فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

ورزش های مفید برای درمان صافی کف پا

ورزشهای مفید برای درمان صافی کف پا

در هنگام ایستادن معمولا فاصله ای بین پا و کف زمین وجود دارد که این فاصله به شکل قوسی است. در پای افراد مبتلا به صافی کف پا هیچ قوسی دیده نمی شود یا این قوس بسیار کم است.
صافی کف پا تنها در صورتی به درمان نیاز دارد که موجب ناراحتی شود، نشانه یک اختلال اساسی باشد یا موجب درد در جایی از بدن شود. اگر صافی کف پا موجب علائمی شود، می توان از تجهیزات ساده و تمرینات برای کاهش ناراحتی کمک گرفت.

ما در این مقاله درباره صافی کف پا، تشخیص صافی کف پا، صافی کف پا به همراه دفورمیتی مچ پا، کفش مناسب برای کف پای صاف، درمان صافی کف پا با ورزش، درمان صافی کف پا با جراحی، عوارض صافی کف پا و این مورد که برای درمان کف پای صاف به چه دکتری باید مراجعه کرد صحبت می کنیم. جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر کمک بگیرید.


فهرست
صافی کف پا چیست؟
علائم صافی کف پا
علل صافی کف پا
تشخیص صافی کف پا
عوارض صافی کف پا
درمان صافی کف پا
درمان صافی کف پا با ورزش 

 

صافی کف پا چیست؟

افراد دچار صافی کف پا، در هنگام ایستادن بر روی زمین یا دارای قوس پای بسیار کمی هستند یا اصلا قوسی در کف پای خود ندارند. پای انسان دارای 33 مفصل است که 26 استخوان مختلف را در کنار یکدیگر نگه می دارد. همچنین دارای بیش از 100 عضله، تاندون و رباط است. قوس کف پا هنگام ایستادن یک حالت فنر مانند ایجاد کرده و به توزیع وزن بدن درمیان پاها و ساق ها کمک می کند. ساختار قوس، نحوه ی راه رفتن را تعیین می کند. قوس ها برای سازگاری با تنش و سطوح مختلف، باید محکم و انعطاف پذیر باشند.

صافی کف پا

در افراد دچار صافی کف پا، ممکن است پاها هنگام ایستادن و راه رفتن به سمت داخل بچرخند. این عارضه با عنوان چرخش(پرونیشن) بیش از حد شناخته می شود و همچنین ممکن است موجب انحراف پاها به سمت خارج شود. بسیاری از افراد دارای صافی کف پا هیچ علائمی ندارند، اما برخی ممکن است بسته به شدت بیماری، علائم مختلفی را تجربه کنند.

 

علائم صافی کف پا

شایعترین علامت صافی کف پا، احساس درد در پا است. درد معمولا ناشی از کشیدگی عضلات و رباطهای متصل به عضلات است.

وارد شدن ضربه های غیر طبیعی بر روی زانو و ران ممکن است باعث بروز درد در این مفاصل شوند. این تنش ها احتمالا با پیچ خوردن مچ پا به سمت داخل یا شکستگی مچ پا، ایجاد می شوند. درد اغلب در قسمت هایی از بدن دیده می شود که در ادامه به طور خلاصه به آنها اشاره کرده ایم:

• سمت داخلی مچ پا که احتمالاً دار ورم می شود.
• قوس پا
• ماهیچه ساق پا
• زانو
• مفصل ران
• کمر
• قسمت پایین پا

ممکن است فرد احساس کند که یک یا هر دو پایش سفت شده است. صافی کف پا می تواند به توزیع نابرابر وزن بدن نیز منجر شود که باعث می شود که کفش ها سریع تر و بیشتر از یک طرف خاص فرسوده شوند که به نوبه خود به آسیب بیشتر منجر می شود.

بیشتر بخوانید: پیچ خوردگی مچ پا و درمان آن در منزل

چنانچه شما هم از صافی کف پا رنج می برید و دچار علائمی از جمله درد در پاها هستید، می توانید از متخصصان مرکز فیزیوتراپی مهربان مشاوره بگیرید. مرکز فیزیوتراپی مهربان با در اختیار داشتن تیمی تخصصی و جدیدترین دستگاههای روز دنیا هم اکنون به عنوان مجهزترین فیزیوتراپی غرب تهران آماده ارائه خدمات تخصصی فیزیوتراپی به شما همشهریان عزیز است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

 

علل صافی کف پا

شایع ترین علل صافی کف پا عبارتند از:

• عوامل ژنتیکی، زیرا صافی کف پا از طریق والدین به کودکان به ارث میرسد.
• قوس ضعیف، به این معنی که قوس در حالت نشسته قابل مشاهده است اما در حالت ایستاده، کف پا با سطح زمین در تماس است.
• آسیب پا یا مچ پا
آرتروز یا روماتیسم مفصلی
• آسیب، اختلال عملکرد، یا پارگی تاندون در عضله درشت‌ نی پسین
• بیماری های سیستم عصبی یا عضلانی مانند فلج مغزی، دیستروفی عضلانی، یا اسپاینا بیفیدا (بیرون زدگی نخاع)

اتصال غیر طبیعی استخوانهای پا به یکدیگر نیز یکی از عوامل ایجاد صافی کف پا است. در این وضعیت، استخوانهای پا به شکلی غیرطبیعی به یکدیگر متصل شده و در نتیجه به سفت شدگی و کف پای صاف منجر می شوند. این مشکل اغلب توسط پزشک متخصص اطفال در دوران کودکی تشخیص داده می‌شود.

احتمال بروز صافی کف پا در افراد مبتلا به چاقی یا دیابت افزایش می‌یابد. این عارضه در دوران بارداری نیز بسیار شایع است. صافی کف پا ممکن است در اثر افزایش سن نیز ایجاد شود. استفاده روزانه از پا باعث تضعیف تاندون استخوان درشت ‌نی پسین ( ساختار حمایتگر اصلی از قوس پا) می‌شود. ممکن است تاندون در اثر استفاده بیش از حد، ملتهب یا پاره شود. آسیب به تاندون می تواند قوس پا را صاف کند.

همچنین ممکن است صافی کف پا نتیجه نقص رشد در دوران کودکی باشد یا در پیری یا بعد از حاملگی رخ دهد.

علل صافی کف پا

 

تشخیص صافی کف پا

افراد دچار کف پای صاف که فاقد درد یا سایر نشانه ها هستند، معمولا به درمان نیاز ندارند. با این حال، در صورت وجود علائم زیر باید به پزشک مراجعه کرد:

• صافی کف پا به تازگی به وجود آمده باشد
• درد در پا، مچ پا یا اندام تحتانی
• نشانه هایی که در صورت استفاده از کفش های مجهز و مناسب بهبود نمی یابند
• احساس سفتی و سنگینی در پا

پزشک یا فیزیوتراپیست می توانند با معاینه پا و مشاهده حالت ایستادن و راه رفتن یک فرد، صافی کف پا را تشخیص دهند. پزشک، پاها را از جلو و عقب بررسی خواهد کرد. ممکن است نیاز باشد تا شخص بر روی نوک انگشتان خود بایستد تا دکتر بتواند شکل و نحوه عملکرد هر پا را معاینه کند. در بعضی از موارد، ممکن است انجام عکس گرفتن از پا به وسیله رادیوگرافی، سی تی اسکن یا MRI نیز تجویز شود. 

 

عوارض صافی کف پا

افرادی که دچار مشکلاتی در پا، مچ پا و یا مشکلات پایین زانو هستند، ممکن است متوجه می شوند که صافی کف پا علت بروز این مشکلات است. از جمله این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• التهاب آشیل
• آرتروز مچ پا
• آرتروز در یک یا هر دو پا
• پینه پا
• انگشت چکشی
• خار پاشنه (التهاب رباط کف پا)

بیشتر بخوانید: درمان قطعی خار پاشنه چیست؟

• التهاب تیبیالیس خَلفی
• درد در جلو و داخل ساق پا (شین اسپلینت)

صافی کف پا می تواند تعادل بدن را در حالت ایستادن، راه رفتن یا دویدن تحت تاثیر قرار دهد و در موجب درد در مفاصل ران، زانو و مچ پا شود.

عوارض صافی کف پا

 

درمان صافی کف پا

در بعضی از افراد مبتلا به صافی کف پا، ممکن است اندامها به صورت خودکار به گونه ای همتراز شوند که مانع به وجود آمدن علائم بیماری صافی کف پا می شود. افرادی که علائم صافی کف پا را ندارند، معمولا به درمان هم نیاز ندارند. اگر صافی کف پا باعث درد شود، میتوان از کفشهای مناسب این بیماری استفاده کرد.

انتخاب نوع کفش و لوازم کمکی برای کاهش علائم ناشی از صافی کف پا نیاز به نظر تخصصی و کارشناسانه فیزیوتراپیستی دارد که شما را به طور دقیق معاینه کرده باشد. مرکز فیزیوتراپی مهربان با در اختیار داشتن تیمی تخصصی و جدیدترین دستگاه‌های روز دنیا آماده ارائه خدمات به شما همشهریان عزیز است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

کفی مناسب یا محافظ قوس سفارشی می توانند از فشار روی قوس بکاهند ودرد ناشی از چرخش بیش از حد پا به سمت داخل را کاهش دهند. با این حال، این محصولات تنها موجب کاهش علائم می شوند.

استفاده از محافظ زانو نیز برای کاهش التهاب مفید است. ممکن است پزشک توصیه کند که برخی از افراد مدتی استراحت کنند تا علائم آنها بهتر شود و فعالیتهایی که ممکن است صافی کف پا را تشدید کند را انجام ندهند.
اگر این روش های برای کاهش علائم کافی نباشند، باید جراحی کرد. رشد نامناسب بضی از استخوانها در دوران کودکی ممکن است منجر به صافی کف پا از زمان تولد تا نوجوانی شود. در این موارد نادر ممکن است به جراحی برای جدا کردن استخوان های متصل نیاز باشد. اگر چاقی عامل صافی کف پا شود، کاهش وزن ممکن است علائم را بهبود بخشد.

 

درمان صافی کف پا با ورزش

صافی کف پا درمان شدنی است فقط باید دو نکته را رعایت کنید: اول اینکه ورزشهای مضر برای صافی کف پا را بدانید و از آنها دوری کنید. دوما با انجام ورزشهای مفید اقدام به اصلاح وضعیت کف پا نمایید. پزشک یا فیزیوتراپیست ممکن است تمرینات خاصی برای کنترل علائم صافی کف پا یا جلوگیری از شدید شدن بیماری تجویز کند. کارشناسان فیزیوتراپی مهربان تمرینات زیر را برای بهبود قدرت و انعطاف پذیری پا و مچ پا توصیه می کنند که احتمالا به کاهش علائم کمک خواهند کرد.

کشش پاشنه پا
تاندون آشیل منقبض شده باعث می شود که پا به سمت داخل بچرخد. هدف از تمرین کشش پاشنه، کشیدن تاندون آشیل و عضلات پشتی ساق پا است.

• مقابل دیوار بایستید و یک دست را روی دیوار روبروی چشم قرار دهید.
• پای سالم را تقریبا یک گام جلوتر از پای دیگر قرار دهید و پاشنه را به طور محکم بر روی زمین بگذارید.
• زانوی پا جلویی را خم کنيد به طوری که کشش را در پای عقبی احساس کنيد.
• این کشش را به مدت 30 ثانیه ادامه دهید و سپس 30 ثانیه استراحت کنید. این تمرین را 9 بار تکرار نمایید.
• کمز خود را خم نکنید و آن را صاف نگه دارید.

این تمرین را دو بار در روز انجام دهید.

تمرین برای صافی کف پا

بیشتر بدانید: انحراف انگشت شست پا و درمان بدون جراحی

غلطاندن توپ گلف
برای انجام این ورزش به یک صندلی و توپ گلف نیاز دارید. روی صندلی بنشینید، پای خود را محکم بر روی زمین قرار دهید. توپ گلف را زیر پای خود بگذارید و آن را به مدت 2 دقیقه در زیر قوس پا به عقب و جلو بغلطانید تا رباط پلانتار فاسیا تحت کشش قرار بگیرد.

غلتادندن توپ گلف

چنانچه شما هم سوالی در مورد صافی کف پا دارید می توانید آن را در بخش نظرات زیر همین مقاله مطرح کنید. متخصصین فیزیوتراپی مهربان پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو