فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

تکارتراپی در فیزیوتراپی و مزایای آن

تکارتراپی در فیزیوتراپی و مزایای آن

تکار تراپی یکی از به روز ترین و پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی دنیا است. با این که سال های زیادی از تولید این دستگاه نمی گذرد اما محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. تکار تراپی برای درمان درد های حاد، ترمیم مفاصل و عصب ها، افزایش قدرت عضلات، حذف نقاط ماشه ای و حتی در زیبایی پوست و اندام کاربرد دارد. در این مقاله به طور کامل تکار تراپی توضیح داده شده است. اگر با این روش درمانی بسیار موثر آشنا نیستید پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را به طور کامل مطالعه نمایید. می توانید برای دسترسی به قسمت های مختلف مقاله از فهرست زیر استفاده نمایید.


فهرست
تکار تراپی چیست
تکار تراپی چگونه کار می کند
تاثیر تکار تراپی روی بدن
کاربرد تکار تراپی در زیبایی
کاربرد تکار تراپی در درمان درد ها
کاربرد تکار تراپی در ورزش
تکار تراپی در فیزیوتراپی
مراحل درمان با تکار تراپی
عوارض تکار تراپی
تعداد جلسات تکار تراپی
موارد منع استفاده از تکار تراپی
سخن نهایی 

 

تکار تراپی چیست

تکار تراپی یک نوع درمان ترکیبی از درمان حرارتی و الکتروتراپی است. در این روش درمانی پزشک بافت آسیب دیده را به وسیله انرژی الکترومغناطیس معالجه می کند. در تکار تراپی بر خلاف الکتروتراپی انقباض عضلات را تحریک نمی کند. طیف طول موج درمانی از 300 کیلوهرتز تا 1.2 مگاهرتز می باشد که با توجه به مقدار آسیب پزشک از طول موج های مختلف استفاده می کند.

دستگاه تکار

مسیر جریان با فرکانس بالا و میدان الکترومغناطیسی، توسط موقعیت الکترود ها روی بدن بیمار تعیین می شود. میدان الکترومغناطیسی ایجاد شده، گرما تولید می کند و قابلیت این را دارد که به آن جهت بدهیم و هر نقطه از بدن را پوشش دهیم. در نتیجه مدیریت کردن میدان مغناطیسی ایجاد شده بسیار آسان خواهد بود. انبساط ناشی از گرما باعث افزایش تبادل مواد مغذی در بافت ها و در نتیجه تخلیه ناحیه ملتهب و هجوم سلول های بازدارنده می شود. همچنین تکار تراپی باعث افزایش تولید اندورفین در محل آسیب دیده می شود که باعث از بین رفتن درد خواهد شد. 

 

تکار تراپی چگونه کار می کند؟

برای درک بهتر تکار تراپی باید ماهیت الکتریکی بدن را بهتر بشناسیم. بدن انسان یک هادی برق است. تمام بافت های بدن و خود بدن مانند یک مدار الکتریکی عمل می کنند. قسمت هایی که مایعات کمتری دارند مانند استخوان ها، غضروف ها، مفاصل و تاندون ها نقش مقاومت (R) را در این مدار الکتریکی بزرگ دارند. و قسمت هایی که مایعات بیشتری دارند مانند ماهیچه ها نقش خازن(C) دارند.

مدار الکتریکی بدن انسان

استفاده از جریان تکار در قسمت های بدن مانند ایجاد جریان در یک مدار الکتریکی است که داراری یک مقاومت و یک خازن به صورت موازی است. در تکار تراپی دو نوع جریان استفاده می شود، جریان خازنی و مقاومتی. پزشک این جریان ها را توسط یک دسته که دارای یک صفحه عایق است به بدن منتقل می کند. با توجه به این که از چه فرکانسی استفاده می شود قسمت های مختلفی از بدن تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

جریان خازنی
جریان خازنی که فرکانس بالایی دارد در بافت های نرم و عضلات جریان پیدا می کند و روی آن ها تاثیر خواهد گذاشت.

جزیان خازنی

جریان مقاومتی
این جریان که فرکانس پایین تری دارد در قسمت مقاومتی بدن یعنی استخوان ها و مفاصل تاثیر می گذارد و جریان پیدا می کند.

جریان مقاومتی

یکی از برترین درمان های ارائه شده در فیزیوتراپی مهربان درمان با دستگاه تکار است. کلینیک فیزیوتراپی مهربان به عنوان بهترین مرکز فیزیوتراپی غرب تهران مجهز به یکی از پیشرفته ترین دستگاه های تکار تراپی در کشور است. بیماران و متقاضیان استفاده از تکار ترای می توانند از طریق 02126741456 برای گرفتن نوبت و وقت مشاوره اقدام نمایند.

 

تاثیر تکار تراپی روی بدن

تکار تراپی اثرات مثبت زیادی بر بدن دارد که عبارتند از:

تاثیر بیولوژیکی
دوز صحیح انرژی تکار در بافت ها باعث پدیده قطبی شدن غشاهای سلولی می شود. جریان حاصل از الکترولیت مجددا تعادل سلولی داخل و خارج بافت را بازسازی می کند و فرآیند های متابولیکی را دوباره فعال می کند.

تاثیر بر اعصاب
دوز صحیح انرژی که به بافت ها منتقل می شود با سیستم عصبی آن قسمت ارتباط مستقیم دارد. قطبی شدن بیش از حد الیاف سبک و سریع مانند عصب ها مانع عبور سیگنال های درد می شود. این امر منجر به عدم بازگشت درد و علائم دردناک می شود.

تاثیر حرارتی
انتقال انرژی به بافت های بدن باعث ایجاد حرارت در آن ها می شود. این افزایش دمای موضعی باعث تحریک گردش خون می شود. این کار تاثیر آنی بر گشاد شدن رگ ها می شود که در نتیجه مواد مغذی و اکسیژن بیشتری به سلول ها خواهد رسید.

بیشتر بخوانید: کاربردهای لیزر پرتوان و هزینه آن 

 

کاربرد تکار تراپی در زیبایی

تکار تراپی یک روش نوین برای داشتن اندام و پوستی زیبا است. تکار تراپی برای درمان عیوب پوستی مانند تجمع موضعی چربی در زیر پوست بسیار مفید و کارآمد می باشد. امواج تابیده شده توسط دستگاه گرمای متمرکزی را در منطقه تحت درمان آزاد می کنند، که باعث فعال شدن متابولیک و افزایش گردش خون می شود. مناطقی که تحت درمان قرار می گیرند سرشار از آنزیم های لیپاز هستند که وظیفه متابولیسم چربی ها را بر عهده دارند. با تحریک این آنزیم ها متابولیسم یا سوخت و ساز آن ناحیه بیشتر می شود که منجر به آب شدن چربی ها خواهد شد. تکار تراپی می تواند باعث کاهش سریع دور کمر شود.

تکارتراپی و زیبایی

همچنین تکار تراپی می تواند به عنوان یک ابزار ضد پیری بسیار موثر باشد. با استفاده از این دستگاه می توان چین و چروک ها و افتادگی پوست صورت، سینه ها و بازوها را ترمیم کرد. تکار تراپی علاوه بر ترمیم این آسیب ها رنگ تیره این نواحی را از بین می برد و باعث سفیدی و روشن شدن دوباره پوست می شود.

 

کاربرد تکار تراپی در درمان دردها

تکار تراپی در بهبود بسیاری از درد ها کاربرد دارد. بیشتر کاربرد این درمان در فیزیوتراپی و کنترل درد است. بعضی از کاربرد های تراپی عبارتند از:

درمان کبودی ها
- کمک به توانبخشی بعد از عمل های جراحی
- کمک به درمان سریع تر آسیب های ورزشی
- ترمیم بافت های تاندونی آسیب دیده و اختلالات عضلانی
- درمان اختلالات ستون فقرات و مفاصل مرتبط با آن
- درمان اختلالات سیستم عروقی و لنفاوی
- درمان اختلالات ارتوپدی سیستم عصبی
- کمک به توانبخشی کف لگن بوسیله فیزیوتراپی
- تسکین درد ها حاد و مزمن عضلانی و اسکلتی

بیشتر بخوانید: مگنت تراپی چیست و چه فوایدی دارد؟ 

 

کاربرد تکار تراپی در ورزش

ورزش حرفه ای دنیای رقابت های پر برخورد و سریع است. یک آسیب جزئی می تواند ورزشکار را برای همیشه از میادین دور کند. تکار تراپی امروزه جزء تجهیزات حرفه ای تیم پزشکی ورزشکاران است. این دستگاه می تواند علاوه بر درمان آسیب ها فرایند درمان را نیز تسریع ببخشد و زمان ریکاوری را کاهش دهد. کاربرد های تکار تراپی در ورزش عبارت است از:

کاهش درد و تورم ورزشکاران: در ورزش بسیار مهم است که به سرعت ورم های روی بدن را کاهش دهیم تا تبدیل به مصدومیت دراز مدت نشود. تکار تراپی به جمع آوری متابولیت ها و مایعات اضافی کمک می کند تا باعث کاهش تورم و درد شود.

گرم کردن و آمادگی قبل از مسابقه: بهینه سازی اکسیژن رسانی به عضلات به ورزشکاران این امکان را می دهد که به بالاترین سطح خود برسند و خستگی و آسیب های عضلانی را به حداقل ممکن کاهش دهند.

ریکاوری بعد از ورزش: پس از انجام ورزش های شدید، بسیاری از ضایعات میکروب وجود دارند که منجر به درد عضلانی می شوند. تکار تراپی روند بهبودی بافت های بیولوژیکی را تحریک و بهبودی کامل عضلانی و عملکردی را در یک بازه زمانی کوتاه تضمین می کند.

جلوگیری از مصدومیت: تکار تراپی باعث می شود ورزشکاران به حداکثر کشش عضلانی برسند. نگه داشتن ماهیچه ها در وضعیت مناسب خطر بروز مشکلاتی مانند درد مفاصل و کشش و آسیب عضلات را به حداقل می رساند.

 

تکار تراپی در فیزیوتراپی

تکار تراپی یکی از پرکاربرد ترین دستگاه های فیزیوتراپی است که در طیف گسترده ای از درمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. بعضی از کاربرد های تکار تراپی در فیزیوتراپی عبارت است از:

درمان دردها
به لطف تاثیر بالای این دستگاه در گردش خون، تکار تراپی باعث تحریک بیشتر خون رسانی، تاثیر بر روی عصب ها و آزاد کردن اندورفین می شود. این تاثیر ها روی بدن در از بین بردن درد های بسیاری موثر می باشد. درد گردن، کمر درد، درد آرنج و درد بین دو کتف از جمله درد های قابل درمان با تکار تراپی هستند.

درد بین دو کتف

درمان بیماری های حاد و مزمن
همچنین تکار تراپی در توانبخشی بعد از عمل های سنگین نیز مفید است. آسیب های پوستی و عضلانی دردناک با منشاء التهاب، مانند سندروم فاشیا پلانتار، خار پاشنه، تنیس البو (آرنج تنیس بازان) و آرتروز با موفقیت و با نتایج ماندگار و بدون عارضه درمان می شوند.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی خار پاشنه با شاک ویو

توانبخشی حرکتی
تکار تراپی می تواند نقش اساسی در بازیابی و بهبود تحرک داشته باشد. نتایج درمانی که می توان با تکار تراپی به دست آورد به شرح زیر است:

- شل شدن عضلات
- حفظ و بهبود تحرک مفاصل
- بهبود مشکلات راه رفتن
- بهبود مشکل در کنترل عضلات

تکارتراپی در فیزیوتراپی

بیشتر بخوانید: اولتراسوندتراپی در فیزیوتراپی: مزایا، عوارض و هزینه 

 

مراحل درمان با تکار تراپی

هنگام مراجعه به مراکز فیزیوتراپی برای درمان با تکار تراپی ابتدا فیزیتراپیست سوالاتی در مورد سابقه پزشکی شما می پرسد. مورادی وجود دارد که نباید از تکار تراپی استفاده کرد که در بخش بعد توضیح داده شده است. زمانی که فیزیتراپیست مطمئن شد که تکار تراپی برای شما ضرری ندارد طی مراحل زیر شما را برای انجام درمان آماده می کند:

1- خوابیدن روی تخت به طوری که هیچ فشاری احساس نکنید کاملا ریلکس باشید.
2- قرار دادن الکترود خنثی پشت قسمت آسیب دیده. این الکترود اجازه می دهد جریان از بدن شما عبور کند. این الکترود ها معمولا صفحات بزرگ فلری هستند. باید دقت شود که تمام سطح دست یا پا یا هر قسمتی از بدن که آسیب دیده را روی الکترود نگه دارید. اگر اتصال بدن با الکترود قطع شود درمان ناقص خواهد بود و تاثیری نخواهد داشت.
3- استفاده از کرم مخصوص برای هدایت امواج و حرکت راحت صفحه روی پوست بدن.
4- بعد از انجام سه مرحله بالا فیزیوتراپیست تکار تراپی را آغاز می کند. بسته به نوع درد و قسمت آسیب دیده فیزیوتراپیست از صفحات خازنی یا مقاومتی استفاده می کند. البته می توان از هر دو صفحه نیز استفاده کرد که بستگی به نظر فیزیوتراپیست دارد.

استفاده از الکترود در تکارتراپی

 

عوارض تکار تراپی

اگر فیزیوتراپیست به صورت صحیح از دستگاه تکار تراپی استفاده کند، این درمان هیچ عوارضی نخواهد داشت. در صورتی که فیزیوتراپیست با تجربه و با مهارت نباشد ممکن است باعث سوختگی مختصری در محل الکترود شود. در طول درمان تکار تراپی فقط کمی گرما حس خواهید کرد و هیچ دردی نخواهید داشت.

تکار تراپی در صورتی که توسط دستگاه استاندارد و فیزیوتراپیست متخصص انجام شود هیچ عوارضی نخواهد داشت. فیزیوتراپیست های مرکز فیزیوتراپی مهربان با سال ها تجربه در استفاده از این دستگاه بهترین گزینه برای تکار انجام تراپی می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و وقت مشاوره می توانید با شماره 02126741456 تماس بگیرید.

 

تعداد جلسات تکار تراپی

تعداد جلسات تکار تراپی با توجه به نوع و شدت آسیب متغیر است. معمولا تعداد جلسات بیش از 1 جلسه خواهد بود و هر جلسه نیز 20 تا 30 دقیقه طول می کشد. برای حضور در جلسات تکار تراپی نیازی به همراه ندارید و بعد از هر جلسه می توانید به منزل برگردید و فعالیت های روزانه خود را ادامه دهید.

 

موارد منع استفاده از تکار تراپی

با این که تکار تراپی استفاده زیادی در درمان درد ها دارد و بدون عارضه است، در برخی شرایط و افراد نباید استفاده شود:

خانم های باردار: در کل در دوران بارداری نباید بدن تحت فرکانس های مغناطیسی قرار بگیرد مگر با نظارت متخصص. زیرا این امواج می توانند به نوزاد صدمه بزنند.
افرادی که مبتلا به تومور های سرطانی هستند: ممکن است تومور های سرطانی تحت امواج تکار تراپی بزرگ شوند و یا روند شیمی درمانی و دیگر درمان ها را مختل کند.
افرادی که در قلبشان باتری دارند: جریان الکتریکی برای افرادی که در قلبشان باتری دارند مضر است و در کار باتری اختلال ایجاد می کند.
افرادی که دیابت پیشرفته دارند: کسانی که دیابت دارند ممکن است بعضی نقاط بدنشان بی حس شده باشد. در این مناطق نباید تکار تراپی انجام شود.

 

سخن نهایی

تکار تراپی یک دستگاه بسیار پیشرفته است و کاربرد های بسیار زیادی دارد. حتما نیاز نیست شما بیمار باشید تا بتوانید از مزایای این دستگاه استفاده کنید. همانطور که توضیح داده شد ورزشکاران می توانند به صورت مداوم و هفتگی از این دستگاه استفاده کنند تا آمادگی عضلاتشان را حفظ نمایند. افرادی که به دنبال راهی بی خطر برای کاهش چین و چروک و چربی های دور بازو، شکم و ران هستند می توانند با مراجعه به مراکز فیزیوتراپی از این دستگاه استفاده کنند.

در صورتی که در مورد تکار تراپی سوالی دارید می توانید زیر همین مقاله و در قسمت کامنت ها مطرح بفرمایید. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو