فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

ورزش های مضر برای دیسک کمر

ورزش های مضر برای دیسک کمر

کمر درد از آن دردهای آزاردهنده است که بسیاری از افراد در طول زندگی آن را تجربه می‌کنند. گاهی اوقات دلیل کمر درد دیسک کمر است که با انجام برخی از حرکات ورزشی می‌توان میزان درد را کاهش داد. بسیاری از افرادی که به دردهای کمر مبتلا هستند، تحرک خود را کمتر می‌کنند و این تصور را دارند که نباید به کمر خود فشار بیاورند. اما ورزش کردن حتی زمانی که فرد به دیسک کمر مبتلا شده است، می‌تواند باعث تسکین درد شود. اما با این حال برخی از ورزش‌ها برای دیسک کمر مضر هستند و باعث می‌شوند وضعیت فرد وخیم‌تر شود. در این مقاله با ورزش‌های مضر برای دیسک کمر با ما همراه باشید. جهت دسترسی راحت به مطالب مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
علت دیسک کمر
علائم و نشانه‌های دیسک کمر چیست؟
ورزش برای دیسک کمر
ورزش های مضر برای دیسک کمر
آیا دوچرخه سواری برای دیسک کمر مضر است؟
پیاده روی برای دیسک کمر مضر است؟
درمان دیسک کمر 

 

علت دیسک کمر

بیماری دیسک کمر در اثر تغییر در ساختار دیسک ایجاد می‌شود. با افزایش سن دیسک‌ها خشک می‌شوند و مستعد پاره شدن و آسیب دیدگی می‌شوند. برخی از عوامل ژنتیکی، سابقه خانوادگی، داشتن اضافه وزن و فشار آوردن مداوم به ستون فقرات به علت انجام دادن مشاغلی که با حرکات تکراری هستند می‌توانند از عوامل این بیماری باشند. 

 

علائم و نشانه‌های دیسک کمر چیست؟

علائم و نشانه‌های بیماری دیسک کمر به محل بروز آسیب دیدگی و شدت فتق دیسک بستگی خواهد داشت. برخی از علائم دیسک کمر عبارتند از:

• کمر دردهای متناوب و مداوم
• اسپاسم عضلات کمر
• دردی که از پشت یا باسن شروع می‌شود و به سمت کشاله پا می‌رود که به عنوان درد سیاتیک شناخته می‌شود.
بی حسی یا ضعف پا
• بدتر شدن درد در هنگام خم شدن، ایستادن، راه رفتن و برداشتن اشیا
• تغییر در عملکرد روده یا مثانه 

علائم دیسک کمر

 

ورزش برای دیسک کمر

افراد مبتلا به دیسک کمر، تصور دارند که استراحت مطلق باعث بهبودی آن‌ها خواهد شد، اما بهتر است بدانید که تحرک برای کمرتان خوب است. ورزش‌هایی که برای دیسک کمر وجود دارند، می‌توانند عضلات کمر، شکم و پا را تقویت کنند و به حمایت از ستون فقرات کمک کنند.

تمرینات مناسب ورزشی برای افراد مبتلا به دیسک کمر، تحرک را بهبود بخشیده و انعطاف پذیری را افزایش می‌دهد. اما این تمام ماجرا نیست! برخی از تمرینات ورزشی برای افرادی که مشکلات مربوط به دیسک کمر دارند، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. فعالیت‌های نادرست ورزشی در اکثر موارد باعث وخیم تر شدن وضعیت بیمار خواهد شد.

در صورتی که از مشکلات کمر رنج می‌برید و در مراحل اولیه بیماری دیسک کمر هستید، برخی از تمرینات ورزشی و حرکات اصلاحی مناسب برای شما مفید خواهد بود. پیشنهاد ما به شما این است که برای انتخاب ورزش مناسب برای دیسک کمر حتما از متخصصان مرکز فیزیوتراپی مهربان مشاوره بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید: بهترین حرکات ورزشی برای درمان درد پایین کمر 

 

ورزش های مضر برای دیسک کمر

همان طور که اشاره شد، برخی از تمرینات ورزشی برای دیسک کمر مضر هستند و در بسیاری از موارد حتی باعث ایجاد دردهای شدیدتر خواهند شد. برخی از ورزش‌های مضر برای دیسک کمر عبارتند از:

• دراز و نشست
زمانی که در حالت خوابیده هستید و قصد دارید تمرین دراز و نشست را انجام دهید، بلند شدن ناگهانی فشار زیادی به ستون فقرات شما وارد خواهد کرد. به خصوص زمانی که ستون فقرات ضعیف شده باشد.

ورزش دراز نشست برای دیسک کمر

• بالا آوردن پا به صورت صاف
بالا آوردن پا به صورت صاف، باعث می‌شود که فشار زیادی به ستون فقرات شما وارد شود، بنابراین بهتر است از انجام این حرکت خودداری کنید.

ورزش بالا آوردن پا به صورت صاف در درمان دیسک کمر

• حرکات اسکات
در تمرین اسکات وزن بدن بر قسمت پایینی کمر منتقل می‌شود. بنابراین انجام این تمرین فشار زیادی بر ناحیه ستون فقرات وارد می‌کند. اسکات نه تنها وضعیت دیسک کمر را تشدید می‌کند، حتی می‌تواند باعث بیرون زدگی دیسک کمر یا فتق دیسک شود.

ورزش حرکات اسکات برای درمان دیسک کمر

• لمس انگشتان پا
گرفتگی ماهیچه‌های پشت ران یا همسترینگ می‌تواند باعث ایجاد دردهای شدید در ناحیه پایین کمر و بی حسی پاها شود. گرفتگی عضلات پشت ران معمولا در افراد مسن و ورزشکاران بیشتر است. تمرین لمس انگشتان پا باعث افزایش فشار بر ستون فقرات خواهد شد. بنابراین اگر تا به امروز تمریناتی مانند لمس انگشتان پا را انجام می‌داید، بهتر است برای همیشه آن را فراموش کنید!

ورزش لمس انگشتان پا برای درمان دیسک کمر

• وزنه برداری بالای سر
بلند کردن وزنه بالای سر برای افراد مبتلا به دیسک کمر مضر است. به صورت کلی بلند کردن وزنه بالای سر و اجسام سنگین، فشار زیادی را به ستون فقرات وارد می‌کند و باعث کشیدگی عضلات و تاندون‌ها در ناحیه کمر خواهد شد، در نتیجه بیماری دیسک کمر را شدیدتر خواهد کرد.

ورزش وزنه برداری بالای سر در درمان دیسک کمر

• استفاده از دستگاه ساق پا ایستاده
از این دستگاه برای تقویت عضلات ساق پا استفاده می‌کنند. اما ممکن است بسیاری از افراد این تمرین را به صورت نادرست انجام دهند. در هنگام تمرین ممکن است وزن دستگاه بر روی شانه‌های شما باشد. اگر این اتفاق بیفتد، فشار زیادی بر ستون فقرات شما وارد خواهد کرد. بنابراین اگر به دیسک کمر مبتلا هستید، بهتر است این تمرین را انجام ندهید.

استفاده از دستگاه ساق پا ایستاده در درمان دیسک کمر

• تمرین با دستگاه پرس پا
اگر از آن دسته از افرادی هستید که به دیسک کمر مبتلا هستید و تمرینات ورزشی را در باشگاه انجام دهید، باید بدانید که دستگاه پرس پا به هیچ وجه برای شما مناسب نیست! پرس پا دستگاهی است که به وزنه‌هایی متصل است و ورزشکار هنگام کار کردن با آن، به وزنه‌ها به سمت بالا و پایین فشار وارد می‌کند. پرس پا نه تنها وضعیت دیسک را بدتر می‌کند ، بلکه باعث ایجاد فتق دیسک خواهد شد.

تمرین با دستگاه پرس پا در درمان دیسک کمر

• ددلیفت هالتر
ددلیفت هالتر از آن دسته از تمرینات ورزشی است که باعث استحکام و تقویت عضلات کمر می‌شود، البته به شرطی که به صورت صحیح انجام شود. اکثر افراد در باشگاه‌های ورزشی این تمرین را به صورت اشتباه انجام می‌دهند که باعث می‌شود فشار زیادی بر دیسک‌های مهره‌های بدن وارد شود.

ورزش ددلیفت هالتر در درمان دیسک کمر

• بارپی
تمرین بارپی باعث افزایش قدرت عضلانی بدن خواهد شد. تمرین بارپی اکثر عضلات بدن را درگیر می‌کند و شامل حرکات موثر برای قدرت عضلانی و پرش سریع است که معمولا برای افراد کمر درد توصیه نمی‌شود. این تمرین در افراد مبتلا به دیسک کمر، نه تنها درد را بیشتر می‌کند، بلکه ممکن است شروع کننده دردهای دیگر باشد!

ورزش بارپی در درمان دیسک کمر

• دویدن
دویدن از جمله فعالیت‌هایی است که برای افرادی که مشکلات کمر درد دارند، توصیه نمی‌شود. در هنگام دویدن، وزنی که بدن به ستون مهره‌ها وارد می‌کند، ده برابر می‌شود. در حین دویدن، به صورت مداوم فشار و ضربه‌هایی به کمر شما وارد می‌شود و این موضوع باعث شدیدتر شدن بیماری دیسک کمر و سایر دردهای پایین کمر می‌شود.

• تمرینات چرخشی
برخی از تمرینات مانند تمرینات شکمی با توپ یا حرکت یوگا که در آن‌ها نیاز دارید تا کمر خود را چرخش دهید، برای دیسک کمر بسیار مضر هستند. 

تمرینات چرخشی در درمان دیسک کمر

 

آیا دوچرخه سواری برای دیسک کمر مضر است؟

با توجه به مطالب گفته شد ممکن است برای برخی از افراد سوال مطرح شود که چه ورزشی برای کمر درد مناسب است؟ یکی از فعالیت‌هایی که بر خلاف تصور بیشتر افراد منجر به بهبود دیسک کمر می‌شود، دوچرخه سواری است. دوچرخه سواری بر خلاف سایر تمرینات ورزشی مضر برای دیسک کمر، فشار کمتری را به ستون فقرات وارد می‌کند. در نتیجه فرد مبتلا به دیسک کمر به مرور زمان با انجام این ورزش هوازی بدون وارد کردن فشار اضافی می‌تواند درد کمتری را در کمر خود احساس کند. 

 

پیاده روی برای دیسک کمر مضر است؟

پیاده روی یک فعالیت فیزیکی خوب است که به بیماران دیسک کمر توصیه می‌شود. پیاده روی به صورت کلی باعث کاهش علائم بیماری دیسک کمر خواهد شد. اگر بخواهید سرعت پیاده روی تان را افزایش دهید، به جای برداشتن گام‌های بلند، تعداد گام‌هایتان را زیاد کنید. هرچه تعداد گام‌های شما بزرگتر باشد، ستون فقرات شما در وضعیت بهتری قرار خواهند گرفت. 

 

درمان دیسک کمر

معمولا در مراحل اولیه، بیماری دیسک کمر با حرکات اصلاحی، تمرینات ورزشی و فیزیوتراپی قابل کنترل و درمان است. فیزیوتراپی بهترین درمان برای دیسک کمر است. برخی از روش‌های فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر در ادامه آورده شده است:

تمرین درمانی: تمرین درمانی و انجام حرکات کششی و کاربردی باعث تقویت عضلات و همچنین انعطاف پذیری ستون فقرات خواهد شد.

ماساژ درمانی: ماساژ درمانی یکی از بهترین گزینه‌های درمانی فیزیوتراپی دیسک کمر است با ضربه‌های عمیق بر بافت و ماهیچه‌ها باعث افزایش گردش خون در کمر خواهد شد.

الکترو تراپی: الکتروتراپی از روش‌های جدید در فیزیوتراپی است که باعث تحریک عصب و ماهیچه‌های کمر می‌شود و کاهش علائم دیسک کمر را به همراه خواهد داشت.

درمان دیسک کمر

تمرینات ورزشی نامناسب می‌تواند وضعیت کمرتان و بیماری دیسک کمر را وخیم‌تر کند. بنابراین اگر در مورد نوع تمریناتی که باید انجام بدهید مطمئن نیستید، می‌توانید با متخصصین فیزیوتراپی مهربان مشورت کنید. در کلینیک تخصصی مهربان شما توسط فیزیوتراپیست های متخصص ویزیت و درمان خواهید شد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره با شماره 02126741456 تماس بگیرید.

اگر سوالی در زمینه ورزش‌های مضر برای دیسک کمر دارید، می توانید از بخش ارسال نظرات در زیر همین مقاله، سوالات خود را بپرسید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو