فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

درمان قطعی عقب زدگی زانو (تو رفتگی زانو)

آسیب ها و درد زانو به خصوص در افراد فعال و ورزشکار بسیار شایع هستند. عقب زدگی زانو نوعی آسیب به زانو است که در اثر خم شدن زانو بیش از حد به سمت عقب اتفاق می افتد. این آسیب دردناک اغلب به راحتی توسط پزشک تشخیص داده می شود و درمان آن نیز دشوار نیست.

عقب افتادگی زانو

تو رفتگی زانو اغلب در رخداد های با شدت و ضربات زیاد مانند فرود پس از پریدن یا ناگهان متوقف شدن در حین دویدن رخ می دهد. به دلیل ذات آسیب، ورزشکاران بیشتر در خطر ابتلا به عقب زدگی زانو هستند. هنگامی که فرد دچار عقب زدگی زانو می شود، ممکن است متوجه ورم شود و درد متوسط تا شدیدی داشته باشد و دچار آسیب به بافت های نرم بر روی یا اطراف زانو شود.
در این مقاله، ما نگاهی دقیق به علائم عقب زدگی زانو، درمان عقب زدگی زانو، عوارض زانوی عقب رفته و درمان عقب زدگی زانو با ورزش و نرمش های اصلاحی زانوی عقب رفته می اندازیم.


فهرست
عقب زدگی زانو چیست؟
علائم عقب زدگی زانو
درمان عقب زدگی زانو
درمان تو رفتگی شدید زانو
جراحی برای عقب زدگی زانو
مدت زمان بهبود عقب زدگی زانو
درمان عقب زدگی زانو با ورزش
نکات نهایی درباره عقب زدگی زانو 

 

عقب زدگی زانو چیست؟

عقب‌ زدگی زانو یا ژنو رکورواتوم، وقتی اتفاق می افتد که مفصل زانو بیش از حد صاف شود و به زانو و پشت مفصل زانو فشار بیاورد. هر فردی ممکن است دچار این اختلال شود اما این عارضه بین ورزشکاران مخصوصاً در ورزش هایی مثل فوتبال، اسکی یا چوگان بیشتر شایع است. عقب‌ زدگی یا تورفتگی زانو معمولاً یا به خاطر ضربه مستقیم به زانو اتفاق می افتد یا به خاطر فشاری که موقع کاهش یک بارۀ سرعت یا توقف یک باره به زانو وارد می شود. بعضی تحقیقات نشان می دهند که بی ثباتی مفصل در زنان ورزشکار باعث می شود که خطر مبتلا شدن به آسیب زانو در آنها بیشتر از مردان ورزشکار باشد. در عقب‌ زدگی زانو، مفصل زانو به طور اشتباه خم می شود که اغلب باعث تورم، درد و آسیب بافت می شود. در موارد شدید، ممکن است رباط هایی مانند رباط صلیبی قدامی (ACL)، رباط صلیبی خلفی (PCL) یا رباط پوپلیتئال (رباطی که پشت زانو قرار دارد) منقبض یا پاره شوند.

 

علائم عقب زدگی زانو

بی ثباتی زانو
بعد از اینکه عقب زدگی زانو اتفاق افتاد، ممکن است بی ثباتی در مفصل زانو هم پیش بیاید. در این وضعیت، بعضی افراد موقع راه رفتن می لنگند یا نمی توانند روی یک پا بایستند.

درد
انتظار می رود که عقب زدگی زانو باعث ایجاد درد در مفصل زانو به طور موضعی شود. این درد ممکن است خفیف یا شدید باشد و معمولاً وقتی بیشتر می شود که رباط ها و سایر اندام ها آسیب ببینند یا پاره شوند. این درد معمولاً به صورت یک درد خفیف یا شدید در پشت زانو یا درد شدید اما کوتاه در جلوی مفصل زانو احساس می شود.

زانودرد

کاهش تحرک
عقب زدگی زانو ممکن است باعث شود که خم کردن یا صاف کردن پا بسیار سخت شود. دلیل این مشکل، ورم اطراف زانو است که می تواند حرکت فرد را محدود کند و همچنین به اندام های داخلی مانند رباط های صلیبی قدامی، صلیبی خلفی یا پوپلیتئال آسیب برساند.

ورم و کبودی
پس از آسیب دیدن ممکن است بلافاصله یا با تأخیر، زانو و اطراف آن ورم کند و کبود شود. این تورم و کبودی ممکن است خفیف یا شدید باشد که این روشی است که بدن شما به آسیب بافت ها پاسخ می دهد.

 

درمان عقب زدگی زانو

مانند بسیاری از آسیب های بافت نرم، در این آسیب هم استفاده از اصل RICE (استراحت، یخ گذاشتن، اعمال فشار با بانداژ، بالا نگه داشتن زانو) توصیه می شود.

استراحت: کارهایی که باعث آسیب می شوند را متوقف و به پزشک مراجعه کنید. برای مدت کوتاهی از هر گونه فعالیت شدید یا تنش زا دوری کنید. بهترین کار در این زمان، تمرینات حرکتی ملایم است. می توانید از داروهای ضد التهابی مااند بروفن برای کاهش تورم و درد استفاده کنید.

یخ: به مدت 15 دقیقه و چندین بار در روز بر روی زانوی آسیب دیده، یخ بگذارید. یخ می تواند به کاهش ورم و کنترل درد کمک کند. برای اینکه پوست تحریک و ملتهب نشود، یک تکه پارچه یا یک حوله بین یخ و پوست خود قرار دهید.

اعمال فشار با بانداژ: بستن زانو با نوار یا بانداژ کشی، ورم را کنترل می کند و درد را کاهش می دهد.

بستن زانوی عقب افتاده

بالا نگه داشتن: سعی کنید تا حد ممکن، پای خود را بالاتر از قلبتان قرار دهید. موقع خواب یا استراحت روی صندلی، یک بالش زیر پای خود بگذارید.

چنانچه شما هم عقب زدگی زانو شده‌اید، می‌توانید از متخصصان مرکز فیزیوتراپی مهربان مشاوره بگیرید. همچنین در روزهای چهارشنبه هر هفته پزشک فوق تخصص زانو در کلینیک مهربان آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

 

درمان تو رفتگی شدید زانو

در موارد شدید عقب زدگی زانو، معمولا نیازمند جراحی برای تثبیت رباط ها و بازگرداندن زانو به حالت عادی است. پارگی رباط صلیبی شایع ترین مشکلی است که معمولا به وجود می آید اما تاندون ها و دیگر بخش های زانو نیز ممکن است آسیب دیده باشند و ممکن است بخش های متعددی از زانو نیازمند جراحی باشند.

 

جراحی برای عقب زدگی زانو

در موارد کمی، عقب زدگی زانو ممکن است باعث پارگی تاندون شود. پارگی های رباط صلیبی قدامی شایع ترین نوع آسیب زانو است که در اثر عقب زدگی شدید زانو ایجاد می شود. آسیب های رباط صلیبی خلفی و رباط پوپلیتئال هم ممکن است به خاطر عقب زدگی زانو اتفاق بیفتد و به جراحی نیاز داشته باشد. بقیه قسمت های زانو مثل منیسک هم ممکن است آسیب ببینند.

 

مدت زمان بهبود عقب زدگی زانو

پیچ خوردگی خفیف تا متوسط ممکن است طی دو تا چهار هفته درمان شود. در این مدت باید فعالیت هایی را که باعث کشیدگی زانو می شود، محدود کرد تا ورم و درد کنترل شود. درصد بالایی از رباط های آسیب دیده با جراحی کاملاً درمان می شوند. این یک استاندارد طلایی برای آسیب های رباط صلیبی محسوب می شود، اما زمان بهبود معمولاً حدود شش ماه یا بیشتر طول می کشد. انجام فیزیوتراپی برای افزایش قدرت و توانبخشی زانو و عضلات اطراف آن و بازگرداندن آنها به شرایط پیش از آسیب، ضروری است و زمان خوب شدن را کاهش می دهد. تحقیقات نشان می دهند که عوامل دیگری مثل سن، جنسیت، وزن، نحوه آسیب و روش جراحی هم می توانند بر زمان توانبخشی و بهبود تأثیر بگذارند.

بیشتر بخوانید: درمان پارگی رباط صلیبی با فیزیوتراپی 

 

درمان عقب زدگی زانو با ورزش

تمرینات زیادی وجود دارد که فرد دچار عقب زدگی زانو شده می تواند انجام دهد. هدف تمرینات بهبود دامنه حرکت و افزایش قدرت زانو است. برخی تمریناتی که می توان انجام داد را در ادامه ذکر می کنیم:

• شنا در استخر
• کشش آرام همسترینگ ها
• دوچرخه ثابت
• بلند کردن پای کشیده
• وال سیت

جرکت وال سیت

تمرینات پیشرفته تری نیز وجود دارد که باید حتما توسط فیزیوتراپیست به شما آموزش داده شوند. بهتر است این تمرینات را با شدت کم شروع کنید و کم کم چالش تمرینات را برای خود سخت تر کنید تا قوی تر شوید.

چنانچه شما هم عقب زدگی زانو شده‌اید، می‌توانید از متخصصان مرکز فیزیوتراپی مهربان مشاوره بگیرید. همچنین در روزهای چهارشنبه هر هفته پزشک فوق تخصص زانو در کلینیک فیزیوتراپی مهربان آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

 

نکات نهایی درباره عقب زدگی زانو

عقب زدگی زانو شامل آسیب های مختلف مانند کشیدگی خفیف تا آسیب شدید تاندون است. عقب زدگی زانو و پارگی تاندون در ورزشکاران رشته های ورزشی سنگین، بیشتر ممکن است اتفاق بیفتد. برای پیشگیری از این عارضه، ورزشکاران باید مواظب قدرت عضلات اطراف زانو به خصوص ماهیچه چهارسر ران باشند و همچنین گرم کردن و سرد کردن مناسب قبل و بعد از هر تمرین یا ورزش را فراموش نکنند.

سوالی در مورد عقب زدگی زانو دارید زیر این پست آن را مطرح کنید و پاسخ خود را از کارشناسان و متخصصین مرکز فیزیوتراپی مهربان دریافت کنید. برای مشاهده پاسخ، مجددا به همین صفحه مراجعه کنید. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه
سوالات کاربران

1: سعید:سلام ممنون از مطالب خوبتون. می خواستم بدونم آیا طناب زدن برای زانو درد مضره و همچنین تردمیل رو میخواستم بدونم.

سلام خدمت شما. در مورد طناب زدن خیر ضرری نداره مگر اینکه آرتروز زانو داشته باشید. ورزش هایی مثل فوتبال، تنیس و ... که پریدن و فرود آمدن و تغییر جهت اگهانی داره آسیب بیشتری به زانو وارد میکنه.

2: خالد:سلام. مطالبى كه شما گفتين در مورد عقب زدگى زانو،به دليل آسيب از ورزش بوديا فشار.كسانى كه به طور طبيعى همچين مشكلى داشتن راه كار چيه؟؟

باید کفی طبی بگیرن و ورزشهای لازم رو انجام بدن

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو