فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

علت زانو درد در جوانی + 7 توصیه درمانی

علت زانو درد در جوانی

با وجود اینکه انتظار داریم افراد مسن از زانو درد گله کنند اما درد زانو جزء مشکلات رایج زانو در سنین جوانی نیز هست. معمولا درد زانو در جوانی مربوط به پوشیدن کفش های نامناسب یا پاشنه بلند، صدمات ورزشی و یا فعالیت های شدید بدنی است. اما اینها تنها علل درد زانو در جوانان نیست. 

در این مقاله قصد داریم به علت زانو درد در جوانی و نیز روشهای درمان آن بپردازیم. برای دسترسی سریع به تیترهای این مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
علت ایجاد زانو درد در جوانان
علائم زانو درد در جوانان
زانو درد در جوانی را جدی بگیرید
زمان مراجعه به پزشک
تشخیص علت اصلی زانو درد جوانان
راه های درمان زانو درد جوانی
فیزیوتراپی برای درمان درد زانوی جوانان
هفت توصیه درمانی برای زانو درد در جوانی 

 

علت ایجاد زانو درد در جوانان

مفصل زانو از مفاصل مهم بدن است که فشار وزن بدن را تحمل کرده و در طول روز زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. چاقی بیش از حد، استرس و فشارهای عصبی، تصادف و سقوط از ارتفاع از جمله دلایل درد زانو در جوانی هستند. همچنین علت زانو درد در زنان و مردان جوان می تواند به موارد زیر مرتبط باشد:

• نرمی غضروف زانو
علت اصلی زانو درد در جوانان بیماری کندورمالاسی است. این بیماری، شایع ترین علت زانو درد در بیست تا سی سالگی است. کندرومالاسی در اثر نرمی غضروف کشکک زانو و ساییدگی آن ایجاد می شود. جوانانی که به نرمی غضروف کشکک زانو مبتلا هستند معمولا از درد در جلو زانو شکایت می کنند.

• تروما و آسیب های ورزشی
تروماهای کوچک و مستمر زانو معمولا به خاطر استفاده از تردمیل‌های بدون ضربه گير در سرعت‌های بالا، گرم و سرد نکردن درست بدن قبل و بعد از شروع ورزش، کوهنوردی و دوچرخه سواری اتفاق می افتد. این تروماها از علت ‌های درد زانو در جوانان به حساب می آیند.

زانو درد در جوانان بخاطر تروما

• جابجایی کشکک زانو
مشکلات ساختاری و مادرزادی زانو (نامساوی بودن پاها، کوتاه بودن رباط های اطراف زانو، ...)، ضربه خوردن زانو و یا حرکات نامناسب ورزشی باعث جابجایی کشکک زانو می شوند. این جابجایی معمولا با درد زانو و علائم دیگر همراه است.

• آرتروز زانو
آرتروز زانو در جوانان به خاطر سبک زندگی کم تحرک و ماشینی ایجاد می شود. برخلاف افراد مسن که آرتروز زانو در اثر از بین رفتن غضروف زانوها است، آرتروز زانوی زودرس در جوانان بیشتر از نوع آرتریت های التهابی است.

• آرتریت روماتوئید
بروز بیماری های خود ایمنی در افراد جوان، باعث التهاب و ورم مفاصل بدن و به خصوص مفصل زانو می شود. در نتیجه این جوانان دچار روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید می شوند. زنان جوان سیگاری و یا کسانی که سابقه ی خانوادگی در بیماری روماتیسم دارند، بیشتر از جوانان دیگر در معرض روماتیسم و درد زانو در جوانی هستند.

• کشیدگی و پارگی رباطهای زانو
در ورزش های پرشی یا ورزش هایی که به دویدن نیاز دارند مثل بدمینتون، والیبال، بسکتبال و غیره، به خاطر ضربه خوردن زانو، رباطهای آن در معرض کشیدگی قرار می گیرند. کشیدگی رباط ها منجر به درد زانو در جوانان ورزشکار می شود. پارگی رباط صلیبی زانو یا پارگی منیسک زانو هم می توانند علت درد زانو در این ورزشکاران باشند.

• بارداری
تغییرات هورمونی، اضافه شدن فشار وزن جنین بر زانوها در طول بارداری و نیز نرمی مفاصل خانم ها در این دوران باعث احساس درد و ضعف در زانوها می شود.

• سندروم درد پاتلوفمورال (زانوی دونده)
این سندروم نیز یکی از دلایل شایع درد زانو در جوانان است که از هر 3 نفر، یک نفر را مبتلا می کند. نامتعادل بودن عضلات اطراف زانو باعث ایجاد سندروم درد پاتلوفمورال می شود. این بیماری مانع از حرکت درست استخوان کشکک زانو موقع خم و راست کردن زانو شده و به مرور زمان منجر به کندرومالاسی در جوانان می شود.

زانو درد بخاطر سندروم درد پاتلوفمورال

• پوکی استخوان
کمبود ویتامین D در بدن باعث کاهش جذب کلسیم و پوکی استخوان ها می شود. نداشتن استخوان های قوی و سالم یک از علل اصلی ضعف زانو و درد آن در جوانان است.

علاوه بر موارد ذکر شده، مشکلاتی مثل ضعف مفصل زانو، پاهای پرانتزی، ضعیف بودن عضلات ران، ناهماهنگی عضلات ران یا باسن، مشاغل سنگین یا پشت میز نشینی و شکستگی مفصل زانو نیز از دلایل زانو درد در جوانی به شمار می روند.

اگر شما هم علائم آرتروز زانو در جوانی را دارید، برای جلوگیری از پیشرفت آرتروز بهتر است سریعتر آن را درمان کنید. شما هم می‌توانید از متخصصان مرکز فیزیوتراپی مهربان برای آرتروز زانوی خود مشاوره بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید. 

 

علائم زانو درد در جوانان

بسته به علت اصلی درد زانو در جوانان، معمولا درد در قسمتهای مختلف زانو با نشانه های دیگری نیز همراه می شود. این نشانه ها عبارتند از:

• سفتی و خشکی زانو
• تورم و التهاب
• ضعف زانو موقع راه رفتن یا ایستادن
• ناپایداری مفصل زانو
• احساس سوزش
• صاف نشدن زانو

همچنین، ممکن است علائم دیگری مثل صدای تق تق زانو موقع حرکت دادن آن و کاهش دامنه حرکتی مفصل زانو نیز با درد زانو همراه شوند. 

 

زانو درد در جوانی را جدی بگیرید

مادران جوانی که بعد از زایمان همچنان دچار مشکلات درد و ضعف زانو هستند، در صورتی که برای درمان آن اقدام نکنند، در آینده با مشکلات جدی تری مثل آرتروز زانو روبرو می شوند.

همچنین ابتلا به نرمی غضروف کشکک زانو، آرتروز زانو و ناتوانی در راه رفتن از عوارض زانو درد در جوانی است که به خاطر بیماری پاتلوفمورال یا سندروم زانوی دونده ایجاد شده و تحت درمان قرار نگرفته است. 

عوارض زانو درد در جوانی

 

زمان مراجعه به پزشک 

افراد جوانی که دچار درد زانو هستند در صورت بروز علائم زیر باید به پزشک مراجعه کنند:

• دردهای مزمن عمق زانو
• درد شدید موقع بالا و پایین رفتن از پله ها که می تواند علامت کندرومالاسی و یا زانوی دوندگان باشد.
• قفل شدن ناگهانی زانو
• ورم و التهاب زانو
• شنیدن صدای شکستن زانو موقع تروما یا آسیب

همچنین اگر موقع حرکت دادن مفصل زانو، متوجه شدید زانو صدا می دهد، باید به پزشک مراجعه کنید. چون این صداها نشان دهنده ی آسیب دیدن زانو هستند حتی اگر هیچ دردی احساس نکنید. 

 

تشخیص علت اصلی زانو درد جوانان

همانطور که دیدید، درد زانو در جوانی به علل مختلفی اتفاق می افتد. پزشکان برای تشخیص علت زانو درد ابتدا به معاینه فیزیکی، پرسش درباره علائم و سوابق بیماری های خانوادگی بیمار می پردازند. برای تشخیص مشکلات زانو ممکن است برای بیمار عکس‌برداری اِم آر آی (MRI) یا عکسبرداری اشعه ایکس (X-ray) نیز تجویز شود. 

 

راه های درمان زانو درد جوانی

پزشکان با توجه به علت اصلی درد زانو از روشهای زیر برای درمان بیماران استفاده می کنند:

• درمان خانگی: اگر درد زانو ناشی از مشکل جدی نباشد، معمولا با درمان های خانگی درد زانو مثل استراحت کردن، کاهش وزن ترک سیگار، استفاده از کمپرس یخ و غیره می توان درد زانو را بر طرف کرد.

• دارو درمانی: برای کاهش درد بیمار ممکن است داروهای مسکنی مثل پاراستامول یا ضد التهاب های استروئیدی برای بیمار تجویز شود. همچنین برای تقویت و رفع ضعف زانو ممکن است ریز مغذی ها و ویتامین های موثر برای کاهش درد زانوی بیمار تجویز شوند.

• تزریقات داخل زانو: ممکن است برای درمان مشکل زانو و کاهش درد آن تزریق پی آر پی، تزریق ژل یا تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی به زانو انجام شود.

درمان زانو درد جوانی با تزریق

• فیزیوتراپی زانو: فیزیوتراپی درمان اصلی و غیرتهاجمی درد زانو در جوانی است که با استفاده از تکنیکهای مختلفی انجام می شود. در ادامه بیشتر به روشهای درمان فیزیوتراپی درد زانوی جوانان می پردازیم.

• جراحی: برای درمان پارگی رباط صلیبی، پارگی منیسک زانو، پارگی تاندون های مفصل زانو و یا از بین رفتن غضروف زانو از روشهای جراحی برای درمان بیمار استفاده می شود. البته زمانی جراحی برای بیمار توصیه می شود که درمان های فیزیوتراپی موثر نبوده باشند.

اگر شما هم از درد زانو در جوانی رنج می برید، می توانید برای درمان آن با فیزیوتراپی و جلوگیری از پیشرفت مشکل زانویتان از متخصصان مرکز فیزیوتراپی مهربان بهره مند شوید. این مرکز، مجهزترین کلنیک فیزیوتراپی در غرب تهران است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید. 

 

فیزیوتراپی برای درمان درد زانوی جوانان

فیزیوتراپیست ها برای درمان مشکلات جدی زانو که باعث درد زانو در سنین کم و جوانی شده اند، فیزیوتراپی زانو با دستگاه های مختلف و ورزش را به بیماران خود توصیه می کنند. این روشهای درمانی عبارتند از:

• ورزش درمانی
از تمرینات ورزش درمانی برای کاهش درد زانو و بهبود دامنه حرکتی آن و نیز تقویت عضلات زانو استفاده می شود. تمریناتی را که فیزیوتراپیست توصیه می کند، باید چند بار در روز آنها را انجام دهید. برای انجام این تمرینات صبور باشید چون حرکات فیزیوتراپی زانو در منزل ممکن است حدود 12 هفته طول بکشد تا نتیجه آن را ببینید.

• فیزیوتراپی زانو با لیزر
فیزیوتراپیست ها از لیزر درمانی برای کاهش درد و التهاب و نیز سرعت بخشیدن به بهبود آسیب دیدگی های زانو استفاده می کنند. لیزر تراپی به کاهش سفتی زانو، بهبود انعطاف پذیری عضلات و مفصل زانو کمک کرده و دامنه حرکتی زانو را بیشتر می کند.

• درای نیدلینگ
استفاده از سوزن خشک در درمان زانو درد با درای نیدلینگ، کمک می کند سوزن به قسمتهایی از مفصل زانو نفوذ کند که با روش های دیگر نمی توان به آن دسترسی داشت. درمان با این روش از مزایای زیر برخوردار است:

درمان زانودرد جوانی با درای نیدلینگ

• کاهش درد زانو
• تقویت عضلات زانو
• رفع اسپاسم

همچنین درای نیدلینگ به بهبود جریان خون رسانی و تغذیه بافت آسیب دیده زانو کمک کرده و در ترمیم سریعتر آسیب دیدگی های زانو بسیار موثر است.

• اولتراسوندتراپی
از اولتراسوند تراپی برای درمان زانو دردهایی استفاده می شود که علت اصلی درد زانوی جوانان مربوط به مشکلات تاندونها، رباطها و یا آرتروز زانو باشد. اولتراسوند تراپی برای کاهش درد، التهاب، تنش عضلانی و بهبود دامنه ی حرکتی زانو، درمان بسیار موثری است.

• شاک ویو تراپی
فیزیوتراپیست ها به کمک شاک ویو تراپی می توانند تاندونیت پاتلا یا مشکلات کشکک زانو را که باعث درد زانو شده اند را بهبود دهند. از این روش برای کاهش دردهای مزمن زانو، رفع اسپاسم عضلات و تسریع پارگی ها و آسیب های زانو استفاده می شود. 

 

هفت توصیه درمانی برای زانو درد در جوانی

معمولا به کسانی که دچار درد زانو می شوند هم برای درمان و هم برای جلوگیری از پیشرفت مشکلات زانو، توصیه های درمانی زیر ارائه می شود:

1- تغییر سبک زندگی، مثلا: استفاده از میز نماز، ننشستن روی زمین، استفاده از توالت فرنگی، ترک سیگار و الکل
2- مصرف میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین های A، D و K و نوشیدن آب فراوان در طول روز
3- مصرف شیر، لبنیات، پروبیوتیک هایی مثل ماست و همچنین مواد غذایی غنی از کلسیم
4- مصرف اسیدهای چرب اشباع نشده امگا 3
5- تقویت عضلات زانو با روزی نیم ساعت ورزش کردن و گرم کردن زانو قبل از ورزش
6- پرهیز از نشستن و ایستادن طولانی و راه نرفتن با کفش های پاشنه بلند یا نامناسب
7- کم کردن مصرف نمک در طول روز برای جلوگیری از دفع کلسیم بدن

به کمک توصیه های بالا می توانید به بهبود یا حتی پیشگیری از زانو درد زودرس در سنین پایین و جوانی جلوگیری کنید. توصیه می کنیم در همان مراحل اولیه ی درد زانو، برای تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کنید. زیرا عدم رسیدگی به زانو درد می تواند زانوها را به مشکلات حادتری روبرو کند که درمان آنها سخت تر خواهد بود.

در صورتی که سوال دیگری درباره علت درد زانو در جوانی یا درمان زانو درد جوانان با فیزیوتراپی دارید، می توانید سوالات خود را برای ما در بخش نظرات مقاله ارسال کنید. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو