فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

آیا بیماری تورتیکولی درمان دارد + ورزش برای کج گردنی

آیا بیماری تورتیکولی درمان دارد؟

بیماری تورتیکولی را به نام های کج گردنی، کژ گردنی یا پیج خوردگی گردن نیز می شناسند. در این بیماری، فرد احساس درد شدیدی در گردن دارد و نمی تواند گردن را به سمت راست یا چپ بچرخاند. بنابراین گردن کج نگه داشته می شود. پیچ خوردگی گردن عارضه بسیار شایعی است. در این مقاله قصد داریم به موضوع تورتیکولی گردن و راه های درمان تورتیکولی بپردازیم. برای دسترسی سریعتر به مطالب این مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
کج گردنی چیست؟
نشانه های کجی گردن
درمان تورتیکولی
فیزیوتراپی کجی گردن
ورزش هایی برای اصلاح کجی گردن 

 

کج گردنی چیست؟

تورتیکولی گردنی وضعیتی است که گردن به سمت چپ یا راست نمی تواند بچرخد و حالت گردن در حالت عادی کج به نظر می رسد. کوچکترین حرکت گردن می تواند با درد زیادی همراه باشد. ممکن است تورتیکولی خفیف باشد و فقط کمی گردن نوزاد یا بزرگسال کج شود. اگر برای درمان تورتیکولی خفیف اقدام نشود، این عارضه شدیدتر خواهد شد. کجی گردن به دو دسته‌ی زیر تقسیم می شود:

• تورتیکولی اکتسابی: تورتیکولی گردن در بزرگسالان و بعد از تولد ایجاد می شود.
• تورتیکولی گردن نوزاد: کجی گردن نوزاد یک عارضه تقریبا شایع است و کج بودن گردن نوزاد از همان بدو تولد وجود دارد. تمام حرکات نوزاد مثل سایر نوزادان است و مادر فقط موقع چرخاندن سر متوجه تفاوت نوزاد با سایرین می شود. گردن کج در نوزادان را با نام تورتیکولی مادرزادی می شناسند. 

 

نشانه های کجی گردن

کج بودن گردن نوزاد با علائم زیر همراه است:

• کج کردن سر فقط به یک سمت
• نگاه کردن از بالای شانه به جای دنبال کردن با چشم
• فقط از یک سینه شیر می خورد

علائم گردن کج در بزرگسالان به صورت زیر مشاهده می شود:

• کجی گردن به یک سو
• بالا بودن یکی از شانه ها نسبت به دیگری
• ناتوانی در چرخاندن گردن به برخی جهات
گردن درد موقع حرکت گردن
• دردهای انتشار یابنده و ایجاد درد شانه‌، درد پشت و درد سینه انتشار می یابد.
گرفتگی عضلات گردن و شانه و احساس سوزش بین دو کتف و سوزن سوزن شدن در این نواحی

نشانه های کجی گردن

با مشاهده علائم تورتیکولی در نوزادان یا بزرگسالان هر چه سریعتر برای درمان آن اقدام کنید. برای درمان تورتیکولی گردن با فیزیوتراپی می توانید شما نیز از خدمات مرکز فیزیوتراپی مهربان بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید. 

 

درمان تورتیکولی

با مشاهده علائم تورتیکولی گردنی سریعتر باید به پزشک مراجعه کرد. زیرا تشخیص سریعتر این عارضه باعث درمان راحتتر می شود و عوارض کمتری را بیمار تحمل می کند. پزشک یا فیزیوتراپیست بعد از معاینات لازم، ممکن است برای درمان بیماری تورتیکولی یک یا ترکیبی از روشهای زیر را پیشنهاد کند:

• دارودرمانی
• تزریق بوتاکس در گردن
• بستن بریسهای گردنی خاص برای صاف نگه داشتن سر در خط فرضی وسط بدن
• درمان فیزیوتراپی
• عمل جراحی (عمل جراحی آخرین گزینه درمان است و به ندرت لازم به انجام آن هستید) 

 

فیزیوتراپی کجی گردن

فیزیوتراپی کجی گردن قطعی ترین و اصلی ترین روش درمان تورتیکولی گردنی است. دکتر متخصص تورتیکولی بعد از معاینه نوزاد یا بزرگسال و شدت عارضه تصمیم می گیرد از روشهای زیر برای درمان پیچ خوردگی گردن استفاده کند:

• درمان دستی
ممکن است فیزیوتراپیست از تکنیکهای منوال تراپی یا درمانهای دستی برای درمان تورتیکولی استفاده کند. منوآل تراپی می تواند به کاهش درد، بهبود عملکرد گردن، بهبود دامنه حرکت گردن در جهات مختلف، رفع اسپاسم عضلانی کمک کند. همچنین تکنیکهای منوال تراپی می توانند با افزایش ترشح هورمونهای ضد درد به تسکین گردن دردشما هم کمک کنند. به همین دلیل نیز از درمان دستی برای فیزیوتراپی کجی گردن استفاده می شود.

• درای نیدلینگ
در این روش درمانی از سوزنهای طبی استفاده می شود. سوزنها به نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت وارد می شوند تا تنش و گرفتگی عضلات را در این نقطه از بین ببرند. درمان تورتیکولی با درای نیدلینگ یک روش بسیار موثر است که دردهای مزمن را در عضلات گردن از بین می برد. سوزنهای درای نیدلینگ باعث ترشح هورمونهای ضد درد اندورفین، رفع اسپاسم، کاهش درد و افزایش خونرسانی در عضلات گردن می شوند. در نتیجه گرفتگی و انقباض گردن از بین می رود و گردن صاف می شود.

• گرما درمانی
این روش فیزیوتراپی می تواند برای درمان کج گردنی مناسب باشد. در گرما درمانی، فیزیوتراپیست از گرما برای افزایش خونرسانی به گردن کج استفاده می کند. گرما درمانی علاوه بر تسکین درد به رها سازی عضلات گرفته گردن هم کمک می کند.

گرما درمانی

• ماساژ درمانی
اگر علت تورتیکولی شما اختلالات گوارشی باشد، یکی از روشهای درمانی موثر برای گردن کجی، ماساژ درمانی خواهد بود. ماساژ می تواند گرفتگی عضلات، تنش و اسپاسم عضلات درگیر را از بین ببرد. همچنین به آزادسازی هورمونهای ضد دردی مثل اندورفین بسیار کمک می کند. ماساژ درمانی به همین دلیل می تواند برای تسکین درد و رفع اسپاسم برای درمان کج گردنی به کار رود. این روش درمانی ممکن است در کنار روشهای دیگر درمان فیزیوتراپی مورد استفاده قرار گیرد.

• تکارتراپی
یک روش درمان فیزیوتراپی و ترکیبی از گرما درمانی و الکتروتراپی است. در این روش از انرژی الکترومغناطیس برای درمان پیچ خوردگی گردن استفاده می شود. تکارتراپی به تسکین دردهای عضلانی و اسکلتی و افزایش قدرت عضلات گردن کج کمک می کند. تکار تراپی در مواردی پیشنهاد می شود که آسیب عصبی باعث کج شدن گردن شده باشد. گرمای تکارتراپی باعث افزایش جریان خون و گرما در عضلات گردن می شود و گردن درد را تا حد زیادی برطرف می کند. همچنین این روش درمانی به شل شدن عصلات گردن و بهبود دامنه حرکات گردن کمک زیادی می کند.

• ورزش برای درمان تورتیکولی
یکی از اولین درمانهایی که فیزیوتراپیست برای درمان تورتیکولی پیشنهاد می دهد، انجام تمرینات ورزشی است که در خانه هم می توانید آنها را ادامه دهید. ورزش درمانی برای تورتیکولی شامل حرکات کششی گردن و تمرینهای قدرتی است که هم برای تورتیکولی گردن نوزاد و هم برای تورتیکولی گردن در بزرگسالان استفاده می شود. البته فیزیوتراپیست موقع معاینه نوزاد مبتلا به پیچ خوردگی گردن حتما مهارتهای حرکتی او را نسبت به سنش در نظر می گیرد و تمرین درمانی یا درمانهای دیگر فیزیوتراپی را پیشنهاد می دهد. نرمشها به مادر آموزش داده می شود تا در طول روز چندین مرتبه و به مدت 6 ماه الی یکسال این تمرینات را برای نوزاد انجام دهد. در 90 درصد موارد تورتیکولی گردن با حرکات اصلاحی کجی گردن درمان می شود.

حرکات کششی گردن

برای درمان تورتیکولی گردن با فیزیوتراپی می توانید شما نیز از خدمات مرکز فیزیوتراپی مهربان بهره مند شوید. فیزیوتراپی مهربان مجهزترین مرکز فیزیوتراپی غرب تهران است که آماده ارائه کلیه روشهای درمان کج گردنی با فیزیوتراپی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید. 

 

ورزش هایی برای اصلاح کجی گردن

همانطور که گفته شد ورزش برای کجی گردن یکی از اولین و موثرترین روشهای درمانی پیشنهادشده توسط فیزیوتراپیست است. ورزش های اصلاحی کجی گردن شامل دو دسته حرکات ورزشی کششی و قدرتی هستند. که در ادامه توضیح داده می شوند:

• حرکات کششی
• سعی کنید سر را در راستای ستون فقرات و محور بدن نگه دارید. با این تمرین می توانید عضله کوتاه شده را در حالت کشش قرار دهید.

قرارگیری سر راستای ستون فقرات

• بایستید و سر را به عقب خم کنید. به صورتی که به آسمان یا سقف نگاه کنید. دوباره سر را به وضعیت اولیه برگردانده و همین تمرین را تکرار کنید.

خم کردن سر به عقب

• دست همان سمتی که گردن به آن سمت کج شده است، روی گوش قرار دهید. سر را به سمت مخالف هل دهید.

هل دادن سر به سمت مخالف

• به طور متناوب سر را در یک مسیر نیم دایره ای بچرخانید.

• حرکات تقویتی
• یک توپ را به صورت معلق در هوا و در سمت که عضله گردن کش آمده قرار دهید. سعی کنید با کنار سر خود به توپ ضربه وارد کنید تا عضله کوتاه شده کش بیاید.
• به پهلویی که عضله آن سمت گردن کوتاه شده است بخوابید. سعی کنید برخلاف نیروی جاذبه سر را از زمین دور کنید. به این ترتیب عضله کوتاه شده کش می آید.
• دست موافق با سمتی که عضله گردن کش آمده است را کنار گوش قرار دهید. سعی کنید با سر خود به دست فشار بیاورید و سر را به شانه نزدیک کنید.

فشار سر به دست از سمت مخالف

چنانچه سوالی درباره درمان تورتیکولی گردنی دارید، می توانید از بخش نظرات در زیر همین مقاله آنرا با ما مطرح کنید. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو