فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

آشنایی با منوال تراپی در فیزیوتراپی و مزایای آن

منوال تراپی

آیا تا به حال درباره «منوآل تراپی» شنیده‌اید؟ این اصطلاح ممکن است برایتان ناآشنا باشد. اما بهتر است بدانید که اصطلاح «منوال تراپی» یا «درمان دستی» یکی از روش‌های نوین تکنیک های درمانی فیزیوتراپی است که شامل مجموعه‌ای از تکنیک‌های مفید برای معالجه بیمارانی است که دردهای عضلانی دارند. این روش توسط شخص فیزیوتراپیست روی دست‌ها، پاها، ستون فقرات و حتی مفاصل برای سرعت بخشیدن درمان و یا اختلال عملکرد آن‌ها انجام خواهد شد. درمان دستی می‌توانند مزایای بسیاری برای ورزشکاران و کسانی که از درد مزمن رنج می‌برند، داشته باشد. در این مقاله با کاربرد، مزایا و محدویت‌های این روش درمانی آشنا خواهید شد. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
آشنایی با منوال تراپی
منوآل تراپی چه مزیت هایی دارد؟
منوال تراپی با چه روش هایی انجام می شود؟
درمان دستی برای چه بیماری هایی به کار می رود؟
درمان‌ دستی برای چه افرادی توصیه نمی‌شوند؟
منوال تراپی در غرب تهران + هزینه
سخن پایانی 

 

آشنایی با منوال تراپی

اگر به شما توصیه شده که برای بهبود و تسکین دردهای خود از منوال تراپی استفاده کنید، ممکن است در مورد اینکه این منوال تراپی چیست و چه مزایایی دارد، سوال کنید؟ غالبا فیزیوتراپی شامل بعضی از روش‌های درمان دستی همراه با تمرین‌هایی است که به طور خاص برای تقویت محل آسیب دیده و رفع درد و ناراحتی انجام می‌شود. تکنیک‌های مختلفی در روش درمان دستی استفاده می‌شوند. هدف منوال تراپی تحریک بافت نرم، تسکین ماهیچه‌های تنش، بهبود عملکرد مفصل و کاهش درد ناشی از آسیب‌های فیزیکی است.

منوال تراپی با توجه به شرایط فردی هر بیمار تنظیم شده است. بر اساس معاینه دقیق فیزیوتراپیست از وضعیت بیمار، درمان دستی با توجه به نیازهای خاص بدن هر فرد در برنامه درمانی قرار می‌گیرد. تکنیک‌های بسیاری وجود دارد که فیزیوتراپیست ها در هنگام مراقبت از بیماران از آن‌ها استفاده می‌کنند و می‌توان گفت که هر تکنیکی منحصر به فرد و خاص است. به این معنا که مثلا بسته به بیمار و شرایط او، ممکن است ماساژ درمانی باعث کاهش التهاب، بهبود انعطاف پذیری، تحرک عضلات و یا حتی افزایش قابلیت عضله شود. 

 

منوآل تراپی چه مزیت هایی دارد؟

بیمارانی که احساس درد و ناراحتی عضلانی را تجربه می‌کنند، بیشتر اوقات به دنبال فیزیوتراپیست هستند. از روش درمان‌ دستی می‌توان برای بهبود عملکرد بافت نرم و مفاصل بدن این دسته از افراد استفاده کرد. برخی از قسمت‌های بدن که معمولاً از طریق منوآل تراپی تحت درمان قرار می گیرند شامل تمام قسمت‌های ستون فقرات، شانه‌ها، مچ پا، زانو و حتی باسن است. مزایای منوآل تراپی عبارت است از:

• کاهش درد: یکی از مزایای درمان دستی این است که هرگونه درد را در بیمار کاهش داده و در نهایت از بین می برد.

• افزایش عملکرد: استفاده از درمان دستی همراه با تمرین و ورزش می‌تواند به ورزشکاران در بهبود عملکرد کلی آن‌ها کمک کند.

• بهبود دامنه حرکتی مفاصل: فیزیوتراپیست با استفاده از حرکات ملایم و دقیق برای فعال کردن مفاصل و بافت نرم، می‌تواند عملکرد دامنه حرکتی مفاصل را با منوآل تراپی بازیابی و تحرک آنها را بهبود دهد.

از دیگر مزایای منوال تراپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• دفع مواد زائد بدن
• کاهش استرس و فشار عضلانی

کاهش استرس و فشار عضلانی

• بهبود و افزایش گردش خون
• کاهش گرفتگی عضلات و اسپاسم
• آزادسازی و تولید هورمون‌های ضد درد در بدن
• از بین رفتن گرفتگی‌های عضلانی

بیشتر بخوانید: چگونه از شر گرفتگی عضلات خلاص شویم؟

برای اینکه منوآل تراپی بیشترین تاثیر درمانی را داشته باشد، بهتر است با روش‌های درمانی دیگر مانند ورزش درمانی (تمرینات ورزشی قدرتی، پایداری و کششی) ترکیب شوند. فیزیوتراپیست‌ همچنین می‌تواند راهنمایی‌هایی را در مورد نحوه صحیح حرکات ورزشی و اجرای تمرین درمانی در خانه، به بیماران ارائه دهد.

بیمارانی که به دنبال کاهش انواع درد‌های فعلی هستند، مهم است که از همان ابتدا برنامه‌های درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید. به یاد داشته باشید که منوآل تراپی اگرچه به کاهش درد و در نهایت از بین رفتن آن کمک زیادی خواهد کرد ولی برای همه افراد امکانپذیر نیست. در برخی از افراد که مبتلا به بیماری‌های خاصی هستند، منوآل تراپی می‌تواند باعث وخیم شدن وضعیت مفاصل و بافت‌هایی که دچار عارضه شده اند، شود. بنابراین پزشک معالج تان برای تشخیص و درمان بهتر، مهم است که به پرونده پزشکی شما دسترسی داشته باشد.

کلینیک فیزیوتراپی مهربان خدمات منوال تراپی یا درمان دستی را در غرب تهران به عنوان یک روش درمانی فیزیوتراپی به طور مجزا یا به طور ترکیبی با سایر روشها ارائه می کند. اگر برای درمان مشکلات خود به منوآل تراپی نیاز دارید، جهت درمان در فیزیوتراپی مهربان با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید. 

 

منوال تراپی با چه روش هایی انجام می شود؟

منوال تراپی نیز مثل هر روش درمانی دیگر، دارای تکنیک های مختلفی برای درمان هر قسمت آسیب دیده از بدن است. تکنیک ها و روش های منوال تراپی عبارت است از:

حرکت مفاصل:
همان طور که از اسم آن مشخص است، در این نوع روش درمان دستی، شخص فیزیوتراپیست، مفاصل را در جهت های خاصی حرکت می‌دهد. این کار باعث کشش مفصل و حتی بافت‌های اطراف آن خواهد شد. این تکنیک در منوال تراپی موجب کاهش درد در شخص بیمار و بازیابی عملکرد طبیعی مفصل او خواهد شد.

تکنیک انرژی عضلانی(EMT):
تکنیک انرژی عضلانی معمولا برای بیمارانی که دچار اسپاسم عضلانی هستند، بهترین روش منوآل تراپی است. این تکنیک معمولا برای تقویت عضلات، بهبود وضعیت و عملکرد رباط‌های ضعیف شده انجام می شود. همچنین، این روش منوآل تراپی به افزایش دامنه حرکتی عضو آسیب دیده کمک خواهد کرد.

کشش عضله:
یکی از روشهای درمان دستی یا منوال تراپی، کشش عضله است. معمولا در این روش، شخص بیمار طی یک مدت زمان خاصی، مثلا برای 30 تا 90 ثانیه باید در یک موقعیت خاص بماند تا عضلات درگیر شل شوند. سپس فیزیوتراپیست در عضله آسیب دیده، کشش ایجاد خواهد کرد. این روش منوال تراپی باعث کاهش اسپاسم عضله‌ای شده و درد و تنش موجود در بافت عضله را کاهش خواهد داد. معمولا تکنیک کشش عضله برای درمان دستی بیماری‌ هایی مثل گردن درد، درد سیاتیک، تاندونیت و سردرد موثر است.

کشش عضله

تکنیک میوفاسیال یا آزاد سازی مفاصل:
تکنیک آزاد سازی مفصل یکی از روش های منوآل تراپی است که باعث افزایش انعطاف پذیری و کاهش درد و محدودیت مفاصل می شود. بافت فاسیال توانایی کشش و حرکت بدون هیچ گونه محدودیتی را دارد، در حالت طبیعی بافت فاسیال ریلکس است، اما اگر به هر دلیلی دچار آسیب‌های فیزیکی شود، سفت و محدود خواهد شد و توانایی خود را از دست خواهد داد و در نهایت بر روی سایر قسمت‌های بدن تاثیر می گذارد. بنابراین استفاده از آزادسازی مفاصل باعث بهبود وضعیت کلی بدن خواهد شد و بالطع منوآل تراپی در درمان سندروم درد میوفاسیال گردن موثر است. 

 

درمان دستی برای چه بیماری هایی به کار می رود؟

درمان دستی برای بهبود مشکلات زیر کاربرد دارد:

گردن درد: منوآل تراپی برای گردن درد انجام می شود و به کاهش یا از بین رفتن درد یا اسپاسم عضلانی گردن کمک می کند.

کمردرد‌های مزمن: یکی از کاربردهای این روش، منوال تراپی کمر دردهایی است که طولانی مدت بیمار را آزار می دهند.

بیماری‌های ناشی از ستون فقرات

میگرن و سردردهای تنشی: یکی از بهترین راههای درمان سردرد با منشا گردنی منوال تراپی یا درمان دستی است که باعث نرم شدن بافت سفت گردن می شود.

میگرن و سردردهای تنشی

اسپاسم عضلات: در منوآل تراپی اسپاسم عضلانی، به کمک کشش عضلات می توان اسپاسم و درد را کاهش داد یا از بین برد.

درد مفاصل میوفاسیال در باسن یا لگن جانبی: در منوآل تراپی درد مفاصل از تکنیک آزادسازی مفصل برای از بین بردن محدویت مفاصل میوفاسیال استفاده می شود.

سندرم تونل کارپال: فیزیوتراپیست می تواند برای درمان از یکی از روشهای درمان دستی استفاده کند یا منوال تراپی سندرم تونل کارپال را با روش درمانی دیگری ترکیب کند.

فیزیوتراپی کف لگن: در فیزیوتراپی کف لگن بنا به درخواست بیمار از معاینه دیجیتالی می توان استفاده کرد. همچنین می توان شل شدگی عضلات کف لگن را بوسیله منوال تراپی درمان کرد.

درد‌های مزمن اسکلتی

درمان اختلالات تمپوروماندیبولار (یکی از شایع‌ترین اختلالات فک)

انسداد مفصل ران

بهبود درد مفاصل شانه

آسیب‌های زانو: اگر دچار مشکلات منیسک زانو یا هر بخش دیگری از زانو شده باشید، به کمک منوال تراپی زانو می توانید مشکل ایجاد شده را کمتر و یا کاملا رفع کنید. 

 

درمان‌ دستی برای چه افرادی توصیه نمی‌شوند؟

اگرچه منوال تراپی برای بیماری که دچار درد مفاصل است، می‌تواند گزینه مناسبی برای درمان و کاهش درد باشد، اما با این حال برای برخی از افراد نباید درمان دستی توصیه شود. این افراد عبارتند از:

• افرادی که که به خون ریزی داخلی مفاصل مبتلا هستند.
• بیمارانی که طی یک عمل جراحی مفاصل خود را تعویض کرده‌اند.
• افرادی که به بیماری‌هایی خاصی مانند بیماری‌های خونی مبتلا هستند نباید از منوال تراپی استفاده کنند.

بیماریهای خونی

• اشخاصی که به نرمی استخوان مبتلا هستند. 

 

منوال تراپی در غرب تهران + هزینه 

اگر پزشک برای کاهش درد یا رفع مشکلاتی که با منوآل تراپی قابل درمان است، این روش درمانی را توصیه کرده است. می توانید از خدمات درمان دستی که مرکز فیزیوتراپی مهربان در غرب تهران ارائه می دهد، بهره مند شوید. هزینه منوال تراپی در تهران به نوع روش منوآل تراپی که باید انجام شود و یا اینکه چه بخشی آسیب دیده و مشکل شما چیست بستگی دارد. طول مدت درمان نیز برای هر فرد و نوع ضایعه ای که دارد متفاوت است که این بر هزینه درمان نیز تاثیر خواهد داشت. برای اطلاع از هزینه دقیق منوآل تراپی در تهران یا رزرو نوبت می توانید با مرکز فیزیوتراپی مهربان با شماره 02126741456 تماس بگیرید. 

منوال تراپی در غرب تهران

 

سخن پایانی

در ستون فقرات انسان، مهره‌ها، دیسک‌های بین مهره‌ای، مفاصل بین مهره‌ها، عروق، اعصاب و ... همگی با نظم بسیار شگرف و دقیقی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و توانمندی ایستایی انسان را فراهم می‌کنند. هرگونه بهم‌ خوردگی این نظم حتی در حد خیلی کم، موجب بروز اختلالاتی از جمله درد و گرفتگی می‌شود. هنوز مطالعات کلینیکی گسترده‌ای در تمام زمینه‌های درمان دستی انجام نشده است. اما تحقیقات محدود در این زمینه نشان می دهد که درمان دستی می تواند در تسکین و یا حتی از بین رفتن درد مؤثر باشد. در هر صورت منوال تراپی یک روش جدید در درمان فیزیوتراپی است که نتایج درمان به کمک این روش تا به حال موثر بوده است. زیرا اغلب دردهایی که به وضوح دارای منشاء ستون فقرات هستند را بصورت قابل ملاحظه بهبود داده است. حتی در برخی از مواقع دردهایی که ظاهرا هیچگونه ارتباطی با ستون فقرات نداشتند را نیز از بین برده است.

امیدواریم این مقاله به شما در شناسایی و درمان این بیماری کمک کرده باشد. با این حال اگر ابهام یا سوالی داشتید، در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو