فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

علت خستگی مفرط عضلات + درمان

خستگی عضلانی

خستگی عضله نشانه ای از دشوار شدن حرکت عادی آن است. برخی از افراد درد مبهمی را در عضلات خود تجربه می کنند و یا دائما احساس خستگی می کنند و انرژی لازم برای انجام کارهای روزمره خود را ندارند.
ورزش یکی از دلایل اصلی خستگی عضلات است. برخی از بیماری ها مانند دیستروفی عضلانی نیز ممکن است به خستگی عضلات منجر شوند. روش های درمانی متعددی برای رفع خستگی عضلات توصیه می شوند که می توان به استفاده از مکمل های غذایی یا کافئین دار اشاره کرد. در این مقاله، علل و درمان های خستگی عضلات را بطور کامل برای شما شرح می دهیم. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
علت خستگی عضلات چیست؟
درمان خستگی مفرط عضلات
درمان خستگی مفرط و درد عضلات با فیزیوتراپی
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم
نکات پایانی در مورد خستگی عضلانی 

 

علت خستگی عضلات چیست؟

مهمترین علتهای خستگی عضلانی عبارتند از:
• ورزش و فعالیت شدید
• پیری

اما این عارضه ممکن است در اثر برخی بیماریها نیز ایجاد شود. این بیماری ها عبارتند از:
• سرطان
• سکته مغزی
• چاقی
• بیماریهای التهابی مانند ورم مفاصل
• سوختگی
• HIV
• نارسایی مزمن کلیه
• دیستروفی عضلانی 

 

درمان خستگی مفرط عضلات

اگر خستگی عضلانی ناشی از ورزش، فعالیت شدید یا پیری باشد، معمولا نیازی به درمان نیست. در موارد دیگر، پزشک سعی خواهد کرد تا علت اصلی این عارضه را شناسایی و درمان لازم را تجویز کند. به عنوان مثال، اگر چاقی عامل ایجاد کننده خستگی عضلات باشد، رژیم غذایی سالم و ورزش منظم توصیه خواهد شد. بیمار علاوه بر کاهش وزن باید این نکته را مد نظر قرار دهد که خستگی عضلانی به مرور زمان بهبود می یابد.

بیشتر بخوانید: آتروفی عضلانی چیست؟

هیچ معیار و دستورالعمل خاصی برای درمان خستگی عضلات وجود ندارد. اما برای افرادی که دچار خستگی عضلانی ناشی از ورزش و فعالیت شدید یا پیری هستند، چندین گزینه درمانی پیشنهاد می شوند:

داروهای نیروزا
آمفتامین ها، افدرین و کافئین فراورده هایی هستند که مقاومت در برابر خستگی عضلات را افزایش می دهند. این محصولات گاهی برای ارتقای عملکرد در ورزش نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ در سال 2005 اعلام کرد که بیش از نیمی از موارد سوء مصرف مواد در ورزش شامل آمفتامین و افدرین هستند. از سوی دیگر، استفاده از کافئین که تأثیر مشابهی بر روی عضلات دارد، هنوز در ورزش قانونی است. دوز بالای کافئین می تواند عملکرد ورزشکار را هنگام ورزش افزایش دهد. می توان خستگی عضلانی ناشی از انجام چندین نوع ورزش مانند دویدن یا تمرین با وزنه را با مصرف کافئین کاهش داد.

محصولات طبیعی
اگر خستگی عضلانی شما ناشی از ورزش یا پیری باشد، می توانید از برخی محصولات طبیعی استفاده کنید. جینسنگ گیاهی است که فواید بالقوه متعددی برای سلامتی به همراه دارد و می تواند خستگی عضلانی را بهبود بخشد. در سال 2017، در یک مقاله مروری از تحقیقات انجام‌ شده در این زمینه گزارش شد که جینسینگ قرمز می‌تواند عملکرد عضلانی افراد را هنگام تمرین با وزنه حین ورزش افزایش دهد.

جیسینگ برای رفع خستگی عضلات

مصرف سیر نیز باعث کاهش خستگی عضلات می شود. در همان مقاله بیان شد که مدت زمانی که با مصرف سیر مدت زمان دویدن بر روی تردمیل افزایش می یابد و مدت زمان ریکاوری بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. همچنین تحقیقات نشان می دهد سیر می تواند تحمل افراد مبتلا به بیماری قلبی را هنگام دویدن روی تردمیل افزایش دهد.

مکمل های غذایی
مکمل های غذایی شامل محصولاتی مانند مولتی ویتامین ها یا روغن ماهی در پیشگیری از خستگی ناشی از فعالیت زیاد یا پیری تاثیرگذار هستند. کمبود این مواد مغذی خاص در رژیم غذایی می تواند به مشکلاتی در عضلات منجر شود. به عنوان مثال، خستگی عضلانی ممکن است یکی از نشانه های کمبود ویتامین D باشد.

داروهای دوپینگ
افراد زیادی برای بهبود عملکرد عضلات در ورزش از داروهای نیروزا مانند کراتین استفاده می کنند. کراتین یک اسید طبیعی است که به تأمین انرژی لازم هنگام حرکت عضلات کمک می کند. کراتین در غذاهایی مانند گوشت قرمز و غذاهای دریایی وجود دارد. این ماده نیروزا به عنوان یک مکمل هم در دسترس است که باید در مصرف آن تعادل را حفظ کرد.

داروهای غیرمجاز

 

درمان خستگی مفرط و درد عضلات با فیزیوتراپی

اگر شما هم زیاد دچار خستگی عضلات می شوید بعنوان یکی از بهترین روشهای درمانی می توانید فیزیوتراپی را امتحان کنید. فیزیوتراپی از دو روش می تواند برای خستگی عضلانی ناشی از ورزش و فعالیت راهگشا باشد:

تقویت عضلات مجاور
در برخی از موارد خستگی عضلات ناشی از ضعف عضلات مجاور عضله هدف است. برای مثال شما در عضلات ساق پای خود بسیار احساس خستگی می کنید در حالیکه این فشار عضلات چهارسر زانوی شماست که بدلیل ضعف زیاد قادر به تحمل فشار نیستند. شناسایی موارد اینچنینی نیازمند تخصص بالای فیزیوتراپسیت شماست که ارتباط بین عضلات را درک کند. در اینگونه موارد بهترین درمان برای شخص انجام تمرین درمانی بصورت هدفمند است. همچنین اگر در نقطه ای گرفتگی نقاط ماشه ای وجود داشته باشد استفاده از درای نیدلینگ بسیار موثر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با نقاط ماشه ای 

درمان ضعف عضلات با روشهای فیزیوتراپی پیشرفته
روشهای مختلفی برای درمان ضعف عضلاتی وجود دارد که مدام در طی فعالیتهای ورزشی خسته می شوند. برخی از این روشها با استفاده از تکنولوژیهای جدیدی که وارد حیطه پزشکی شده اند درمان را انجام می دهند. از این بین می توان به روشهایی اشاره کرد که با ایجاد ارتعاش و گرمای عمقی موجب فعالیت فیبرهای ریز عضلانی می شوند که در حالت عادی در فعالیتها حضور ندارند. با فعال کردن و تقویت این فیبرهای عضلانی ما می توانیم تا حد بسیار زیادی خستگی و درد مفرط عضلات را کاهش دهیم. از مهمترین روشهایی که در این زمینه بسیار موثر واقع می شوند، می توان به دیپ اوسیلیشن و تکارتراپی اشاره کرد.
خواندن مقاله درمان سندروم خستگی مزمن با فیزیوتراپی اطلاعات کاملتری در درمان این بیماری در اختیار شما می گذارد.

تکارتراپی

اگر شما هم بعد از فعالیتهای روزمره خود یا بعد از ورزش، دچار خستگی شدید عضلانی می شوید بهتر است درمانهای تخصصی فیزیوتراپی را امتحان کنید. ما در مرکز فیزیوتراپی مهربان مجهز به بهترین تجهیزات روز فیزیوتراپی هستیم و می توانیم مشکل ضعف و درد عضلات شما را تا حد بسیار خوبی بهبود ببخشیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با شماره 02126741456 تماس بگیرید.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اگر خستگی عضلانی شما ناشی از پیری یا ورزش نباشد، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک سوابق پزشکی شما را ارزیابی کرده و با انجام آزمایش هایی، علت خستگی عضلات شما را تشخیص می دهد. همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد در برخی موارد، خستگی عضلات می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. این بیماری زمینه ای ممکن است در صورت عدم توجه به مراقبت های پزشکی، بدتر شده و مشکلات جدی را برای شما ایجاد کند.

 

نکات پایانی در مورد خستگی عضلانی

خستگی عضلانی ممکن است باعث اختلال در زندگی روزمره شما شود. فعالیت شدید یا پیری از علل شایع خستگی عضلات هستند. گاهی اوقات، خستگی عضلانی نشانه وجود یک بیماری زمینه ای است. در این موارد، مراجعه به پزشک بسیار مهم است. درمان های متعددی برای برطرف کردن خستگی عضلات وجود دارد. فیزیوتراپیست شما تلاش خواهد کرد تا علت اصلی این مشکل را درمان کند. همانطور که گفته شد اگر عضلات شما دچار خستگی ناشی از فعالیتهای شدید می شود فیزیوتراپی پیشرفته می تواند در فعال کردن و تقویت عضلات شما بسیار موثر باشد.

در پایان اگر شما هم دچار خستگی مفرط عضلات می شوید و در این باره سوالی دارید، سوال خود را در بخش نظرات زیر همین مقاله بپرسید و پاسخ خود را از کارشناسان فیزیوتراپی مهربان دریافت کنید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو