فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

آیا پارگی دیسک کمر خود به خود ترمیم می شود؟

ترمیم خودبخود پارگی دیسک کمر

پارگی یا بیرون زدگی دیسک کمر به معنای شکستن صفحات بین مهره های ستون فقرات و بیرون زدگی محتویات داخل دیسک است. پارگی دیسک با عوارضی مثل درد و التهاب همراه است که معمولا بعد از مدتی فروکش می کند. آیا این به معنای ترمیم فتق دیسک است؟ آیا ترمیم خود به خودی بیرون زدگی دیسک می تواند اتفاق بیفتد؟ در این مقاله قصد داریم به این گونه سوالات شما درباره پارگی دیسک کمر پاسخ دهیم. برای دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
عوارض فتق دیسک کمر
علت کاهش درد پارگی دیسک کمر
آیا دیسک های بیرون زده کمر خود به خود خوب می شوند؟
آیا پارگی دیسک کمر قابل ترمیم است؟
آیا پارگی دیسک کمر با استراحت ترمیم می شود؟
سخن پایانی 

 

عوارض فتق دیسک کمر

خروج محتویات دیسک از محل فتق دیسک کمر باعث می شود به اعصاب نخاعی و ریشه های عصبی فشار وارد شود. به همین دلیل افرادی که دچار پارگی دیسک کمر شده اند از علائم و عوارضی مثل درد کمر و درد سیاتیک رنج می برند اما بعد از مدتی درد و التهاب کاهش می یابد. 

 

علت کاهش درد پارگی دیسک کمر

ممکن است فکر کنید کاهش درد پارگی دیسک کمر به خاطر ترمیم خود به خودی فتق دیسک کمر است. اما پزشکان دلایل زیر را برای کاهش خود به خود علائم فتق دیسک کمر عنوان می کنند:

• جذب آب دیسک بیرون زده
بخش عمده ای از محتویات ژله ای درون دیسک را آب تشکیل می دهد. آب دیسکی که بیرون زده است بعد از مدتی توسط بافتهای مجاور بیرون زدگی دیسک کمر جذب می شود. این مسئله باعث می شود بخشی از حجم محتویات دیسک که به ریشه های اعصاب محیطی کمر فشار می آورند کاهش یابد. در نتیجه علائم بیمار نیز کمتر می شود.

علل کاهش درد پارگی دیسک کمر

• پاسخ ایمنی بدن
بخشی از ترکیبات تشکیل دهنده محتویات ژله ای داخل دیسک، نوعی پروتئین های التهابی هستند که علاوه بر فشار به بافت های عصبی مجاور، باعث بروز التهاب نیز می شوند. این پروتئین ها توسط سیستم ایمنی بدن به عنوان مهاجم شناخته شده و مورد حمله سیستم ایمنی قرار می گیرند.

سیستم ایمنی با نابودی بخشی از این پروتئین ها، حجم پروتئین های بیرون زده از دیسک را کاهش می دهد. در نتیجه حجم محتویات بیرون زده از دیسک کاهش یافته و فشار روی اعصاب محیطی کمتر می شود. حذف این پروتئین ها به کاهش التهاب در محل فتق نیز کمک می کند.

• حرکات مکانیکی دیسک
دیسک های بین مهره ای به طور طبیعی حرکات مکانیکی خود را دارند. ممکن است در نتیجه ی این نوع حرکات، محتویاتی که از دیسک بیرون زده اند، دوباره به داخل دیسک برگردند. به همین دلیل فشار از روی اعصاب برداشته شده و علائم بیمار کاهش می یابد.

ممکن است علائم درد و التهاب کمر و سیاتیک با گذشت زمان و به دلایل بالا کاملا برطرف شوند و فرد اصلا احساس درد یا مشکل دیگری نداشته باشد. 

 

آیا دیسک های بیرون زده کمر خود به خود خوب می شوند؟ 

هر چند به دلایل بالا عوارض فتق دیسک کمر کاهش می یابد اما پارگی دیسک همچنان درمان نشده و خود به خود ترمیم نمی شود. برای ترمیم پارگی دیسک حتما باید از درمانهای پزشکی استفاده کرد که کمی زمان بر هستند. مدت زمان ترمیم پارگی دیسک کمر به سن فرد، میزان پارگی دیسک و قدرت بدنی و سیستم ایمنی فرد بستگی دارد.

در صورتی که دچار بیرون زدگی دیسک کمر هستید، شما نیز می توانید برای درمان پارگی دیسک خود با تکنیک های فیزیوتراپی به کلنیک فیزیوتراپی مهربان، مجهزترین کلنیک فیزیوتراپی غرب تهران مراجعه کنید. جهت رزرو وقت یا کسب اطلاعات با شماره 02126741456 تماس بگیرید.

ترمیم خودبخود دیسک بیرون زده

 

آیا پارگی دیسک کمر قابل ترمیم است؟

جراحی آخرین خط درمان دیسک کمر بوده و معمولا در 4 درصد از جراحی ها دوباره دیسک کمر عود می کند. بنابراین بهترین روش درمان فتق دیسک کمر روشهای کمتر تهاجمی است. عمده ترین روش های درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی، استفاده از درمان های فیزیوتراپی است. این نوع درمان ها عبارتند از:

• درمان دیسک کمر با ورزش
یکی از رایج ترین روشهای درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی، ورزش درمانی است که در کنار تمام روشهای درمانی حتما به بیمار توصیه می شود. نوع تمرینات ورزشی را فیزیوتراپیست با توجه به شرایط بیمار برای او تجویز می کند.

• درمان دیسک کمر با لیزر
این روش بسیار کم ریسک و بدون عارضه است. فیزیوتراپیست ها با لیزر تراپی فشار دیسک شکسته شده را از اعصاب برمی دارند. همچنین انرژی لیزر می تواند به تسریع ترمیم آسیب دیدگی و پارگی دیسک کمک کند. بنابراین دیسک کمر دوباره عود نخواهد کرد.

همچنین پزشکان از درمان های دارویی مثل مصرف داروهای مسکن و ضد التهاب برای کاهش علائم فتق دیسک بیمار استفاده می کنند. 

 

آیا پارگی دیسک کمر با استراحت ترمیم می شود؟

نمی توان گفت که با استراحت و بلند نکردن اجسام سنگین پارگی دیسک ترمیم می شود. در واقع درمان فتق دیسک کمر با استراحت اتفاق نمی افتد بلکه به همان دلایلی که در بالا گفته شد یعنی سیستم ایمنی، جذب آب دیسک و غیره، با استراحت کردن نیز درد و التهاب بیمار کاهش می یابد. اما برای درمان پارگی دیسک کمر باید از روشهای درمان فیزیوتراپی و در موارد بسیار حاد از جراحی استفاده کرد. 

درمان پارگی دیسک کمر

 

سخن پایانی

دیسک های کمر در اثر عوامل مختلفی ممکن است شکسته شوند و محتویات آنها از دیسک بیرون بزند. فتق دیسک باعث فشار به اعصاب محیط و ایجاد درد سیاتیک یا کمر درد می شود. این عوارض با گذشت زمان در اثر استراحت، جذب آب دیسک توسط بدن، کاهش حجم پروتئین دیسک شکسته توسط سیستم ایمنی می تواند علائم بیمار را کاهش داده یا کاملا برطرف کند.

کاهش درد یا رفع کامل درد نشان دهنده تلاش طبیعی بدن برای کاهش فشار روی اعصاب نخاعی است که با کاهش حجم محتویات صورت می گیرد. اما پارگی دیسک خود به خود درمان نمی شود. برای درمان آن از ورزش و دیگر روشهای فیزیوتراپی باید استفاده کرد. در فتق دیسک بسیار شدید گاهی بیمار نیاز به عمل جراحی دارد اما به کمک روشهای فیزیوتراپی نیاز به جراحی بسیار محدودتر از قبل شده است.

در صورتی که سوالی درباره پارگی دیسک کمر و راههای درمان آن با فیزیوتراپی دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله بپرسید. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو