فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه

افرادی که جراحی شانه انجام می دهند بعد از عمل به مدت 4 تا 6 هفته شانه آنها باید بی حرکت بماند. به همین دلیل توانبخشی شانه برای بازگرداندن آن به عملکرد طبیعی خود از اهمیت زیادی برخوردار است. فیزیوتراپی شانه حدود 6 ماه طول می کشد. در این مقاله به درمان های فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه خواهیم پرداخت. برای دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
عمل آرتروسکوپی شانه
اهمیت فیزیوتراپی بعد از جراحی آرتروسکوپی
فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی شانه
توانبخشی بعد از عمل جراحی شانه
ورزشهای بعد از عمل شانه
سخن پایانی 

 

عمل آرتروسکوپی شانه

عمل آرتروسکوپی شانه یک عمل جراحی کم تهاجم است که برای ترمیم پارگی عضله روتاتورکاف یا چرخاننده شانه و پارگی لابروم شانه به کار گرفته می شود. این عمل سرپایی است و با 3 تا 4 برش کوچک روی شانه انجام می شود. بعد از جراحی محل برش ها بخیه زده می شوند. درد شانه بعد از عمل جراحی بسیار کم می شود و بیمارانی که با این روش جراحی شده اند به سرعت بعد از جراحی بهبود می یابند. اما برای بهبود کامل، بیمار به درمان های فیزیوتراپی نیاز دارد. زیرا بعد از جراحی، مدتی شانه بی حرکت مانده و دامنه حرکتی آن کاهش یافته است. 

 

اهمیت فیزیوتراپی بعد از جراحی آرتروسکوپی 

توانبخشی بعد از جراحی از انجام عمل آرتروسکوپی نیز مهم تر است. بازتوانی به کمک تکنیک های فیزیوتراپی با اهداف زیر انجام می شود:

• بهبود عملکرد بازو
• افزایش قدرت بازو
• افزایش دامنه حرکتی بازو بعد از عمل

فیزیوتراپی شانه حدود 6 ماه طول می کشد. بیمار بعد از این مدت می تواند شاهد نتیجه عمل و بهبودی شانه ی خود باشد. دو تا چهار هفته بعد از جراحی می توانید زیر نظر فیزیوتراپیست تمریناتی برای حرکت شانه و یا فیزیوتراپی با دستگاه را شروع کنید.

اهمیت فیزیوتراپی بعد از جراحی آرتروسکوپی

در صورتی که عمل آرتروسکوپی را انجام داده اید، برای بازگرداندن عملکرد قبلی به شانه باید تمرینات توانبخشی فیزیوتراپی را انجام دهید. ما به شما کلنیک فیزیوتراپی مهربان در غرب تهران را پیشنهاد می کنیم. برای رزرو نوبت می توانید با شماره 02126741456 تماس بگیرید. 

 

فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی شانه

بعد از جراحی و پایان دوره نقاهت بعد از عمل شانه، پزشک شما را به فیزیوتراپیست برای ادامه روند بهبود شانه تان ارجاع می دهد. فیزیوتراپیست از روشهای زیر برای کاهش درد بعد از جراحی آرتروسکوپی و توانبخشی شانه استفاد می کند:

لیزر درمانی: فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و تسریع ترمیم زخم های بعد از جراحی از لیزر درمانی استفاده می کنند. همچنین استفاده از این روش بعد از جراحی شانه می تواند به:

• بهبود عملکرد اعصاب شانه
• رفع گرفتگی و خشکی عضلات شانه
• تحریک عضلات شانه

کمک کند. به علاوه لیزر تراپی با افزایش گرما و گردش خون در ناحیه آسیب دیده باعث بهبود دامنه حرکتی شانه نیز می شود

تکارتراپی: این روش ترکیبی از درمان حرارتی و الکتروتراپی است. تکار تراپی به کاهش درد شانه بعد از جراحی کمک می کند. همچنین با تولید گرما در شانه می تواند باعث:

• بهبود گردش خون
• بهبود تغذیه بافت آسیب دیده
• تخلیه ناحیه ملتهب

شود. تکارتراپی برای بهبود حرکت مفصل شانه بسیار موثر است.

ورزش درمانی: بخش مهمی از عملکرد شانه و بازو بعد از انجام چندین ماه ورزش درمانی توانایی خود را بدست می آورد. این روش درمان فیزیوتراپی در ادامه به طور کامل توضیح داده شده است. 

 

توانبخشی بعد از عمل جراحی شانه

فیزیوتراپیست ها بازتوانی شانه بعد از عمل را به کمک تمرین درمانی در 3 مرحله انجام می دهند. روشهای فیزیوتراپی توانبخشی عبارتند از:

توانبخشی بعد از عمل جراحی شانه

• تمرینات دو هفته اول بعد از جراحی
این ورزشها شامل حرکات آرام شانه هستند و فقط زیر نظر فیزیوتراپیست و نه در منزل انجام می شوند. برای انجام این تمرینات باید بازو را شل نگه دارید و به کمک فیزیوتراپیست و یا دست دیگرتان که سالم است تمرینات را در جهت های مختلف انجام دهید.

• تمرینات هفته سوم بعد از جراحی
سه هفته بعد از جراحی اگر بیمار درد نداشته باشد تمرین با دمبل و کش شروع می شود. در این دوره از تمرینات نباید از دمبل های سنگین استفاده کنید یا دستان خود را به حدی بالا ببرید که دچار درد شدید شوید.

• تمرینات هفته ششم بعد از جراحی
بعد از 6 هفته، بیمار می تواند تمرینات تقویتی را برای تقویت عضلات شانه انجام دهد. تمریناتی که از هفته ششم شروع می شوند برای ماه ها ادامه پیدا می کنند. به تدریج عضلات شما برای کار با اجسام سنگین تقویت می شوند تا عملکرد طبیعی پیش از عمل را تا حد ممکن به شما برگردانند. 

 

ورزشهای بعد از عمل شانه

ورزش درمانی بعد از عمل شانه یکی از معمول ترین روشهای توانبخشی بعد از جراحی است. بعضی از حرکات اصلاحی برای بعد از عمل شانه در ادامه آمده است. توجه داشته باشید که باید با مشورت فیزیوتراپیست و زیر نظر او این تمرینات را انجام دهید. همه حرکات برای تمام افراد مناسب نیست. تمرینات با توجه به وضعیت بیمار تجویز می شوند.

• تمرین اول بعد از عمل شانه
روی زمین دراز بکشید. با دست سالم خود مچ دست عمل شده را بگیرید. سعی کنید به آرامی مچ دستی که شانه آن عمل شده را از زمین دور کرده و بالای سر ببرید. دوباره به کمک دست سالم خود، دست عمل شده را به زمین برگردانید. سه بار در روز و هر بار در یک ست 30 تایی این تمرین را انجام دهید. بین هر ست 1 دقیقه به دستتان استراحت بدهید.

• تمرین دوم بعد از عمل شانه
این تمرین باعث بهبود دامنه حرکتی مفصل شانه می شود. برای این کار باید ابتدا بایستید، بازو را مقابل بدن به حالت کشیده نگه دارید. به کمک دست دیگر، بازو را به سینه مثل تصویر زیر بچسبانید و یک دقیقه نگه دارید. حالا دست را به حالت اول برگردانید. این کار را در سه ست 5 تایی می توانید در روز تکرار کنید.

تمرین دوم بعد از عمل شانه

• تمرین سوم بعد از عمل شانه
روی یک صندلی بنشینید. چانه را به سینه بچسبانید. سپس سعی کنید سر را به آرامی به شانه راست نزدیک کنید. در این حالت، عضلات گردن و شانه در سمت چپ کشیده می شوند. یک دقیقه گردن را در این حالت نگه دارید. دوباره سر را بچرخانید و چانه را به سینه بچسبانید. همین حرکت را 5 بار تکرار کنید. سپس سر را به شانه چپ نزدیک کنید و یک دقیقه کشش را در شانه راست خود نگه دارید. حالا سر را به حالت قبل برگردانده و 5 مرتبه همین حرکت را تکرار کنید. در 3 ست 5 تایی می توانید این تمرین را برای هر دو طرف گردن انجام دهید.

تمرین سوم بعد از عمل شانه

• تمرین چهارم بعد از عمل شانه
انگشتان دو دست را در هم گره کنید. حالا به آرامی سعی کنید دستها را بالا بیاورید. تا جایی این کار را انجام دهید که دچار درد شدید نشوید. چند ثانیه مکث کنید و دوباره به آرامی دستان خود را در حالی که انگشتان دو دست در هم گره شده پایین بیاورید. این تمرین را در یک ست ده تایی 2 الی 3 بار در روز انجام دهید.

در صورتی که عمل آرتروسکوپی شانه را انجام داده اید، شما هم می توانید از خدمات تمرین درمانی و توانبخشی کلنیک فیزیوتراپی مهربان، بهترین مرکز فیزیوتراپی در غرب تهران بهره مند شوید. برای رزرو نوبت می توانید با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

• تمرین پنجم بعد از عمل شانه
روبه روی دیوار بایستید. کف یک دست را به دیوار بچسبانید. سپس بدن خود را به شکل زیر قرار دهید. سعی کنید سر و بدن را مثل شکل زیر از دیوار دور کرده و 20 ثانیه در این حالت بمانید. 30 ثانیه استراحت کرده و همین تمرین را برای دست دیگر انجام دهید. دو بار در روز در ست های 4 تایی این تمرین را تکرار کنید.

تمرین پنجم بعد از عمل شانه

• تمرین ششم بعد از عمل شانه
در چارچوب درب قرار گرفته و صاف بایستید. کف دو دست را به چهارچوب های طرفین خود بچسبانید. یک پا را جلو گذاشته و زانوی آن را خم کنید. 20 ثانیه مکث کرده و به حالت اول برگردید. دو مرتبه در روز می توانید این تمرین را در یک ست 4 تایی انجام دهید.

تمرین ششم بعد از عمل شانه

• تمرین هفتم بعد از عمل شانه
بایستید. یک دست را بالا برده و از آرنج خم کنید. به طوری که کف دست یا مشت شما به شانه تان بچسبد. با دست دیگر کمک کنید، دست خم شده در همین وضعیت بماند. 20 ثانیه مکث کرده و دست خود را عوض کنید. می توانید دو مرتبه در روز این تمرین کششی را برای شانه و گردن در ست 10 تایی انجام دهید. 

تمرین هفتم بعد از عمل شانه

 

سخن پایانی

بعضی افراد در اثر پارگی روتاتورکاف و یا لابروم شانه نیاز به جراحی پیدا می کنند. جراحان برای ترمیم پارگی از جراحی به نام آرتروسکوپی شانه استفاده می کنند. بیمار مجبور است شانه را به مدت 4 تا 6 هفته بعد از عمل ثابت نگه دارد. اما طی این مدت دست دچار خشکی و گرفتگی شانه و نیز محدود شدن دامنه حرکتی شانه می شود. به همین دلیل از همان هفته های ابتدایی عمل، تمرینات ساده ای برای حرکت شانه توصیه می شوند. این حرکات باید زیر نظر فیزیوتراپیست انجام شوند.

بازتوانی شانه جراحی شده تا 6 ماه طول می کشد. اگر تمرینات فیزیوتراپی بعد از عمل انجام نشود، شانه بیمار قدرت، انعطاف و دامنه حرکتی شانه را از دست می دهد. فیزیوتراپیست ها معمولا از تمرین درمانی برای توانبخشی شانه استفاده می کنند. این حرکات اصلاحی مجموعه ای از تمرینات کششی و قدرتی است که قدرت و انعطاف را به شانه ی جراحی شده بر می گردانند.

در صورتی که سوالی درباره فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی شانه دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات همین مقاله مطرح کنید. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو