فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

علت دردهای کمری و لگنی که به پا می زند چیست؟

علت دردهای کمر و لگن در پاها

دردهای ارجاعی پایین کمر به دردهای گفته می شود که از لگن شروع شده و تا کف پا منتشر می شوند. در این مواقع مغز نمی تواند محل اصلی درد را تشخیص دهد برای همین فرد در تمام ناحیه تحتانی احساس درد را تجربه کرده و درد لگن و باسن تا انتهای پاها کشیده می شود. 

ممکن است با خود فکر کنید که آیا این دردها به خاطر درد سیاتیک است یا نه؟ با خواندن این مقاله در می یابید علت این دردهای ارجاعی چیست و چرا درد لگن تا پاها کشیده می شود. برای دسترسی سریع به مطالب از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
درد سیاتیک چیست؟
علت تیر کشیدن درد لگن و باسن به پاها
سایر علل تیرکشیدن و درد لگن تا انتهای پا
سخن پایانی 

 

درد سیاتیک چیست؟

اگر تیر کشیدن درد لگن و باسن فقط در یک پا بروز کند، می توان گفت شخص دچار درد سیاتیک شده است. در این حالت بیمار درد تیر کشنده ای را از کمر به پایین احساس می کند که تا باسن و انتهای پا کشیده می شود.

این وضعیت به خاطر تحت فشار قرار گرفتن عصب سیاتیک ایجاد می شود. افرادی که دچار درد سیاتیک شده اند به جز درد ارجاعی، علائمی مثل گزگز کردن، مور مور شدن، بی حسی پاها و یا سوزن سوزن شدن را نیز تجربه می کنند. 

 

علت تیر کشیدن درد لگن و باسن به پاها 

تیر کشیدن درد لگن و باسن تا انتهای پا ممکن است خفیف یا شدید باشد. این عارضه با علائم دیگری مثل سوزش، بی حسی پا و تیر کشیدن همراه است. علت فشار به سیاتیک و تیر کشیدن درد لگن تا انتهای پا متفاوت است و برای تشخیص آن باید حتما به پزشک متخصص فیزیوتراپی و یا ارتوپدی مراجعه کرد.

علت تیر کشیدن درد لگن و باسن به پاها

در هر صورت، علت اصلی این دردها مربوط به سیاتیک و یا عارضه ها و بیماریهایی است که به سیاتیک فشار آورده و باعث تیر کشیدن درد لگن به پاها می شوند. این عوارض و بیماری ها عبارتند از:

• اسپوندیلوسیس یا لغزیدن مهره ها
مهره های ستون فقرات کمر در اثر ضعف ستون فقرات و یا آسیب های وارد شده به آن ممکن است روی هم سر بخورند. خروج مهره ها از جایگاه خود باعث می شود عصب سیاتیک تحت فشار قرار بگیرد. در نتیجه شخص دچار درد تیر کشنده لگن به ساق پا و یا کل پا می شود.

• سندرم پیریفورمیس
عضله پیریفورمیس یک عضله گلابی شکل در باسن است که در اثر تورم و یا تحت فشار قرار گرفتن، موقع نشستن به عصب سیاتیک فشار می آورد. این عارضه به ندرت باعث این مشکل می شود. در واقع فقط 7 درصد از علت درد سیاتیک به سندروم پیریفورمیس برمی گردد.

در صورتی که از درد سیاتیک و یا درد تیر کشنده لگن که به پاها سرایت می کند، رنج می برید، شما نیز می توانید از خدمات مرکز فیزیوتراپی مهربان بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس بگیرید.

• تنگی کانال نخاع در کمر
شایعترین علت درد سیاتیک از 50 سالگی به بعد مربوط به تنگی کانال نخاع کمر است که به عصب سیاتیک فشار وارد می کند. تنگی کانال نخاع در اثر پوکی استخوان، اسپوندیلوسیس و دیسک کمر در این سنین بروز می کند.

افرادی که تنگی کانال نخاعی دارند با خم شدن به جلو یا ایستادن و نشستن طولانی احساس درد شدیدی در لگن و پا، ضعف و بی حسی در پا یا احساس گزگز در اندام تحتانی دارند. درد ارجاعی که ناشی از تنگی کانال نخاع است با استراحت کردن کمتر می شود.

تیر کشیدن درد لگن و تنگی کانال نخاع

• فتق دیسک
دیسک‌ بین مهره ها با بالا رفتن سن شخص آب خود را از دست می دهد. به همین دلیل دیسک بین مهره ها خشک شده و پارگی‌های کوچکی در دیواره‌ی آن ایجاد می شود. ممکن است ماده ژلاتینی وسط دیسک از این شکاف ها بیرون زده و زائده‌های استخوانی ایجاد کند. به این عارضه فتق دیسک می گویند.

فتق دیسک در کمر به اعصاب این ناحیه فشار می‌آورد. فشار دیسک به عصب سیاتیک باعث تیر کشیدن لگن و درد کمر تا پا می شود. فشار به عصب سیاتیک در اثر فتق دیسک با بروز علائمی مثل بی حس شدن کمر و اندام های تحتانی بدن همراه است.

• دیسک کمر
صفحه بین مهره‌ ها یا دیسک با افزایش سن، انعطاف پذیری خود را از دست داده و فرسوده می شود. دیسک کمر باعث کم شدن فضای بین مهره ها و تحت فشار قرار گرفتن ریشه ی اعصاب ناحیه کمر می شود. بنابراین با کوچک‌ترین حرکت یا فشار به کمر، باعث بروز درد از کمر تا پا می شود.

• بعضی بیماری ها
برخی بیماری ها مثل التهاب یا عفونت در ستون فقرات، مشکلات مثانه، ضعف روده و یا درد کمر و باسن هم می تواند به عصب سیاتیک فشار وارد کند. ضربات وارد شده به ستون فقرات در تصادفات، سقوط از ارتفاع و غیره نیز می تواند باعث فشار به سیاتیک و تیر کشیدن درد لگن تا انتهای پاها شود.

همچنین تومورهایی که در نخاع یا نزدیکی آن وجود دارند، می توانند ریشه عصب سیاتیک را تحریک و به آن فشار وارد کنند. در نتیجه شخص از کمر تا پا احساس درد و تیر کشیدن خواهد داشت. در مواردی که این بیماری ها علت درد ارجاعی هستند، استراحت کردن می تواند از شدت درد بیمار کم کند. 

علل تیرکشیدن و درد لگن تا انتهای پا

 

سایر علل تیرکشیدن و درد لگن تا انتهای پا

یکی از علل اصلی تیرکشیدن درد لگن و باسن تا پا درد سیاتیکی یا عوارض و بیماری هایی است که به این عصب فشار می آورند. اما همیشه دردهای ارجاعی پایین کمر مرتبط با سیاتیک نبوده و به دلایل دیگری مربوط هستند. به طور مثال می توان به مشکلات زیر به عنوان علت تیر کشیدن درد لگن و باسن به پا اشاره کرد:

• پوکی استخوان
همان طور که گفتیم همیشه فشار به سیاتیک علت تیر کشیدن درد لگن و باسن تا پاها نیست. بلکه مشکلاتی مثل پوکی استخوان و اسفنجی شدن بافت آن می تواند علت بروز این مشکل باشد. پوکی استخوان بیماری است که در آن استخوان ها دچار کاهش تراکم شده و فضاهای خالی در بافت استخوانی ایجاد می شود.

در نتیجه، پوکی استخوان باعث می شود استخوان ها استحکام سابق خود را از دست بدهند. با شدت گرفتن پوکی استخوان، ساختار آنها بسیار شکننده شده و آسیب پذیر می شوند. به دلیل ضعف استخوان ها است که فرد احساس می کند درد لگن و نواحی پایین کمر تا پاها نیز کشیده می شود.

• سندروم مفصل ساکروایلیاک
مفصل ساکروایلیاک ستون مهره ها را به لگن متصل می کند. اگر این مفصل ملتهب شود، شخص دچار دردهای پایین کمر مثل کمردرد، درد پشت لگن و انتشار درد به کشاله ران، جلوی ران و جلوی لگن می شود. این درد سیاتیکی نیست ولی از جمله دردهای ارجاعی رایج به حساب می آید.

• سندروم دم اسبی
سندروم دم اسبی یا انتهای نخاع، بیماری نادری است که به اعصاب پایین کمر فشار وارد می کند. این سندروم ناشی از تروما و یا آسیب هایی است که به ناحیه پایین ستون فقرات وارد شده است. افراد مبتلا به این سندروم، کمردردهای شدیدی را تحمل می کنند.

این بیماری هر چند در ابتدا باعث تیر کشیدن و درد لگن تا انتهای پا می شود، اما می تواند به فلج اندام های تحتانی و بی اختیاری ادرار و مدفوع منتهی می شود. به همین دلیل این بیماری باید به سرعت تحت درمان قرار گیرد.

تیر کشیدن درد لگن و سندروم دم اسبی

شما هم برای درمان درد سیاتیک و یا بیماری هایی که باعث فشار به سیاتیک می شوند، می توانید از خدمات مرکز فیزیوتراپی مهربان بهره مند شوید. در این مرکز کلیه روشهای فیزیوتراپی درمان سیاتیک موجود است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس بگیرید. 

 

سخن پایانی

اگر از جمله افرادی هستید که دچار بی حسی پا، گزگز، سوزش و یا درد تیرکشنده لگن به پاها هستید، باید بدانید که علت اصلی بروز این علائم، فشار روی عصب سیاتیک است. درد سیاتیکی در اثر دیسک کمر، فتق دیسک، سندروم پریفورمیس و غیره ایجاد می شود. نتیجه ی آن نیز تیر کشیدن و درد لگن به پاها است که به آن دردهای ارجاعی می گویند.

به جز فشار به سیاتیک، مشکلاتی مثل پوکی استخوان، سندروم های مفصل ساکروایلیاک و دم اسبی نیز می تواند علت تیر کشیدن و درد لگن تا انتهای پاها باشد. برای تشخیص علت و درمان مناسب باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرد. به خصوص دردهای کمر که بسیار شدید است باید فوری تشخیص و تحت درمان قرار بگیرد.

در صورتی که سوالی درباره علت تیر کشیدن درد لگن و باسن به پاها دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله با ما در میان بگذارید.  

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو