فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

فرق دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟

فرق دیسک با آرتروز گردن

شایع ترین علت گردن دردهای مزمن، دیسک گردن و آرتروز گردن است. این دو بیماری که مربوط به ستون فقرات هستند علائم مشابهی دارند و بر اساس نشانه های بیماری نمی توان علت درد را تشخیص داد. هر چند علائم آرتروز و دیسک گردن یکسان است اما این دو بیماری کاملا متفاوت بوده و به درمان های متفاوتی نیاز دارند. به همین دلیل نیز تشخیص درست این دو بیماری از یکدیگر اهمیت زیادی دارد. در این مقاله فرق دیسک گردن با آرتروز گردن را متوجه خواهید شد. برای دسترسی سریع به مطالب می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


فهرست
آناتومی ستون فقرات گردن
فرق دیسک گردن با آرتروز گردن
تفاوت علائم آرتروز گردن و دیسک گردن
فرق علت بروز دیسک گردن و آرتروز گردن
چه تفاوتی بین عوارض دیسک گردن و آرتروز گردن وجود دارد؟
تفاوت ریسک ابتلا به آرتروز گردن و دیسک گردن
تشخیص تفاوت دیسک گردن با آرتروز گردن
فرق درمان دیسک گردن با آرتروز گردن
سخن پایانی 

 

آناتومی ستون فقرات گردن

ستون فقرات گردن از 7 مهره تشکیل شده است. بین مهره ها، صفحاتی به نام دیسک قرارگرفته و درون آن با ماده ژله ای پر شده که بخش مهمی از آن را آب تشکیل می دهد. در مجموع 6 دیسک در ساختار ستون فقرات گردن وجود دارد. این دیسکها باعث راحتی و انعطاف پذیری حرکات گردن شده و از گردن در برابر فشارها و ضرباتی که به آن وارد می شود، حافظت می کند.

در محل اتصال استخوان مهره های گردن، مفاصلی وجود دارد که به اتصال مهره ها به یکدیگر و جلو و عقب رفتن گردن کمک می کنند. سطح بالایی و پایینی این مفاصل با غضروف پوشانده شده است. با وجود غضروفها، استخوان های مهره ها روی هم قرار نمی گیرند و ساییده نمی شوند. آسیب به هر یک از این ساختارها باعث درد گردن و بروز بیماری هایی مثل فتق دیسک گردن و آرتروز می شود. 

آناتومی ستون فقرات گردن

 

فرق دیسک گردن با آرتروز گردن

آرتروز گردن بیماری است که در اثر التهاب، تحلیل تدریجی غضروف ها و مفاصل بین مهره های گردنی یا پارگی این بافت های نرم ایجاد می شود. اما دیسک گردن بیماری است که در آن با کاهش آب درون دیسک، دیواره ی آن دچار خشکی، چروکیدگی، کاهش انعطاف پذیری و شکنندگی می شود. با پارگی دیواره دیسک محتویات داخل آن بیرون زده و به اعصاب نخاعی فشار می آورد.

بنابراین تفاوت دیسک گردن با آرتروز گردن را باید در علت بروز آنها پیدا کرد. در نتیجه با توجه به تفاوت در محل آسیب مهره ها، روشهای درمانی نیز متفاوت خواهد بود. به همین دلیل تشخیص علت درد گردن و علائم بیمار اهمیت زیادی دارد. 

 

تفاوت علائم آرتروز گردن و دیسک گردن

نشانه های آرتروز گردن و دیسک گردن بسیار مشابه یکدیگر هستند. علائم زیر می تواند هم علائم آرتروز گردن باشد و هم علائم دیسک گردن:

• دردهای انتشاری در شانه، بازو یا دستها
• محدود شدن دامنه حرکتی گردن
• بی‌حسی و ضعف در بازوها، دست‌ها
• درد و سفتی گردن

این دو بیماری تفاوتهای اندکی نیز دارند. مثلا آرتروز گردن با علائم خاصی مثل بی حسی در پا یا کف پا، سر درد و حرکت کند دست نیز همراه است. دیسک گردن هم با علائم درد در پشت گردن و سر، گزگز و بی حسی دست و خواب رفتگی آن و نیز درد بین دو کتف همراه است. با این حال بر اساس علائم نمی توان تفاوت آرتروز و دیسک گردن را دقیق تشخیص داد.

شما نیز با مشاهده علائم دیسک گردن یا آرتروز گردن خود جهت درمان آن با فیزیوتراپی از خدمات تخصصی مرکز فیزیوتراپی مهربان بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت یا دریافت مشاوره می توانید با شماره 02126741456 تماس بگیرید.

تفاوت آرتروز و دیسک گردن

 

فرق علت بروز دیسک گردن و آرتروز گردن 

تفاوتی در علت بروز این دو بیماری نیست. هم دیسک هم غضروف مهره ها در اثر حرکات تکراری گردن در برخی مشاغل، ضربات سوانح، برخی ورزشها، بلند کردن اشیا سنگین، استعمال دخانیات و بالا رفتن سن آسیب پذیر می شوند. ژنتیک فرد نیز در بروز این دو بیماری موثر است. چون برخی افراد به طور وراثتی بافت غضروف، مفاصل و دیسک مهره های ضعیف تر و آسیب پذیرتری دارند. 

 

چه تفاوتی بین عوارض دیسک گردن و آرتروز گردن وجود دارد؟ 

دردهای ناشی از دیسک گردن شدیدتر از دردهای آرتروز است چون بیرون زدگی دیسک فشار زیادی به ریشه های عصبی و نخاع وارد می کند. همچنین این بیماری می تواند باعث بروز درد در کمر و باسن نیز شود.

آرتروز علاوه بر ایجاد التهاب و سخت کردن حرکات گردن و مهره های آن، ممکن است زائده های استخوانی ایجاد کند. این زائده ها به اعصاب اطراف شان فشار وارد کرده و باعث تشدید درد و بی حسی دست و پا می شوند. 

 

تفاوت ریسک ابتلا به آرتروز گردن و دیسک گردن

آرتروز گردن بیشتر در افراد بالای 40 سال با درجات مختلفی بروز می کند. این بیماری در مردان شایع تر از زنان است. دیسک گردن نیز در در 60 درصد از افراد بالای 40 سال با درجات مختلف دیده می شود. برخلاف آرتروز که معمولا در سنین بالا رخ می دهد دیسک گردن در 25 درصد از افراد زیر 40 سال و در دهه 30 نیز رخ می دهد. 

 

تشخیص تفاوت دیسک گردن با آرتروز گردن 

پزشکان فقط بر اساس علائم بیمار و معاینه او نمی توانند مشخص کنند شخص دچار دیسک گردن شده است یا آرتروز گردن. به همین دلیل برای تشخیص درست علت درد گردن از تست های عصبی، میلوگرام و همینطور تصاویر ام آر آی، رادیولوژی و سی تی اسکن استفاده می شود.

پزشکان برای تشخیص دیسک گردن بیشتر از تصاویر ام ار ای و نوار عصب و عضله دست استفاده می کنند. اما برای تشخیص آرتروز گردن استفاده از تصاویر سی تی اسکن یا رادیولوژی و نیز نوار عصب دست کفایت می کند. 

تشخیص آرتروز با دیسک گردن

 

فرق درمان دیسک گردن با آرتروز گردن

هر چند می توان هر دو بیماری را با دارو، استراحت، تغییر سبک زندگی و روشهای فیزیوتراپی تحت درمان قرار داد اما بین درمان این دو تفاوتهایی نیز وجود دارد. برای دیسک گردن ممکن است تخریب دیسک تا حدی باشد که برای کاهش درد بیمار چاره ای جز جراحی تعویض دیسک نباشد.

اما دردهای آرتروزی برخلاف دیسک گردن به جراحی نیازی ندارند و با فیزیوتراپی کاهش می یابند. آرتروز گردن برخلاف دیسک گردن که کاملا قابل درمان است، هیچ درمان قطعی ندارد و فقط به کمک فیزیوتراپی می توان از پیشرفت بیماری و علائم آن کاست.

شما نیز می توانید برای درمان دیسک گردن یا درمان آرتروز گردن خود با فیزیوتراپی از خدمات تخصصی مرکز فیزیوتراپی مهربان بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت یا دریافت مشاوره می توانید با شماره 02126741456 تماس بگیرید. 

 

سخن پایانی

پارگی دیسک گردن و آرتروز گردن از بیماری های رایج ستون فقرات گردن هستند. هر دو بیماری با دردهای ارجاعی گردن، دست و پشت گردن همراه بوده و باعث بروز علائم دیگری مثل ضعف و بی حسی دستها یا پاها، سفتی و گرفتگی گردن و غیره می شوند. به همین دلیل نمی توان بر اساس علائم این دو بیماری را تشخیص داد. پزشکان برای درمان صحیح باید علت درد گردن را تشخیص دهند.

به همین دلیل پزشکان از ام آر آی، سی تی اسکن و تست های عصبی برای تشخیص بیماری استفاده می کنند. فرق دیسک گردن و آرتروز در تخریب نوع بافت گردن است. آرتروز در اثر التهاب یا تخریب غضروف مهره های گردن ایجاد می شود. در حالی که دیسک گردن نتیجه پارگی دیسک بین مهره های گردنی و فشار مایع خارج شده از محل شکستگی بر اعصاب نخاع است.

امیدواریم با خواندن این مقاله متوجه تفاوت دیسک گردن و آرتروز گردن شده باشید. در صورتی که سوالی درباره این موضوع دارید، می توانید در بخش نظرات سوال خود را برای ما ارسال کنید. 

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو