فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

تشخیص و درمان پارگی عضلات

تشخیص و درمان پارگی عضلات

یکی از خدماتی که در موسسه فیزیوتراپی مهربان ارائه می شود، درمان پارگی عضلات است. معمولا مراجعین متعددی برای درمان این مشکل مخصوصا در میان ورزشکاران وجود دارند، که ما با روشهای نوین فیزیوتراپی طی چندین جلسه مشکلات این عزیزان را برطرف می کنیم.
جهت آشنایی با پارگی عضلات، علل و روشهای درمان آن خواندن این مقاله را پیشنهاد می دهیم. شما می توانید جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله از فهرست زیر کمک بگیرید.


فهرست
پارگی عضلات چیست؟
انواع پارگی ماهیچه
دلایل ایجاد پارگی عضلات
علائم پارگی عضلات
نحوه تشخیص پارگی عضلات
درمان پارگی عضلات
پیشگیری از پارگی عضلات 

 

پارگی عضلات چیست؟

عضلات بخش مهمی از ساختار بدن هستند که با انقباض آنها و انتقال این انقباضات به مفاصل، حرکت ممکن می شود. یکی از آسیب هایی که ممکن است عضلات را تحت تاثیر قرار دهد، کشیدگی و پارگی آنهاست. به پارگی ناشی از کشیدگی در عضله در اصطلاح پزشکی، muscle tear گفته می شود. پارگی ها ممکن است خفیف و یا شدید باشند. پارگی عضلات در ورزشکاران بسیار شایع تر است و در افراد غیر ورزشکار پارگی عضلات کمتر اتفاق می افتد و در شرایط خاص ممکن است رخ دهد که عموما بدون درمان و با گذشت زمان خوب می شوند ولی درصورت جدی بودن آسیب، درمان لازم می شود.

چنانچه شما هم دچار پارگی عضله شده اید، می توانید از متخصصان مرکز فیزیوتراپی مهربان مشاوره بگیرید. مرکز فیزیوتراپی مهربان با در اختیار داشتن تیمی تخصصی و جدیدترین دستگاههای روز دنیا هم اکنون به عنوان مجهزترین فیزیوتراپی غرب تهران آماده ارائه خدمات تخصصی فیزیوتراپی به شما همشهریان عزیز است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

پارگی عضلات

 

انواع پارگی ماهیچه

پارگی ماهیچه ها که به دو نوع کلی تقسیم می شوند:

1- پارگی کامل عضله: این نوع پارگی در فیبرهای عضلانی منجر به پارگی کامل عضله می شود، که نمونه بارز آن، پارگی در سر درازعضله، دو سر بازویی یارکتوس فموریس و یا عضلات همسترینگ است که در دونده ها بیشتر اتفاق می افتد و درمان آن جراحی است. البته به یاد داشته باشید که درمان گرفتگی ماهیچه های پشت ران (همسترینگ) با فیزیوتراپی امکانپذیر است.

بیشتر بخوانید: درمان فیزیوتراپی برای درد در عضله دو سر بازو

2- پارگی ناقص عضله: این پارگی به دو نوع تقسیم می شود که عبارتند از:

• محیطی: این نوع پارگی رشته های محیطی عضله را درگیر می کند و بر اثر پارگی در محل عضله موجب شکل گیری هماتوم می شود که در واقع جمع شدن خون در بخشی از بدن ولی بیرون از رگ های خونی است که منجر به کبودی می شود. به دلیل وجود نیروی جاذبه در منطقه هماتوم و کبودی، محل کبودی از محل پارگی اصلی پایین تر خواهد بود.
• مرکزی: پارگی مرکزی موجب پاره شدن مرکز عضله می شوند که نسبت به پارگی محیطی برای بهبودی به سه برابر زمان نیاز دارند. در این نوع پارگی ها، کبودی مشهود نیست و معمولا دردناک تر هستند. 

 

دلایل ایجاد پارگی عضلات

وارد شدن فشار بیش از حد به بدن، دلیل اصلی ایجاد این دست مشکلات است. فشارهایی وارده به بدن ممکن است به صورت ناگهانی یا به صورت مزمن و بر اثر انجام حرکات تکراری و نادرست ایجاد شوند. بر اثر وارد شدن این فشار، عضلات و رباط ها در سمتی تحت فشار یا انقباض قرار می گیرند که برای آن جهت خاص یا آن میزان خاص از نیرو، توانایی کافی را ندارند و این فشارها به دلیل آن که خارج از توان عضلات هستند، منجر به کشیدگی یا پارگی آنها خواهد شد.

از دلایلی که منجر به پارگی عضلات در ورزشکاران می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• اگر محیط تمرین بیش از حد سرد یا گرم باشد
• گرم نکردن بدن قبل از تمرینات ورزشی
• انجام تمرینات سنگین بدون کنترل
• انجام برنامه تمرینی غیر مدیریتی
• فشار تمرینی زیاد ( استفاده از وزنه های بیش از حد توان )
• عدم استفاده از وسایل ایمنی ( در پاورلیفتینگ )
• مصرف داروهای استروئیدی

درجات پارگی عضلات

 

علائم پارگی عضلات

• ایجاد درد: مهمترین و اولین نشانه این آسیب، حس کردن درد است که می تواند نشانگر بروز آسیب باشد
• ایجاد تورم: تورم در ناحیه آسیب دیده تقریباً‌ همیشه وجود دارد که ظاهر شدن آن می تواند ناگهانی باشد یا به تدریج در طی چند ساعت رخ دهد
• ایجاد انقباض: به علت درد و تورم معمولاً عضلات اطراف ناحیه آسیب دیده، منقبض خواهند شد
• خونریزی در ناحیه زیر پوست
• عدم توانایی در حرکت
• تغییر شکل محل آسیب دیده 

 

نحوه تشخیص پارگی عضلات

پارگی عضلات معمولا طی 1 تا 2 روز اول کمی تشدید خواهند شد و سپس به سمت بهبودی و التیام می روند. ولی در صورتی که بعد از استفاده از داروهای ضد درد یا انجام کمک های اولیه مانند استراحت، بالا نگه داشتن ناحیه آسیب دیده، یخ درمانی، پانسمان محل آسیب و... درد کاهش نیافت و شدیدتر شد و همچنین در محل آسیب علائمی چون تورم، بی حسی، تغییر رنگ ایجاد شد باید سریعا به متخصص مراجعه شود.

در زمان مراجعه، معاینات کامل از محل آسیب توسط متخصص انجام می شود و معایناتی مانند بررسی حس، حساسیت در لمس و کبودی و تورم و.... انجام می شود و همچنین سوالاتی در زمینه ضربه هایی که به محل وارد شده، سوابق پزشکی فرد و... از فرد پرسیده خواهد شد. متخصص برای بررسی های دقیق تر از روش های تشخیصی دیگری مانند سونوگرافی تشخیصی، تصویربرداری مغناطیسی (MRI)، عکس رادیوگرافی ساده (اشعه x) و آزمایشات دیگر برای رسیدن به تشخیص بهتر استفاده می کند.

برای تشخیص پارگی عضلات بهتر است از متخصصین مجرب در این زمینه کمک بگیرید. ما و همکارانمان در فیزیوتراپی مهربان (بعنوان مجهزترین مرکز فیزیوتراپی غرب تهران) تشخیص بیماری مراجعین را یکی از اصلی ترین اولویتهای خود قرار داده ایم. شما می توانید جهت دریافت وقت مشاوره و معاینه با شماره 02126741456 تماس بگیرید. 

 

درمان پارگی عضلات

درمان ها را می توان با درمان های خانگی آغاز کرد که این درمان ها عبارتند از:

• استراحت
• اجتناب از حرکت عضو و ناحیه آسیب دیده
• سرما درمانی با استفاده از یخ در محل آسیب دیده
• بالا نگه داشتن محل آسیب دیده بالاتر از سطح قلب
• پانسمان کردن این محل
• استفاده از داروهای ضد درد و التهاب مانند استامینوفن و ایبوبروفن

در صورت عدم بهبودی و افزایش درد باید به متخصص مراجعه شود، درمان هایی که توسط متخصص مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

• درمان با فیزیوتراپی: فیزیوتراپی برای سرعت بخشیدن به التیام و درمان محل آسیب دیده مورد استفاده قرار می گیرد. درمان های فیزیوتراپی موارد زیر را دربرمی‌گیرد:
- ماساژ درمانی
- استفاده از کمپرس سرد و گرم
- انجام نرمش‌های گام به گام برای بهبود قدرت و انعطاف‌پذیری
- آب درمانی
- برق درمانی
- سوزن زدن خشک (dry needling)
- آموزش بیمار برای تعدیل فعالیت
- اصلاح حالت اندامی
- ارائه یک برنامه مناسب برای ازسرگیری فعالیت‌های ورزشی فرد و نظارت بر شیوه انجام آن
از این روشهای درمانی در درمان پارگی عضله سینه می توان استفاده کرد.
• استفاده از آتل: بر اساس تشخیص پزشک گاهی برای کشیدگی های شدید و پارگی ها استفاده از آتل لازم می شود.
• جراحی: اگر پارگی کامل در عضله رخ دهد، جراحی لازم و ضروری می شود.

پارگی عضلات در ورزشکاران

 

پیشگیری از پارگی عضلات

• اجتناب از انجام فعالیت هایی که ممکن است منجر به آسیب شوند و بدن آمادگی لازم را برای انجام آنها ندارد مانند بلند کردن اجسام سنگین.
• گرم کردن کافی ( حداقل 15 دقیقه ) قبل از فعالیت های ورزشی.
• انجام حرکات کششی مناسب که هر کشش حداقل 20 ثانیه طول بکشد و این کشش باید بر روی عضلاتی اعمال شود که در ورزش یا کار مربوطه در گیر می شوند.
• ترک مصرف سیگار

چنانچه شما مشکلی در این زمینه یا موارد مشابه دارید، می توانید جهت دریافت وقت مشاوره و معاینه با شماره 02126741456 تماس بگیرید.


ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو