فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

درمان قطعی درد نقاط ماشه ای

درد در نقاط ماشه ای

نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت (Trigger Point) به نقاط خاصی در بدن گفته می شود که در محلهای خاصی از عضلات بروز می کنند و دارای درد شدید و گرفتگی شدیدی هستند. در این مقاله به طور کامل به این نقاط، علائم آنها و درمان قطعی دردهای شدید در نقاط ماشه ای می پردازیم. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی ست روی سرفصل موردنظر کلیک کنید تا به آن بخش منتقل شوید.


فهرست
نقاط ماشه ای (تریگرپوینت) چیست؟
علل ایجاد درد نقاط ماشه ای
درد نقاط ماشه ای در کدام بخشهای بدن بروز می کند؟
دردهای تریگر پوینت چه علائمی دارند؟
درمان قطعی درد نقاط ماشه ای 

 

نقاط ماشه ای (تریگرپوینت) چیست؟

نقاط خاصی در عضلات بدن قرار دارند که می توانند به دلایل مختلف دچار گرفتگی شوند. معمولا گرفتگی های حاصل از نقاط ماشه ای بسیار شدید بوده و به دردهای مزمن تبدیل می شوند؛ به این معنی که با گذشت زمان درد مرتبا در نقاط مربوطه تقویت شده و حتی اعضای کناری را هم تحت تاثیر قرار می دهد. در اینگونه موارد ما با بررسی دردهای اسکلتی یا عضلانی متوجه می شویم که شخص در یکی از نقاط حساس ماهیچه ای (تریگر پوینت) دچار گرفتگی شدید است. این عارضه برای انگشتان دست هم ایجاد می شود به این صورت که وقتی انگشت خم می شود به همین حالت باقی می ماند و به نوعی قفل می شود. دلیل این گرفتگی و قفل شدن التهاب تاندون انگشتان است. شما می توانید در مقاله علت و درمان انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر با علل و درمان این عارضه آشنا شوید.
در یک کلام: درد نقاط ماشه ای به دردهای عضلانی در نقاط خاصی از سیستم عضلانی و اسکلتی بدن می گوییم که مدام و بطور مستمر افزایش یافته و موجب درد شدید در همان قسمت یا اعضای کناری می شود. 

 

علل ایجاد درد نقاط ماشه ای

معمولا درد نقاط ماشه ای در اثر عوامل زیر به وجود می آیند:

- حوادث شغلی و ورزشی
- تکرار مدام یک حرکت در وضعیت نامناسب شغلی
- وضعیت نامناسب عضلات در یک موقعیت شغلی
- فشارهای روحی می تواند از عوامل تحریک کننده نقاط ماشه ای باشد.
- بی تحرکی طولانی
- آسیب دیسک بین مهره ای
- ورزش های و فعالیت های سنگین و کار بیش از حد از عضلات کشیدن
- مشکلات تغذیه ای
- بیماری فیبرومیالژیا (آشنایی با علائم فیبرومیالژیا)
- کوتاه بودن بعضی از عضله ها در یک سمت بدن 

 

درد نقاط ماشه ای در کدام بخشهای بدن بروز می کند؟

درد در تریگرپوینتهای مختلفی در بدن می تواند بروز کند. با این حال یک سری از نقاط ماشه ای هستند که عمومیت بیشتری دارند. این موارد عبارتند از:

نقاط ماشه ای کمر
نقاط ماشه ای لگن
نقاط ماشه ای ساق پا
نقاط ماشه ای گردن
نقاط ماشه ای شانه: از آنجایی که یکی از علل خشکی و گرفتگی شانه، وجود درد و گرفتگی عضلات این ناحیه است، فیزیوتراپیست می تواند به کمک روش های فیزیوتراپی گرفتگی عضلات این ناحیه را برطرف کند.

در تصویر زیر می توانید نقاطی از بدن که بیشتر از دیگر قسمتها دچار دردهای تریگر پوینت می شوند را مشاهده کنید.

نقاط ماشه ای

درد در نقاط ماشه ای یک تفاوت اساسی با اسپاسم عضلات دارد و آن اینکه درد نقاط ماشه ای تنها یک منطقه کوچک از عضله را درگیر می کند که معمولا نقاطی خاص در محل برخورد چند عضله است. اما اسپاسم عضلانی، کل عضله را درگیر می کند و ناحیه بسیار بزرگی تحت گرفتگی قرار می گیرد.
همچنین اسپاسم عضلانی بعد از مدتی تعدیل می شود در حالیکه درد در تریگرپوینت به مرور افزایش یافته و اعضای کناری را درگیر می کند. برای مثال در مواردی سردردهای مشابه میگرنی ریشه در نقاط ماشه ای گردن دارند.

چنانچه شما هم از دردهای نقاط ماشه ای رنج می برید، می توانید از متخصصان مرکز فیزیوتراپی مهربان برای درمان با دیپ اوسیلیشن مشاوره بگیرید. مرکز فیزیوتراپی مهربان با در اختیار داشتن تیمی تخصصی و جدیدترین دستگاههای روز دنیا هم اکنون به عنوان مجهزترین فیزیوتراپی غرب تهران آماده ارائه خدمات تخصصی فیزیوتراپی به شما همشهریان عزیز است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

 

دردهای تریگر پوینت چه علائمی دارند؟

مهمترین علائمی که افراد دارای درهای نقاط ماشه ای با آنها روبرو هستند عبارتند از:

- کاهش دامنه حرکتی عضله
- خشکی و گرفتگی عضلات
- دردهای مزمن که معمولا در ابتدای صبح بیشتر احساس می شوند.
- درد شدید و عمیق عضلانی
- مشکل در خوابیدن از علائم این نوع از دردهاست
- گره ها یا نقاط سفت عضلانی که به فشار مستقیم خیلی حساس هستند.
- ضعف شدید در عضلات
- اختلالات در پوسچر صحیح بدن (بیشتر بخوانید: پوسچر بد چه عوارضی دارد و چگونه درمان می شود؟)
- سفت شدن مفصل در کنار عضله درگیر
- اضطراب و افسردگی در شخص مبتلا

معمولا مراجعینی که به مرکز ما مراجعه می کنند از دردهای شدید در بخشهایی از بدن شاکی هستند و بعد از بررسی ها معلوم می شود که درد در نقاط خاصی از عضلات وجود دارد و وقتی این نقاط را تحریک می کنیم، مراجعه کننده از درد شدید در آن نقطه خاص متعجب می شود. در اصل شناسایی دردهای نقاط ماشه ای یک کار تخصصی است که نیازمند توانایی بالای فیزیوتراپیست در شناسایی ریشه و علت آنها دارد. 

 

درمان قطعی درد نقاط ماشه ای

برای درمان درد نقاط ماشه ای روشهای مختلفی وجود دارد که انتخاب روش بستگی به محل تریگر پوینت، میزان گرفتگی عضله، میزان درگیری اعضای کناری و نوع درد نقطه ماشه ای دارد. (اگر تریگر پوینت تنها با فشار درد بگیرد به آن نقطه ماشه ای نهفته می گوییم و اگر بدون تحریک مدام درد داشته باشد به آن نقطه ماشه ای فعال می گوییم)

فیزیوتراپیست شما پس از بررسی علل درد و شناسایی نقاط خاص ماشه ای بر اساس موارد بالا درمانهای مختلفی را می تواند برای درمان انتخاب کند. روشهای درمانی برای رفع گرفتگی نقاط ماشه ای همگی روشهایی غیرتهاجمی بوده و در بالای 99 درصد موارد اثربخش هستند. مهمترین روشهایی که برای درمان قطعی نقاط ماشه ای استفاده می شوند عبارتند از:

لیزردرمانی
در این روش فیزیوتراپیست با استفاده از لیزر سرد، نقاط ماشه ای را تحت تحریک با اشعه های لیزر قرار می دهد که در نقاط ماشه ای سطحی تر جوابگو است.

استفاده از امواج مغناطیسی
اولتراسوندتراپی یکی از روشهای متداول برای درمان دردهای نقاط ماشه ای است. یکی از بهترین و موثرترین دستگاهها برای این کار دستگاه دیپ اوسیلیشن است که با عمق نفوذ بالا و تغییر مداوم فرکانس باعث آزادسازی عضله می شود. این روش همچنین باعث افزایش گردش خون در عضله تحت اسپاسم می شود و با کاهش ورم در عضله موجب بهبود درد نقاط ماشه ای می شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با دیپ اوسیلیشن

استفاده از تکنیک درای نیدلینگ
شاید به جرات بتوان درای نیدلینگ را بهترین و موثرترین روش درمان دردهای نقاط ماشه ای دانست. استفاده از درای نیدلینگ که در مواردی با تحریکات الکتریکی هم همراه می شود باعث تحریک عضله در محل اسپاسم و آزادسازی عضله می شود. در میان تمامی روشهای فیزیوتراپی بدون شک درمان مطمئن و قطعی این مشکل، استفاده از درای نیدلینگ و بعد از آن تکارتراپی بصورت متوالی است.

درای نیدلینگ

ما در فیزیوتراپی مهربان با در اختیار داشتن بهترین فیزیوتراپیستهای کشور، به صورت گام به گام مشکل شما را ارزیابی کرده و روشهای درمان پیشرفته را انتخاب می کنیم. فیزیوتراپی مهربان بعنوان یکی از مجهزترین فیزیوتراپی های تهران و دسترسی به تیمی حرفه ای آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. شما می توانید جهت دریافت وقت مشاوره و معاینه با شماره 02126741456 تماس بگیرید.

تزریق در نقاط ماشه ای
در این روش داروی مسکن به نقاط ماشه ای تزریق می شود. ماده تزریقی در این روش معمولا لیدوکائین یا مارکائین است که مواد بی حش کنده قوی محسوب می شوند. این کار باعث ریلکس شدن نقطه ماشه ای موردنظر می شود. این روش به دلیل عوارض احتمالی آن تنها در مواردی باید بکار رود که روشهای قبلی هیچکدام جوابگو نباشند.

آیا شما هم از دردهای نقاط ماشه ای رنج می برید؟ شما می توانید مشکل خود را در قسمت نظرات زیر این مقاله با ما در میان بگذارید و از راهنمایی های فیزیوتراپیستهای مرکز فیزیوتراپی مهربان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران

1: رضایی:با سلام خدمت تیم محترم پزشکی...من از کودکی از این درد رنج میبردم ولی متاسفانه نمیتونستم دردم رو توضیح بدم و به هیییچ دکتری چیزی نگفتم....الان تازه مهاجرت کردم و به خاطر زبان نمیتونم به دکتر برم ولی خیلی این درد منو اذیت میکنه ...راهکار و یا دارویی هست ک‌من بتونم برلی فعلا دردم رو اروم کنم؟

بهتره از مسکن های موضعی استفاده کنید.

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو