فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

آیا درای نیدلینگ همان طب سوزنی است؟

آیا درای نیدلینگ همان طب سوزنی است

اگر شما هم تابحال برای درمان دردهای عضلانی و اسکلتی به مراکز فیزیوتراپی مراجعه کرده باشید، بدون شک یکی از گزینه هایی که فیزیوتراپیست شما پیشنهاد داده است درای نیدلینگ است. درای نیدلینگ یکی از بهترین و کارامدترین روشها برای کاهش دردهای شدید (مخصوصا عضلانی) می باشد که درمانگر شما قادر خواهد بود به وسیله آن اسپاسمها و گرفتگی های شدید عضلانی را رفع کند. این روش در ظاهر شباهت زیادی به طب سوزنی دارد و بسیاری از مراجعین آن را با طب سوزنی اشتباه می گیرند. در این مقاله می خواهیم به این مورد بپردازیم و شباهتها و تفاوتهای این دو روش طبی را با هم مقایسه کنیم.
شما می توانید جهت دسترسی به بخش های مختلف مقاله از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
درای نیدلینگ چیست؟
آیا درای نیدلینگ همان طب سوزنی است؟

 

درای نیدلینگ چیست؟

درای نیدلینگ یا تکنیک سوزن خشک روشی است که فیزیوتراپیست با فرو کردن سوزنهای استریل نازک و بلند به داخل عضلات و نقاط خاصی که با نام تریگرپوینت یا نقاط ماشه ای شناخته می شوند، و تحریک عصبی این نقاط موجب رهاسازی گرفتگی شدید عضلاتی می شود که با هیچ روش دیگری به خوبی این روش قابل رفع نیستند. در این  باره پیشنهاد می کنیم مقاله درمان قطعی درد نقاط ماشه ای را بخوانید.

روش درای نیدلینگ موجب رها شدن اسپاسم عضلات و نیز آزادسازی مقدار زیادی اندورفین در نقاط موردنظر شده و ریلکسیشن مطلوبی را برای عضله تحت انقباض ایجاد می کند. بد نیست بدانید این روش، یک تکنیک جدید در درمانهای فیزیوتراپی محسوب می شود و در اواخر قرن بیستم بود که به عنوان یک روش درمانی قابل قبول در جامعه پزشکی مطرح شد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره کاربرد درای نیدلینگ در فیزیوتراپی 

درای نیدلینگ یا سوزن خشک

 

آیا درای نیدلینگ همان طب سوزنی است؟

سوال بالا سوالی است که به دفعات توسط مراجعین محترم به مرکز فیزیوتراپی دکتر مهربان پرسیده می شود، چرا که در ظاهر شباهتهای زیادی بین این دو روش وجود دارد. بزرگترین شباهت که باعث این سوء برداشت می شود، سوزنهایی هست که در هر دو روش استفاده می شود و خب سوزنهای مشابهی هم هستند. مورد بعدی شباهت این دو روش استفاده از سوزن برای ایجاد حس ریلکسیشن در افراد است، حال آنکه بین این دو روش تفاوتهای بسیار زیادی وجود دارد.

اگر به دردهای عضلانی یا اسکلتی دچار هستید حتما درای نیدلینگ را امتحان کنید. نتایج درای نیدلینگ در رهاسازی عضلات فوق العاده است. چنانچه نیاز به کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید می توانید با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

به سوال اصلی برمی گردیم: آیا درای نیدلینگ همان طب سوزنی است؟

جواب سوال بالا قطعا "خیر" است به دلایل زیر:

1- همانطور که گفته شد درای نیدلینگ یک روش درمانی مدرن و برپایه علم پزشکی، آناتومی و نوروفیزیولوژی است که بصورت تخصصی و تنها توسط فیزیوتراپیستها قابل انجام است، در حالیکه طب سوزنی توسط متخصصین طب سوزنی و برپایه طب سنتی چینی استوار است.

2- مورد بعدی اینکه درای نیدلینگ هم در روش درمان و هم در مکانیسم عمل با طب سوزنی متفاوت است. در طب سوزنی چندین سوزن به طور سطحی روی پوست زده می شوند و معمولا در حدود بیست دقیقه تا نیم ساعت همانجا می مانند. در حالیکه در درای نیدلینگ، ما سوزن را با هدف درمان موضعی عضله در نقطه خاص (نقاط ماشه ای) فرو کرده و شاید چندین بار این حرکت را تا اطمینان از آزاد شدن عضله تکرار کنیم.

3- هدف نهایی درای نیدلینگ با طب سوزنی کاملا متفاوت است. در طب سوزنی ممکن است هدف از درمان، رفع مشکلات چاقی، مشکلات روانی و استرس باشد. در حالیکه در روش سوزن خشک، هدف فیزیوتراپیست تنها و تنها یک چیز است و آن درمان دردهای عضلانی و اسکلتی است.

4- اصول درمانی طب سوزنی برپایه نبض، کانالهای انرژی بدن و ظاهر پوست استوار است که از فرهنگ چین باستان نشات می گیرد، اما درای نیدلینگ تنها در نقاط خاصی از بدن قابل استفاده بوده و اسلوب آن بر اساس آناتومی و نوروفیزیولوژی استوار است. به همین دلیل است که پیشنهاد می شود تنها توسط فیزیوتراپیستهایی که دوره درای نیدلینگ را گذرانده اند انجام شود و به هیچ وجه توسط افراد غیرمتخصص تجویز و اجرا نشود.

سوزنهای درای نیدلینگ

چنانچه سوالی درباره درای نیدلینگ دارید می توانید آن را در قسمت نظرات زیر همین مقاله بپرسید. کارشناسان ما پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای دریافت جواب به همین صفحه برگردید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران

1: بهزاد:با عرض سلام و تشکر آیا سوزنها یکبار مصرف هست ؟ اگر نه خطر انتقال ویروس اچ آی وی ندارد ؟

سلام. بله دوست عزیز سوزنهای درای نیدلینگ آکبند و در بسته بندیهای خاص و یکبار مصرف هستند.

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو