فیزیوتراپی مهربان
مرکز تخصصی فیزیوتراپی غرب تهران (سعادت آباد)

 

آدرس مرکز: تهران، سعادت آباد، سرو شرقی، کوچه رشادت، کوچه اقبال ملی، پلاک ۱، ساختمان فرهنگ، طبقه اول، واحد ۳

فیزیوتراپی شکستگی مچ دست

شکستگی کالیس که شکستگی مچ دست نیز نامیده می شود، شامل شکستگی استخوان رادیوس (زند بالایی) ساعد است که در نزدیکی مچ قرار دارد. این شکستگی معمولاً در اثر افتادن بر روی دست رخ می دهد. افراد بطور عادی هنگام افتادن، دست خودشان را دراز کرده و با استفاده از آن مانع افتادن روی زمین می شوند. در این حالت، کف دست با زمین برخورد می کند و در اکثر مواقع باعث شکستگی مچ دست می شود. ما در این مقاله بیشتر به این علائم شکستگی مچ دست و درمانهای آن می پردازیم. در انتها روشهای فیزیوتراپی برای شکستگی مچ دست را توضیح می دهیم. برای دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

شکستگی مچ دست


فهرست
مچ دست چگونه می شکند؟
علائم شکستگی مچ دست
درمان اولیه شکستگی مچ دست
فیزیوتراپی بعد از شکستگی مچ دست
برنامه فیزیوتراپی برای شکستگی مچ دست
نکته نهایی درباره شکستگی مچ دست 

 

مچ دست چگونه می شکند؟

همانطور که در مقدمه هم گفته شد معمولا مچ دست در افتادن بر روی زمین می شکد. به این صورت که زمانی که شخص می خواهد با زمین برخورد نکند کف دست خود را بعنوان حائل قرار می دهد. این کار باعث ایجاد فشار زیادی روی مچ دست شده و به شکستگی منجر می شود. در اصل با فرود آمدن بر روی دست، انتهای استخوان رادیوس شکسته شده و به پشت دست فشار وارد می کند. اگر روی دست خود بیفتید و مچ دست در حالت خمیده باشد، ممکن است استخوان رادیوس شکسته شود و به سمت جلوی مچ شما حرکت کند که به این حالت "شکستگی اسمیت" گفته می شود. 

 

علائم شکستگی مچ دست

اگر به مچ دست شما ضربه وارد شده است یا روی دست یا مچ دستتان افتاده اید، ممکن است دچار شکستگی مچ دست شده باشید. علائم و نشانه های شایع شکستگی مچ دست یا شکستگی کالیس عبارتند از:

درد مچ دست
• ورم در بازو، مچ دست یا پنجه دست
• کبودی مچ دست و انگشتان
• عدم توانایی حرکت دادن مچ دست
• تغییرشکل قابل مشاهده قطعه شکسته شده در قسمت پشت ساعد در نزدیکی مچ دست

ورم مچ دست

 

درمان اولیه شکستگی مچ دست

اگر مچ دستتان در اثر زمین خوردن دچار آسیب شده است و گمان می کنید که دچار شکستگی مچ دست شده اید، باید فوراً تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید یا به پزشک مراجعه کنید و یا به بخش اورژانس گزارش دهید. جدی نگرفتن شکستگی مچ دست ممکن است به عوارض جدی و ناتوانی دائمی بازو و دست منجر شود. به کمک تصاویر رادیوگرافی می توان شکستگی مچ را تشخیص داد.
به دلیل درد و تورم ناشی از شکستگی، می توانید با استفاده از کمپرس یخ جلوی تورم را گرفته و درد را کنترل کنید. رعات چهار اصول درمانی استراحت، یخ، بانداژ و بالا بردن عضو آسیب دیده نسبت به سطح بدن در آسیب دیدگی های حاد می تواند به کنترل تورم و کاهش درد کمک کند.

بعد از انجام مراقبتهای فوق در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. درمان اولیه برای شکستگی مچ دست این است که باید استخوان های شکسته به محل اولیه خود بازگردند. در این موقعیت، پزشک استخوان (های) شکسته را در وضعیت صحیح قرار می دهد تا استخوان شکسته به خوبی قابلیت ترمیم را داشته باشد. اگر شکستگی بدون جابجایی باشد، این کار به طور دستی انجام می شود. در شکستگی های شدید، ممکن است انجام عمل جراحی برای کاهش شکستگی ضروری باشد.
پس از جا انداختن استخوان های شکسته، دست در گچ یا بریس قرار خواهد گرفت تا بی‌ حرکت بماند و به خوبی بهبود یابد. در برخی از موارد بازو نیز در آتل قرار می گیرد.

آتل مچ دست

 

فیزیوتراپی بعد از شکستگی مچ دست

پس از حدود 4 تا 6 هفته که دست شما بی‌تحرک و ثابت ماند، پزشک گچ آن را باز می کند. در بسیاری از موارد برای بهبود کامل شکستگی مچ دست باید به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید. علت مراجعه به فیزیوتراپیست این است که معمولا بعد از باز کردن گچ، هنوز مچ دست شما یا انگشتان شما دردناکند. در برخی موارد دامنه حرکتی مچ دست شما کم است و این مساله می تواند مشکل ساز باشد.

فیزیوتراپیست برخی از آسیب دیدگی های شایع مانند دامنه حرکت، قدرت، درد و تورم را ارزیابی می کند. در صورتی که عمل جراحی برای جا اندازی شکستگی انجام شده باشد، فیزیوتراپیست معمولا بافت اسکار و جای زخم جراحی را معاینه می کند. او همچنین عملکرد دست، مچ و بازو را نیز مورد بررسی قرار می دهد. بعد از ارزیابی اولیه، فیزیوتراپیست به شما یک برنامه درمانی مناسب برای بهبود اختلالات و محدودیت های عملکردی ارائه می کند.

اگر شما هم در گذشته دچار شکستگی مچ دست شده اید و هنوز احساس درد در مچ  دست خود را دارید می توانید از خدمات مرکز فیزیوتراپی مهربان استفاده کنید. فیزیوتراپی متکی بر تمرین درمانی و تگنولوژیهای نوین می تواند شما را بسیار در رهایی کامل از دردهای مچ دست یاری دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02126741456 تماس بگیرید. 

 

برنامه فیزیوتراپی برای شکستگی مچ دست

معمولا برنامه و حرکاتی که فیزیوتراپیست برای شکستگی مچ دست شما تجویز می کند شامل موارد زیر است:

بهبود دامنه حرکت
پس از وقوع شکستگی مچ دست، ممکن است بخش اعظمی از تحرک دست، مچ و آرنج خود را از دست داده باشید. به دلیل استفاده از آتل نیز ممکن است در استفاده از شانه دچار محدودیت شوید. حتی احتمال دارد در صورت پیگیری نکردن کم کم دچار یخ زدگی شانه شوید. در این حالت، تمرینات مربوط به دامنه حرکتی دست، مچ و آرنج تجویز می شود و باید این تمرینات را در خانه نیز انجام دهید.

شانه یخ زده

بهبود قدرت مچ دست
از دست دادن قدرت عضلانی پس از شکستگی مچ دست بسیار شایع است. در این حالت تمرین درمانی با تمرکز بر قدرت مچ دست و آرنج تجویز می شوند. علاوه بر این برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن است نیاز داشته باشید که تمرینات را در خانه هم ادامه دهید.

کاهش درد و تورم
بعد از شکستگی مچ دست، ممکن است درد و تورم در اطراف مچ دست و پنجه خود را تجربه کنید. فیزیوتراپیست می تواند با استفاده از روشهای پیشرفته فیزیوتراپی تورم و درد شما را کاهش دهد. مهمترین روشهای کاهش تورم انجام تکارتراپی و لیزردرمانی است.

تکارتراپی

بهبود بافت زخم
اگر از روش جراحی برای جا انداختن شکستگی مچ دست استفاده شده باشد، احتمالاً بافت اسکار در اطراف محل برش جراحی ایجاد شده است. فیزیوتراپیست می تواند با انجام ماساژتراپی و تحرک بافت اسکار به بهبود آن کمک کند. همچنین اگر اسکار عمیق باشد یا درمان خودبخودی آن برای بدن شما مشکل باشد، فیزیوتراپیست از دیپ اوسیلیشن استفاده می کند که یکی از شگفت انگیزترین روشها برای بهبود اسکار و زخمهای بعد از جراحی و بهبود آنهاست.

بیشتر بخوانید: آشنایی با دیپ اوسیلیشن

باید توجه داشته باشید که بعد از چند هفته درمان فیزیوتراپی، تحرک و قدرت شما بهبود می یابد و درد و تورم مچ دست شما رو به کاهش می گذارد. ممکن است متوجه شوید که استفاده از بازو و دستتان برای انجام فعالیتهای روزانه راحت تر شده است. بصورت کلی انتظار می رود شکستگی مچ دست توسط گچ و آتل طی شش تا هشت هفته پس از آسیب کاملا بهبود یابد. همچنین یک فیزیوتراپی خوب می تواند درد و ورم مچ دست شما را طی چهار الی هشت هفته بعد از باز شدن گچ درمان کند و عملکرد آن را بهبود ببخشد.

درمانهای فیزیوتراپی می توانند شما را از درد مچ دست رهایی دهند. ممکن است شما بعد از باز کردن گچ یا آتل هنوز درد داشته باشید یا دامنه حرکتی و قدرت دست شما کم باشد. در این حالت بهتر است از فیزیوتراپی استفاده کنید. فیزیوتراپی خوب می تواند شما را در رهایی کامل از عوارض شکستگی مچ دست رهایی ببخشد. جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مرکز فیزیوتراپی مهربان به شماره 02126741456 تماس بگیرید. 

 

نکته نهایی درباره شکستگی مچ دست

شکستگی مچ دست یا شکستگی کالیس می تواند یک تجربه دردناک و ترسناک باشد. ممکن است استفاده از دست و بازو برای انجام کارهای اولیه مانند لباس پوشیدن، غذا خوردن یا مسواک زدن برای شما دشوار باشد. ممکن است نتوانید کار خود را انجام دهید یا در فعالیت های تفریحی شرکت کنید. اما اصلا جای نگرانی نیست، چرا که به کمک فیزیوتراپیست های متبحر مرکز فیزیوتراپی مهربان می توانید عملکرد خود را بهبود بخشیده و سریعا و با اطمینان به فعالیت عادی خود برگردید.

اگر به جواب سوالات خود در این مقاله نرسیدید در بخش نظرات زیر همین مقاله از ما بپرسید.

بیشتر بخوانید...

ارسال سوال و دیدگاه

ساعت کاری فیزیوتراپی مهربان

ساعات مطب

صبح ها (همه روزه)
09:00 الی 13:00

عصرها (غیر از پنجشنبه ها)
16:00 الی 20:30


رزرو نوبت

021-26741456

0218 195 0991

 

علت درد و سوزش بین دو کتف چیست؟ درد وسط دو کتف - علت درد بین دو کتف پشت - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف - درمان درد ستون فقرات بین دو کتف
علت های شایع بی حسی در پاها + درمان علت بی حسی در پاها چیست - چرا بی حسی در پاها را باید جدی بگیریم - آشنایی با درمان بیحسی پاها
درمان سر و گردن رو به جلو + بهترین حرکات اصلاحی سر و گردن به جلو - ناهنجاری شانه به جلو - پیشگیری از سر به جلو - تمرینهای اصلاحی برای سر به جلو