.

پوکی استخوان
کمبود ویتامین ها می تواند باعث پیشرفت پوکی استخوان و شکنندگی و دردناک شدن مهره ها شود. در ادامه آسیب پذیر بودن مهره ها می تواند موجب کشیدگی رباط های متصل کننده و درد بین دو کتف شود.

دیسک کمر
دیسک کمر یعنی بنا به هر دلیلی ديسک یکی از مهره ها از قسمت عقبی خود منحرف شود، که این باعث فشار بر روی نخاع يا رشته هاي نخاعی می گردد و سبب بروز درد در ناحيه كمر و بین دو کتف خواهد شد.

سندروم درد میوفاسیال
سندرم درد میوفاسیال گردن یکی از شایعترین عوامل درد و سوزش بین شانه ها می باشد. در این بیماری، یک نقطه دردناک و حساس در بین شانه ایجاد و باعث درد و سوزش می شود. این نقطه دردناک همچنین می تواند در نقطه دیگری باشد و به بین شانه ها منتشر شده و در نتیجه بیمار در ناحیه بین دو کتف درد را احساس کند.

شکستگی های مهره کمر
در صورتی که شکستگی مهره های کمر به درستی درمان نشود می تواند باعث فشار به عضلات و تاندون های اطراف ستون فقرات شود. این فشار، درد و سوزش در ناحیه بالای کمر و بین دو کتف را ایجاد می کند.

اسکولیوز
در بیماری اسکولیوز، ستون فقرات بیمار دچار انحراف جانبی می شود. این انحراف به عضلات فشاری مضاعف وارد می کند که اغلب با درد و سوزش همراه است.

اسکولیوز

حالت نامناسب بدن
در بسیاری از مواقع حالت نامناسب بدن در انجام فعالیت های روزمره باعث درد بین شانه ها می شود. فعالیت هایی مانند تایپ کردن، استفاده زیاد از موبایل و کامپیوتر، نوشتن زیاد، کتاب خواندن و موارد مشابه، بدن را در حالت غیر طبیعی قرار می دهند که خود موجب درد بین شانه ها می شود.

بیشتر بخوانید: ورزش های مفید در درمان گودی کمر (هایپرلوردوزیس)

 

تشخیص منشا درد بین دو کتف

برای درمان درد ناحیه بین دو کتف ابتدا باید علت درد مشخص شود. یکی از روش های شناخت منشا درد پرتونگاری، ام آر ای و سی تی اسکن است. در پرتونگاری قفسه سینه از یک دوز بسیار پایین از اشعه X برای تولید تصاویر از داخل قفسه سینه اسفاده می شود. از این طریق می توان ریه ها، دیواره قلب و قفسه سینه و استخوان ها را بررسی نمود که می تواند به تشخیص توده ها و انحرافات استخوانی کمک زیادی کند. بافت های نرم از جمله دیسک ها ، رباط ها و اعصاب نخاعی نیز توسط ام آر ای قابل بررسی می باشند.

 

عوارض درد و سوزش بین شانه ها

اگر منشا درد عواملی مانند دیسک گردن، آرتروز و دیگر بیماری های جدی که به آنها اشاره کردیم باشند، حتما باید درمان مربوطه انجام بگیرد. زیرا درد و سوزش مفاصل بین شانه ها ممکن است آن قدر زیاد شود که انجام فعالیت های روزانه را سخت کرده و یا ناممکن سازد. همچنین امکان دارد کرختی و بی حسی به عضلاتی مانند بازوها و گردن سرایت کند و پس از مدتی استفاده از دست ها و یا خم کردن گردن سخت و طاقت فرسا شود.

کرختی دستها

لازم به ذکر است در وضعیتهای حاد امکان دارد بیمار به اسپوندیلوز گردنی هم دچار شود. اسپوندیلوز گردنی یک وضعیت مزمن است که به انحطاط دیسکها و مهره ها در بالای ستون فقرات (ستون فقرات گردن) منجر می شود.

 

درمان درد و سوزش بین دو کتف

تشخیص صحیح یکی از عوامل مهم درمان درد بین دو کتف می باشد. همانطور که گفته شد درد بین دو کتف می تواند ناشی از عوامل بسیار زیادی باشد. به طور کلی فیزیوتراپی می تواند برای تمام علت های فوق، درمان موثر و قابل قبولی ارائه دهد. این درمان ها معمولا شامل درمان از طریق گرما، ارائه تمرینات تخصصی برای تقویت عضلات گردن و حفظ انعطاف پذیری گردن هستند.

ماساژدرمانی

در صورتی که درد ناشی از دیسک کمر، سندروم درد میوفاشیال، دیسک گردن و اسکولیوز باشد، بیمار باید حتما زیر نظر فیزیوتراپیست به صورت تخصصی مراحل درمان را طی کند.
اگر علت درد گرفتگی عضلات باشد با انجام فعالیت های ورزشی ساده و انجام درمان هایی مانند درای نیدلینگ و ماساژدرمانی می توان درد و سوزش بین شانه ها را کاملا از بین برد.

درای نیدلینگ شانه

در کلینیک فیزیوتراپی تخصصی مهربان تمامی روش های درمانی بیماری های فوق از جمله لیزر پر توان، شاک ویو، درای نیدلینگ، تکارتراپی و ماساژ درمانی توسط فیزیوتراپیست های متخصص ارائه می شود. تمام تلاش ما این است که شما از درد و سوزش بین شانه ها خلاص شوید. هم اکنون می توانید برای دریافت فیزیوتراپی تخصصی این بیماری و دریافت مشاوره با شماره 02126741456 تماس بگیرید.

در پایان اگر سوالی در مورد درد و سوزش بین دو کتف دارید زیر همین مقاله مطرح کنید. سوالات شما توسط متخصصین مرکز فیزیوتراپی مهربان پاسخ داده می شود.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو