فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

الکتروتراپی در فیزیوتراپی و فواید آن + هزینه الکترو درمانی

الکتروتراپی در فیزیوتراپی و فواید آن

وقتی نام الکتروتراپی می آید اولین چیزی که به ذهن عده ای می رسد این است: اتصال یک جریان الکتریکی به بدن! بله، این مساله ممکن است ترسناک و خطرناک به نظر بیاید اما در واقع این چنین نیست. تحریک الکتریکی یکی از روش های نوین فیزیوتراپی است که به بهبود آسیب ها و کاهش درد کمک می کند. با این مقاله همراه باشید تا با الکتروتراپی، فواید و کاربرد های آن در درمان بیماری های مختلف مانند دیسک کمر بیشتر آشنا شوید. می توانید از فهرست زیر برای دسترسی راحت به قسمت های مختلف مقاله استفاده نمایید.


فهرست
الکتروتراپی چیست
فواید الکتروتراپی
کاربرد های الکتروتراپی در فیزیوتراپی
روش های الکتروتراپی
الکتروتراپی دیسک کمر
الکتروتراپی خار پاشنه
الکتروتراپی مچ پا
عوارض الکتروتراپی
الکتروتراپی در تهران
هزینه الکتروتراپی 

 

الکتروتراپی چیست

الکتروتراپی یکی از درمان هایی است که هم می تواند در منزل توسط خود شما انجام شود هم در مراکز فیزیوتراپی و درمانی توسط پزشک. همان طور که از اسم این روش درمانی پیداست در آن از جریان الکتریکی استفاده می شود. در الکتروتراپی ، جریان الکتریکی به طور مستقیم بر روی عضله یا بافت اعمال می شود تا بخش آسیب دیده بدن را تحریک کند. الکتروتراپی از دو نوع جریان متناوب یا مستقیم برای التیام عضلات استفاده می کند، اگرچه جریان متناوب معمولا گزینه بهتری است.

الکتروتراپی در فیزیوتراپی

امروزه با پیشرفت تجهیزات پزشکی درمان بسیاری از درد ها آسان و کم هزینه شده است. درمان های الکتروتراپی یکی از به روز ترین درمان درد های مزمن می باشد. مرکز فیزیوتراپی مهربان، پیشرو در درمان های نوین با داشتن تجهیزات پیشرفته می تواند بیماران عزیز را تا درمان قطعی همراهی کند. می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

 

فواید الکتروتراپی

الکتروتراپی در افزایش گردش خون، افزایش میزان جذب مواد غذایی و دارویی در بدن و تسریع در بهبودی انواع آسیب های عضلانی و اسکلتی کاربرد دارد. باید توجه داشت که میزان تاثیر الکتروتراپی به شدت ولتاژ اعمال شده بر بدن، نوع جریان، نوع و قدرت اندام و چندین شرایط دیگر بستگی دارد. به طور کلی الکتروتراپی برای بهبود گردش خون، کاهش درد، تقویت ماهیچه ها، ترمیم بافت ها و تقویت و رشد استخوان ها استفاده می شود. دیگر فواید الکتروتراپی عبارتند از:

• الکتروتراپی برای رشد عضلات ، تحرک مفاصل و اسپاسم عضلات بسیار مفید است.
• در دسته درمان های بی خطر طبقه بندی می شود.
• در بسیاری مواقع نیاز به عمل جراحی را بر طرف می کند.
• باعث کاهش یا جلوگیری از درد در هر قسمت از بدن می شود.
• عملکرد عصب ها را بهبود می بخشد.

 

کاربرد های الکتروتراپی در فیزیوتراپی

الکتروتراپی در دامنه گسترده ای از ناهنجاری های ارتوپدی و عضلانی کاربرد دارد. این درمان هم در کاهش درد موثر است هم در درمان و بهبود آسیب ها. یکی از کارهای الکترو درمانی، آزاد کردن مسکن های طبیعی در بدن است که در تسکین درد ها بسیار موثر است.
درمان اضطراب و افسردگی
رفع خستگی های مزمن

الکتروتراپی در فیزیوتراپی

کاهش درد های مزمن
فیزیوتراپی کف لگن
تحریک رشد استخوان
کاهش سردردهای میگرنی
درمان شل شدن عضلات کف لگن
کمک به بیماران دیابتی
بهبود زخم ها

 

روش های الکتروتراپی

الکترو درمانی طیف گسترده ای از درمان هایی را که برای التیام آسیب های مختلف بدن استفاده می شود را در بر می گیرد. تعدادی از این درمان ها در ادامه توضیح داده شده است.

اولتراسوند تراپی
یکی از پر کاربرد ترین روش های الکتروتراپی، اولتراسوند تراپی است. روند بهبودی از آسیب در اولتراسوند تراپی شامل یک سری مراحل پیچیده در بافت های بدن است. اما به طور خلاصه اساس این روش یک سری لرزش های مکانیکی است که توسط یک دستگاه مافوق صوت تولید و به بدن منتشر می شود. اولتراسوند تراپی توانایی بدن در بهبودی بافت ها را به وسیله امواج صوتی افزایش می دهد. این امواج صوتی در فرکانس های بالا بوده و به درون بافت های بدن نفوذ می کنند. از این روش می توانید در درمان شانه یخ زده، فاشیا پلانتار و بسیاری از بیماریهای دیگر استفاده کنید. این روش درمانی فیزیوتراپی بی خطر بوده اما در بعضی شرایط نباید استفاده شود. می توانید در مقاله زیر روش، فواید و هزینه های اولتراسوند تراپی را به طور کامل مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید: اولتراسوندتراپی در فیزیوتراپی: مزایا، عوارض و هزینه

مگنت تراپی
مگنت تراپی هم یکی از روش های الکترو درمانی در فیزیوتراپی است. مگنت تراپی یک روش درمانی بر پایه ایجاد میدان مغناطیسی در بدن است. عده ای بر این باورند که بدن ما همیشه دارای انرژی مغناطیسی است و زمانی که این میدان در قسمتی از بدن به هم بخورد باعث درد می شود. به طور کلی امواج مغناطیسی اکسیژن رسانی به سلول ها را افزایش می دهد و باعث تحریک متابولیسم بدن می شود. مگنت تراپی یکی از شناخته شده ترین روش های درمانی بیماری هایی مانند پارکینسون و درد های آرتروز می باشد. مگنت تراپی انواع و روش های مختلفی دارد که برای مطالعه بیشتر می توانید از مقاله زیر استفاده کنید.

مگنت تراپی

بیشتر بخوانید: مگنت تراپی چیست و چه فوایدی دارد؟

الکتروتراپی با دستگاه تنس (Tens)
تنس، مخفف لاتین عبارت “تحریک الکتریکی عصب ها از راه پوست” است. در این روش توسط یک دستگاه مخصوص یک جریان الکتریکی از راه پوست به عصب های بدن فرستاده می شود. این جریان عصب ها را تحریک کرده و در نتیجه بدن اندورفین و مسکن های طبیعی و هورمونی ترشح می کند که باعث کاهش درد در آن ناحیه می شود.
تنس الکتروتراپی معمولا در تسکین درد های مزمن و شدید به کار گرفته می شود. تنس رایج ترین وسیله برای اعمال الکتروتراپی برای درمان کمر درد است. دستگاه تنس دارای الکترودهایی است که باید روی ناحیه آسیب دیده قرار بگیرد. با این دستگاه بیمار این آزادی را دارد که شدت جریان الکتریکی و فرکانس های مختلفی را انتخاب کند.

الکتروتراپی با دستگاه تنس

 

الکتروتراپی دیسک کمر

همان طور که توضیح داده شد در الکتروتراپی از پالس های الکتریکی برای درمان استفاده می شود. با ارسال پالس های الکتریکی به عضلات کمر، فعالیت بافت ها و اعصاب کمر افزایش می یابد که این می تواند به تسکین درد دیسک کمر کمک کند. الکترو درمانی یک روش غیر تهاجمی برای تسکین درد است و بدون هیچ گونه عارضه جانبی می باشد.

 

الکتروتراپی خار پاشنه

الکتروتراپی خار پاشنه در کنار شاک ویوتراپی جزء درمان های اولیه این بیماری می باشد. به دلیل نداشتن عوارض و عدم نیاز به مصرف دارو معمولا فیزیوتراپیست ها ابتدا درمان هایی مانند الکتروتراپی و شاک ویو را انجام می دهند. در صورتی که این درمان ها تاثیر نداشته باشند سراغ درمان های تهاجمی مانند عمل جراحی خواهند رفت. جریان الکتریکی مانع تجمع کلسیم در کف پا شده و همچنین می تواند التهاب فاشیا پلانتار را هم از بین ببرد.

بیشتر بخوانید: 9 حرکت مفید ورزشی برای درمان خار پاشنه

اگر در انجام فعالیت های روزمره خود دچار مشکل شده اید و درد های شدید احساس می کنید، ما الکتروتراپی را به شما پیشنهاد می دهیم. الکتروتراپی در کلینیک فیزیوتراپی مهربان بسیاری از بیماران را از انجام عمل های جراحی سخت و پر هزینه بی نیاز کرده و درد های مزمن آن ها را از بین برده است. می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

 

الکتروتراپی مچ پا

الکتروتراپی مچ پا

الکتروتراپی به کاهش درد های مختلف از جمله گرفتگی و کشیدگی های مچ پا در اثر پیچ خوردن مچ پا کمک می‌کند. این درمان بدون هیچ آسیبی به بافت نفوذ کرده و باعث کاهش درد تاندون ها و رباط های موجود در مچ پا می شود. فرکانس های الکتریکی تاندون های مچ پا را تحریک و گردش خون در آن ناحیه را افزایش می دهند. در نهایت این دو عامل منجر به فروکش کردن درد و بهبودی مچ پا خواهد شد. از الکتروتراپی در درمان شکستگی استخوان مچ پا هم استفاده می شود.

 

عوارض الکتروتراپی

اگرچه الکتروتراپی سودمند است، اما تحت یک سری شرایط خاص می تواند خطرناک باشد. یکی از این شرایط این است که نادرست انجام شود. مقدار شدت جریان باید کنترل شده باشد زیرا می تواند باعث تاول پوست و مشکلات دیگری شود. همچنین شدت جریان به قدرت عضلات هم وابسته است. فیزیوتراپیست ها با توجه به حجم ماهیچه یا بافت آسیب دیده مقدار شدت جریان را تنظیم می کنند.

 

الکتروتراپی در تهران

دستگاه الکتروتراپی

یکی از مشکلات موجود در درمان الکتروتراپی نا آگاهی بیماران و استفاده از تجهیزات الکتروتراپی در مکان هایی مانند آرایشگاه ها و باشگاه هاست که نه تنها نتیجه درمانی ندارد، بلکه باعث آسیب های بیشتر به بدن می شود. الکتروتراپی مانند هر روش درمانی دیگری باید توسط یک فرد متخصص بکار گرفته شود. نکته دیگر این که دستگاهی که برای درمان استفاده می شود نیز باید استاندارد های لازم را داشته باشد. مرکز فیزیوتراپی دکتر مهربان یکی از معتبر ترین کلینیک های غرب تهران با در اختیار داشتن تجهیزات به روز دنیا و کادری متخصص و با تجربه از بهترین مراکز ارائه الکترو درمانی محسوب می شود.

 

هزینه الکتروتراپی

به دلیل تنوع روش های الکترو درمانی، هزینه های درمان هم متنوع است. درمان های کم هزینه ای مانند لیزر کم توان تا درمان های نسبتا پر هزینه تر مانند شاک ویو تراپی در این دسته طبقه بندی می شوند. دقت کنید که درمان ها باید با توجه به شدت و پیشرفت آسیب توسط فیزیوتراپیست انتخاب شود. در کل عدم نیاز به مصرف دارو و بستری شدن، الکتروتراپی را در دسته درمان های کم هزینه قرار می دهد. برای اطلاع از قیمت های درمان الکتروتراپی می توانید با مرکز فیزیوتراپی مهربان تماس بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

در آخر اگر سوالی در مورد الکتروتراپی دارید می توانید در قسمت نظرات زیر همین مقاله مطرح نمایید. سوالات شما توسط فیزیوتراپیست های مرکز پاسخ داده می شوند. جهت دریافت پاسخ مجددا به همین صفحه مراجعه فرمایید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو